Wczasy all inclusive – czego możemy się spodziewać?

wczasy all inclusive - drink

All inclusive co to? Wakacje all inclusive określane są często również jako wczasy dla leniwych. Jeśli szukamy możliwości spędzenia kilku dni na plaży lub nad hotelowym basenem, nie martwiąc się o posiłki czy drinki – all inclusive to faktycznie idealne rozwiązanie. W trakcie wczasów spędzanych w ten sposób mamy zapewnione bowiem na miejscu śniadanie, obiad i kolację, a także drinki w ciągu dnia. Jest to również często wybierana opcja wakacji dla rodzin z dziećmi, które mogą choć na chwilę pozostawić swoje pociechy pod opieką wykwalifikowanych animatorów zajmujących im czas. Warto jednak wiedzieć, co oznacza all inclusive i jakie jego rodzaje mogą proponować poszczególne biura podróży oraz hotele.

All inclusive co to znaczy?

Dosłowne tłumaczenie „all inclusive” oznacza „wszystko w cenie”. W ofercie biur podróży, które najczęściej oferują takie wyjazdy wakacyjne, mieści się więc przelot, nocleg w hotelu, trzy posiłki dziennie, przekąski w snack barach, napoje i alkohole regionalne oraz atrakcje sportowe i animacje dla dzieci. Wszystko jednak zależy od wewnętrznych ustaleń hotelu lub sieci hoteli, nie ma bowiem jednoznacznych regulacji prawnych ustalających co wchodzi w skład pobytu all inclusive. Podstawowa wersja all inclusive opisywana jest skrótem AI i znajdziemy w niej większość atrakcji wymienionych powyżej. Za absolutne minimum AI w standardowej ofercie uznaje się:
– śniadanie w formie bufetu szwedzkiego,
– ciepły lunch,
– kolację w formie bufetu szwedzkiego lub z kartą dań,
– dostęp do zimnych napoi: wody, napojów owocowych lub gazowanych,
– dostęp do alkoholi w postaci piwa i wina oraz lokalnych mocniejszych alkoholi,
– wody butelkowanej w pokojach hotelowych.

Pamiętajmy, że w większości hoteli dostęp do usług oferowanych w ramach all inclusive odbywa się w ściśle określonych godzinach, chyba że mamy do czynienia z ofertą all inclusive 24 pozwalającą na całonocne korzystanie z napojów i przekąsek w barach.

W hotelach o wyższym standardzie w ramach usługi all inclusive możemy również spodziewać się:
– zimnych i ciepłych przekąsek,
– późnych śniadań,
– lodów,
– kawy z ekspresu,
– soków ze świeżych owoców,
– importowanych alkoholi znanych marek
– wyboru restauracji bufetowych i dań z karty,
– bezpłatnego minibaru w pokojach.

Warto jednak zawsze upewnić się u obsługi hotelowej, czy wybrany alkohol lub drink wchodzi w skład naszej oferty, aby nie być później niemile zaskoczonym dodatkowym rachunkiem. Bądźmy również świadomi, że możemy trafić na różne rodzaje usług all inclusive, szczegółowo określane w umowach, które podpisujemy przy wykupywaniu oferty biura podróży.

Dodatkowe atrakcje w ramach all inclusive

W hotelach o wyższym standardzie w ramach usługi all inclusive możemy również trafić na rozbudowaną ofertę sportowo-rekreacyjno-animacyjną, jak:
– zajęcia sportowe z tenisa, badmintona czy siatkówki,
– niemotorowe sporty wodne w postaci kajaków, windsurfingu, SUP, snurkowania czy dmuchanych zabawek,
– możliwości korzystania z hotelowego lub sąsiadującego z hotelem parku wodnego,
– wycieczki po okolicy i poznawanie przyrody oraz lokalnej społeczności,
– warsztaty taneczne, językowe lub rękodzielnicze.

Goście hoteli o wyższym standardzie mogą również korzystać z bezpłatnego dostępu do internetu, room service, turn down service, czyli przygotowania pokoi do snu, pralni hotelowej i transferów hotelowymi pojazdami do centrum kurortu, na plażę lub lotnisko.

Ile pieniedzy na wczasy all inclusive należy przeznaczyć?

Choć początkowo oferta wczasów all inclusive może wydawać nam się droga w porównaniu z wycieczką z dwoma posiłkami, w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że jest ona bardziej ekonomiczna. Jeśli nie musimy dopłacać za dodatkowe napoje do posiłków czy drinki przy basenie, możemy zaoszczędzić pieniądze na dodatkowe wycieczki pozwalające poznać nam lepiej okolicę.

drink wakacje all inclusiveAll inclusive soft co to znaczy?

Uboższą wersją standardowego all inclusive jest all inclusive soft, w ramach której nie mamy dostępu do napojów alkoholowych w cenie wycieczki. Za każdy z nich płacimy osobno, co może być dogodnym rozwiązaniem dla osób niespożywających alkoholu, bowiem cena takiej wycieczki jest oczywiście niższa niż w pełnym all inclusive. Nazwa all inclusive soft stosowana jest często wymiennie z all inclusive light oraz snack.

All inclusive light co to znaczy?

Wersja wczasów określanych jako all inclusive light oznacza z kolei limitowaną ilość napojów. Uczestnicy wycieczki mogą otrzymać je w cenie wyjazdu np. 5 razy dziennie lub tylko do posiłków, w postaci wina czy napojów gazowanych.

Ultra all inclusive co to jest?

Ultra all inclusive (UAI) to najbardziej rozbudowana i najdroższa opcja dla osób chcących wypocząć bez wkładania w urlop jakiegokolwiek wysiłku. Może ona wyglądać inaczej w każdym hotelu, ale standardowo można spodziewać się:
– bezpłatnego minibaru w pokoju,
– bezpłatnego dostępu do internetu,
– nieograniczonej liczby wizyt w restauracji a la carte,
– room service,
– dostępu do sauny lub strefy spa i wellness,
– możliwości zamawiania markowych, importowanych alkoholi zamiast lokalnych,
– napojów butelkowanych lub puszkowanych zamiast z dystrybutora,
– bogatszego wyboru dań obejmującego takie przysmaki, jak steki, sushi czy owoce morza.

barman drinkOpcja ultra all inclusive bywa również określana jako premium all inclusive lub all inclusive 24, co pozwala na korzystanie z usług w barze i restauracji przez całą dobę. Zwróćmy jednak uwagę na opcję all inclusive 24, jeśli szukamy ciszy i spokoju w godzinach nocnych, bowiem rozbawieni goście w barze czy dyskotece mogą skutecznie zakłócić na wypoczynek.

Wybierając się na wakacje all inclusive, poświęćmy szczególną uwagę wczytaniu się w umowy przygotowane przez biura podróży, aby nie rozczarować się po przyjeździe na miejsce ubogą ofertą hotelu. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe na wczasy all inclusive warto również przyjrzeć się dokładnej lokalizacji hotelu na mapie czy poczytać opinie innych gości. Wszystkie te szczegóły mogą nam pomóc w wyborze odpowiedniej oferty i zaoszczędzić nerwów, kiedy okazuje się na miejscu, że różni się ona od naszych wyobrażeń.

All inclusive – oznakowanie gości hotelowych

Po zameldowaniu się w hotelu na wczasy all inclusive, goście na ogół otrzymują plastikowe bransoletki w różnych kolorach. Ten sam hotel może bowiem różnicować swoją ofertę all inclusive, a kolory pozwalają obsłudze łatwo rozpoznać, którą opcję posiada dana osoba

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Wczasy all inclusive – czego możemy się spodziewać?

  1. Mariusz Wieczorek pisze:

    Na wakacjach się bawimy, warto łapać okazje! Spędziłem kilka lat ekstra wakacje załatwiane właśnie all inclusive – hehe wiadomo cenka xD

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna