Kolejka gondolowa nad Soliną i inne atrakcje Bieszczad

W te wakacje w Bieszczadach udostępniona została atrakcja, jakiej tu jeszcze nie było:  widokowa kolejka gondolowa! Od 1 lipca 2022 roku odwiedzający Solinę mogą skorzystać z przejazdu gondolą, a przy okazji zaliczyć atrakcje w ośrodku PKL i PFR nad zaporą na Jeziorze Solińskim.

Panoramiczną gondolą na Górę Jawor

Pierwsze niespodzianki czekają już przy stacji dolnej Plasza. To nie tylko przystanek startowy tej wyjątkowej podróży, ale też miejsce, w którym poznamy ciekawostki o niedawno oddanej do użytku kolei gondolowej. Informacje dotyczą technologii, jakiej użyto podczas budowy, ilości podpór i ich wysokości, a także szczegóły instalacji. Gotowi na nowe atrakcje Bieszczad?

Organizatorzy przygotowali prezentacje multimedialne, które pokazują ciekawą historię zapory i elektrowni wodnej w Solinie, która obecnie działa i wytwarza energię elektryczną dzięki ogromnym turbinom. Kolejka gondolowa przeprowadzona nad zaporą to wyjątkowa atrakcja! Trasa liczy 1500 m i prowadzi do stacji końcowej zlokalizowanej na Górze Jawor. Z gondoli widać spektakularne krajobrazy w okolicy, zielone wzgórza, monumentalną zaporę i całe Jezioro Solińskie. Na portalu Bieszczady.land znajdziemy więcej informacji o panoramicznych gondolach i możliwości skorzystania z kolejki.

Bieszczadzkie morze

Nad Jeziorem Solińskim turyści znajdą doskonale przygotowaną bazę noclegową i duży wybór miejsc, w których można się zatrzymać na weekend lub na dłużej. O znaczeniu jeziora dla całego regionu niechaj świadczy jego druga nazwa „bieszczadzkie morze”. Mamy tu więc nie tylko hotele, pensjonaty i domki letniskowe, gotowe przyjąć chętnych na wakacje, ale również niezwykle bogatą ofertę sportów wodnych, rejsy statkiem, wypożyczalnie sprzętu wodnego, smażalnie ryb (w odróżnieniu od tych nad Bałtykiem – słodkowodnych) i inne, typowo wodniackie atrakcje. Bieszczad nie warto pomijać, planując letnie wakacje nad wodą! A zimą? Dla morsów organizowane są spotkania w zimnej wodzie jeziora, a w Polańczyku organizuje się zloty amatorów zimowych kąpieli.

Gdy zrobi się cieplej, w maju w długi weekend odbywa się lokalne święto: Dni Gminy Solina. Na te atrakcje mieszkańcy Bieszczad, okolic Soliny, a także przyjezdni czekają przez cały rok. Warto więc odwiedzić Solinę zarówno podczas wakacji, jak i wiosną, jesienią oraz zimą – o każdej porze!

Solina i okolice jeziora z zaporą wodną

Jezioro Solińskie – Solina to jedyne takie miejsce w Polsce. Połączenie gór i wody to znakomite miejsce dla amatorów wodnych atrakcji, leżakowania na plaży, jak i amatorów bliskiego kontaktu z niezwykłą przyrodą. Fantastyczny, unikalny krajobraz, jaki tworzy natura i dzieło człowieka – sztuczne jezioro i zapora wodna, śmiało może konkurować z najbardziej atrakcyjnymi miejscami w kraju.

Jezioro Solińskie to zbiornik retencyjny, który powstał poprzez zatopienie dużych terenów pól i przesiedlonych wsi. Długość linii brzegowej wynosi 150 km, a powierzchnia zbiornika liczy 22 km2. Poziom lustra wody w najgłębszym miejscu ma prawie 500 m.

 

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna