Czy w hotelu można zameldować się w nocy?

Przyjazd do hotelu w godzinach nocnych przydarza się wielu turystom. Czasami jest to celowe działanie, do którego można się odpowiednio przygotować, ale czasem konieczność odbycia podróży nocą wynika np. z opóźnionego lotu. W takiej sytuacji większość osób marzy jedynie o odświeżeniu się i odpoczynku w hotelowym pokoju, nie zawsze jednak jest to możliwe. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o późnym (lub bardzo wczesnym) zameldowaniu.

Godziny check-in i check-out

Każdy gość po przekroczeniu po raz pierwszy progu hotelu powinien udać się do recepcji, gdzie pracownik przeprowadzi procedurę check-in. Klucz do pokoju zostaje wydany dopiero po potwierdzeniu rezerwacji i uzupełnieniu niezbędnych danych. W tym momencie warto zapytać recepcjonistę o usługi dodatkowe dostępne na terenie obiektu, a także wszelkie inne kwestie związane z pobytem, np. godziny serwowania posiłków czy możliwość zamówienia śniadania do pokoju.

Hotele same definiują, w jakich godzinach goście mogą się zameldować i wymeldować – zwykle check-out odbywa się do południa, natomiast check-in trwa od godzin popołudniowych do wieczora. Pracownik Amber Hotelu z Gdańska wyjaśnia: Przerwa pomiędzy zakończeniem check-out a rozpoczęciem check-in jest wykorzystywana przez obsługę na posprzątanie pokoju i przygotowanie go na przyjęcie kolejnych gości. Porządki zajmują sporo czasu, ponieważ muszą być przeprowadzone w sposób gruntowny – zmiana pościeli, wyczyszczenie łazienki, umycie podłóg to tylko niektóre z prac do wykonania.

Elastyczne zasady zameldowania się

Osoby, które wiedzą z wyprzedzeniem, że nie pojawią się w recepcji o wyznaczonej porze, powinny sprawdzić, czy hotel może im zaoferować elastyczne zasady związane z zameldowaniem się, a co za tym idzie – uzyskaniem klucza do pokoju. W dużych obiektach recepcja jest zazwyczaj otwarta przez całą dobę, lecz nie należy traktować tego jak regułę. Poza tym nawet dostępność całodobowej recepcji nie oznacza, że pokój będzie gotowy o dowolnej godzinie. Niektóre hotele gwarantują opcję zameldowania się w nocy za dodatkową opłatą, poza tym zdarza się, że taka możliwość jest zarezerwowana wyłącznie dla gości wybierających pokoje o wyższym standardzie lub posiadających kartę lojalnościową. Czasem jednak elastyczne zasady check-in oferowane są bezpłatnie.

O możliwość późnego zameldowania się (w godzinach nocnych albo nad ranem) najlepiej zapytać w recepcji już na etapie składania rezerwacji. Jeśli w hotelu nie ma całodobowej recepcji bądź nie można zorganizować sprzątania pokoju w niestandardowych godzinach, goście muszą liczyć się z koniecznością oczekiwania na klucze. Czas ten można spędzić np. w hotelowym lobby, w którym znajdują się wygodne sofy umożliwiające komfortowy odpoczynek. Warto też zwiedzić hotel, obejrzeć strefę relaksu i restaurację, ponadto klienci hoteli blisko morza lub znajdujących się w innej atrakcyjnej lokalizacji mogą wybrać się na krótki spacer po okolicy.

Osoby, które z przyczyn losowych nie mogą pojawić się w hotelu w godzinach check-in, także powinny jak najszybciej powiadomić o tym recepcję. W innym wypadku niestawienie się w hotelu może być odebrane jako zrezygnowanie z pobytu. Co ważne, na gości, którzy się spóźnią, czeka posprzątany pokój, jeśli więc recepcja jest otwarta, najprawdopodobniej procedura meldunkowa będzie mogła być przeprowadzona o dowolnej porze.

Zameldowanie się w nocy w hotelu jest możliwe, ale na specjalnych warunkach i nie w każdym obiekcie. Hotele zawsze jednak starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i dbają o ich komfort, dlatego w większości sytuacji udaje się znaleźć rozwiązanie zadowalające obydwie strony.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna