Jak się przygotować na wyprawę w góry?

Góry przyciągają turystów swoim urokiem. Wycieczki zarówno w polskie, jak i europejskie góry – są niezapomnianym przeżyciem! Jeśli i Ty wybierasz się na wyprawę w góry, nie możesz zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które znacznie Ci to ułatwią!

Zaplanowanie trasy

Zanim wyruszysz w góry, zaplanuj trasę. Koniecznie zapoznaj się z jej poziomem trudności i upewnij, że jest dla Ciebie osiągalny. Mierz siły na zamiary! Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wycieczkami górskimi, postaw na krótką trasę.

Nie zapominaj, że po zdobyciu szczytu trzeba jeszcze z niego zejść. Jeśli jest taka opcja, możesz ewentualnie zjechać wyciągiem. Dodatkowo zwróć uwagę na lokalizację zarezerwowanego hotelu. Jeśli wybierasz się w okolice Bystrzycy Kłodzkiej, świetnym wyborem będzie pensjonat Międzygórze Słoneczna Willa.

Sprawdzenie prognozy pogody

Sprawdzenie prognozy pogody to kolejna czynność, którą należy zrobić, jeszcze przed wyruszeniem w góry. Jeśli nie chcesz wędrować w deszczu czy też mgle, przesuń swoją wycieczkę o dzień czy dwa. Z kolei jeśli takie warunki nie są dla Ciebie żadną przeszkodą, zadbaj przede wszystkim o odpowiedni ubiór.

Ma to znaczenie również wtedy, gdy prognoza wskazuje na słońce i wysokie temperatury. Pamiętaj, że warunki mogą się zawsze zmienić. Ponadto na szczytach jest znacznie chłodniej, niż w dolinach.

Odpowiedni ubiór i wyposażenie

Odpowiedni ubiór to nie tylko ten dostosowany do panujących warunków atmosferycznych. To, co ma również znaczenie, to wygoda. Zadbaj więc o to, by odzież była komfortowa, nie uciskała i nie irytowała. Podczas górskich wycieczek doskonale sprawdza się odzież termoaktywna.

Duże znaczenie mają również buty. To chyba najważniejszych element wyposażenia! W okresie wiosenno-letnim doskonale sprawdzą się buty powyżej kostki z twardą podeszwą. Wśród najlepszych materiałów na tego typu buty wymienia się m.in. nubuk, skórę, czy też zamsz. Początkującym osobom zaleca się wybierać obuwie typu hiking. Są lekkie i elastyczne.

Z wyposażenia, przydatne okażą się również następne przedmioty:

  • okulary przeciwsłoneczne,
  • krem z filtrem,
  • powerbank,
  • wyposażona apteczka,
  • kije trekkingowe.

Jedzenie i picie

Wśród niezbędnego wyposażenia, należy wymienić również jedzenie i wodę. Podczas całodniowej wycieczki świetnie sprawdzą się kanapki, a także wszelkie słodkie przekąski, w tym batoniki, czekoladki, a także orzechy. Z napojów, warto wziąć ze sobą wodę i napój izotoniczny. W okresie jesienno-zimowym świetnie sprawdzi się również termos z herbatą.

Na wielu trasach znaleźć można schroniska z restauracją. Oferują zarówno ciepłe posiłki, jak i napoje. Warto już z wyprzedzeniem sprawdzić, w jakich godzinach można kupić jedzenie i co znajduje się w ofercie. Nocleg również może okazać się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku dłuższych tras. Warto wziąć to pod uwagę.

Odpowiednie przygotowanie to duży krok, który przybliży Cię do udanej i satysfakcjonującej wycieczki!

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna