Tarnów to idealny kierunek dla wszystkich, którzy interesują się tradycją, kulturą i przeszłością naszego kraju. Miasto i jego okolice oferują bowiem cały wachlarz różnorodnych zabytków, które zapisały się na kartach historii. Tutaj można również podziwiać piękno przyrody, a także skosztować najlepszych specjałów regionalnej kuchni. Planujesz weekend w Tarnowie? Koniecznie sprawdź więc nasz przewodnik po jego największych atrakcjach oraz dowiedz się, gdzie warto nocować!
Gdzie nocować w Tarnowie?
Zanim wyruszysz w stronę największych atrakcji miasta, by poznać historię, tradycję i kulturę regionu, warto zadbać o idealną bazę wypadową. Na szczęście poszukiwanie noclegu w Tarnowie nie należy do trudnych wyzwań. Kierunek ten jest bowiem coraz częściej wybierany przez turystów, co z kolei rzutuje na stale poszerzającą się ofertę miejsc noclegowych. Jednym z najczęściej wybieranych jest z pewnością Hotel Gal. Jego ofertę sprawdzić możesz na stronie internetowej www.hotelgaltarnow.pl, gdzie zamieszczono również wiele inspiracji podróżniczych. Co ważne, obiekt ten zlokalizowany jest w samym sercu miasta, co otwiera cały wachlarz możliwości zwłaszcza przed osobami, które nie posiadają własnego środka transportu. Jego atutem jest również niepowtarzalny styl aranżacji oraz komfortowe wyposażenie, pozwalające na odpoczynek po intensywnym dniu pełnym wrażeń.
Co zobaczyć w centrum miasta?
Jak nietrudno się domyślić, zwiedzanie Tarnowa warto rozpocząć od centrum miasta. To bowiem tutaj zachowały się największe pamiątki po minionych czasach. Tu również kwitnie życie towarzyskie, w które warto zagłębić się wieczorami, by poczuć wyjątkowy klimat tego niepowtarzalnego miejsca. Jeśli jesteś gotowy do podróży, zarezerwuj pokój w Hotelu, przechodząc na podaną stronę internetową i ruszaj na spacer po tarnowskim rynku!
Ta zabytkowa Starówka, datowana na XIV stulecie, zachwyca renesansowymi kamienicami i okazałym ratuszem, pochodzącym z tego samego okresu. W jego wnętrzach zobaczyć można eksponaty, zgromadzone przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej. W Galerii Sztuki Dawnej obejrzysz więc sarmackie portrety, zbrojownię z unikatową kopią husarską oraz niezwykle interesującą ekspozycję porcelany, szkła, obrazów i mebli.
Których zabytków Tarnowa nie można pominąć?
Tarnów to nie tylko wyjątkowy rynek, nazywany przez wielu „perłą polskiego renesansu”. Na miejscu bowiem czeka również cały szereg innych atrakcji, których nie można pominąć, planując podróż po tej części Polski. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się z pewnością:
- Bazylika Katedralna Narodzenia NMP – monumentalna świątynia, wzniesiona jeszcze przed 1400 rokiem. W jej wnętrzu znajdują się dwa najwyższe pomniki nagrobne w Europie, przed świątynią zaś ustawiono pierwszy w Polsce pomnik Jana Pawła II,
- cmentarz w Tarnowie, uznawany za jeden z najstarszych w Polsce. Spacerując jego alejkami, warto wiedzieć, że ponad 20% nagrobków ma tutaj wysoką wartość zabytkową,
- ulica Wałowa, czyli główny deptak, z reprezentacyjnymi kamienicami z przełomu XIX i XX w.,
- żydowska mykwa, czyli łaźnia w stylu mauretańskim, skąd wyruszył pierwszy transport do KL Auschwitz.
Jak spędzić rodzinny weekend w Tarnowie?
Tarnów to również doskonały kierunek podróży dla rodzin z dziećmi. Planując rodzinny weekend w mieście, warto więc zapoznać się z ofertą tutejszych placówek muzealnych. Uwagę najmłodszych z pewnością zwrócą eksponaty Muzeum Etnograficznego, gdzie zorganizowano pierwszą w Europie wystawę, obrazującą kulturę romską.
Na mapie rodzinnej podróży po Tarnowie nie może zabraknąć również słynnej fontanny z Układem Słonecznym, odzwierciedlającym kosmiczną rzeczywistość. Sporym zainteresowaniem rodzin cieszy się także Ogródek Jordanowski w Parku Strzeleckim oraz Fort Wapiti, gdzie można zagłębić się w kulturę indiańską i sprawdzić, jak żyli ludzie w indiańskich wioskach.
Które atrakcje okolic Tarnowa warto poznać?
Weekend w Tarnowie stwarza również szansę na poznanie jego najbliższych okolic. Będąc na miejscu, warto więc rozważyć krótki wyjazd za miasto. Na liście miejsc godnych odwiedzenia nie może zabraknąć:
- zamku w Nowym Wiśniczu, czyli największej w Polsce barokowej rezydencji obronnej,
- „malowanej wsi” Zalipie z niepowtarzalną Zagrodą Felicji Curyłowej,
- drewnianego kościoła św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ci, którzy mają nieco więcej czasu, powinni również zdecydować się na wyjazd do wyjątkowej kopalni soli w Bochni, gdzie na turystów czekają trasy o zróżnicowanym stopniu trudności z multimedialnymi atrakcjami dla najmłodszych eksploratorów podziemnych korytarzy.