Leczenie za granicą – jak wybrać ubezpieczenie, które zapewni pokrycie kosztów?

Wykrycie nowotworu lub innej poważnej choroby to zawsze duży wstrząs psychiczny. Jednak po ustąpieniu pierwszego szoku należy wśród natłoku myśli zebrać w sobie siłę, aby zastanowić się nad dalszymi krokami i podjęciem leczenia. Co gwarantuje NFZ i jak poradzić sobie z sytuacją, gdy terminy do specjalistów są bardzo odległe?

Z tekstu dowiesz się:

  • czy NFZ pokrywa koszty leczenia za granicą,
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia.

Zwrot kosztów leczenia za granicą – czy NFZ pokrywa koszty leczenia za granicą?

Jednym z rozwiązań może być leczenie za granicą finansowane przez NFZ. Fundusz zwraca koszty leczenia w krajach UE i EFTA na podstawie złożonego przez pacjenta wniosku. Aby uzyskać zwrot, należy udowodnić, że leczenie za granicą jest niezbędne i niemożliwe do zrealizowania w Polsce.

Warto też mieć na względzie, że pacjent nie ma prawa do zwrotu kosztów, jeśli leczył się w prywatnej placówce lub u prywatnego lekarza. Dodatkowo wysokość zwrotu kosztów jest ustalana na podstawie stawek obowiązujących w Polsce, a nie w kraju leczenia. To skutkuje tym, że zwrot z NFZ nie jest w stanie pokryć całkowitych kosztów przeprowadzonej terapii za granicą.

Koszty leczenia za granicą – ubezpieczenie na życie, które pozwala pokryć koszty  terapii

Chorzy decydują się  rozpocząć takie leczenie na własną rękę, samodzielnie finansując koszty przeprowadzonej terapii. Niestety, koszty leczenia za granicą zazwyczaj przerastają możliwości finansowe wielu Polaków.

Warto więc rozważyć zakup ubezpieczenia na życie, które w swoim zakresie obejmuje również pokrycie kosztów leczenia za granicą. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

  • Zakres ubezpieczenia

Zazwyczaj standardowe ubezpieczenia na życie, których zakres obejmuje również zwrot kosztów leczenia za granicą, ograniczają się jedynie do refundacji takich kosztów. Możemy spotkać się jednak z umowami ubezpieczenia, dzięki którym otrzymamy  nie tylko  pieniądze na leczenie, ale też pomoc w jego organizacji. Tak działa m.in. ubezpieczenie ERGO Hestia – Global Doctors, dostępne w ramach ubezpieczenia na życie ERGO 4 oraz w Grupowych Ubezpieczeniach na Życie (tj. Grupach Zamkniętych dla klienta biznesowego dla pracowników i członków ich rodzin oraz Grupie Otwartej dla klienta indywidualnego).

  • Forma pokrycia kosztów leczenia

W ogólnych warunkach ubezpieczenia powinniśmy znaleźć informacje, czy ubezpieczyciel zwraca koszty leczenia za granicą dopiero po jego zakończeniu  , czy z góry pokrywa koszty zaplanowanej terapii. W przypadku ubezpieczenia Global Doctors, ERGO Hestia  organizuje i pokrywa koszty leczenia nawet do kwoty 2 mln euro, a środki są dostępne przed rozpoczęciem terapii.

  • Forma organizacji leczenia za granicą

Przed zakupem ubezpieczenia warto  sprawdzić, co kryje się pod tym pojęciem. W ubezpieczeniu Global Doctors osoba ubezpieczona otrzymuje drugą opinię medyczną, czyli raport weryfikujący postawioną diagnozę, a także listę trzech zagranicznych placówek, w których może podjąć leczenie. Następnie ERGO Hestia organizuje transport medyczny i pobyt za granicą dla ubezpieczonego i osoby mu towarzyszącej (w przypadku Global Doctors dla dzieci – dwóch opiekunów), a w przypadku przeszczepu szpiku kostnego, również dla dawcy.

  • Choroby objęte zakresem ubezpieczenia

W standardowych ofertach są to zazwyczaj nowotwory złośliwe, nowotwory w stanie przedinwazyjnym i nowotwory in situ. W ubezpieczeniu Global Doctors uzyskuje się również pomoc w razie ciężkiej dysplazji przednowotworowej oraz w przypadku przeprowadzenia wymiany lub naprawy zastawek serca, operacji pomostowania tętnic wieńcowych czy operacji neurochirurgicznej. Ubezpieczenie Global Doctors pokrywa również koszty  związane z przeszczepem  szpiku kostnego lub narządów od żywego dawcy.

  • Dodatkowe usługi

Tutaj każdy ubezpieczyciel może oferować swoje rozwiązania. W przypadku Global Doctors, ERGO Hestia  po powrocie z leczenia, refunduje zakup leków do kwoty 50 tys. euro. Dodatkowo ubezpieczony otrzyma świadczenie za każdy dzień spędzony w szpitali za granicą (100 euro za dzień).

Jakie są koszty leczenia za granicą? Jeśli zdecydujesz się na prywatne ubezpieczenie na życie obejmujące zakresem pokrycie kosztów leczenia za granicą, nie będziesz musiał się tym martwić. Dzięki prywatnej polisie  trafisz w ręce najlepszych na świecie specjalistów, którzy wdrożą najlepsze leczenie.

Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie ERGO Hestia SA

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna