Oferta bezzwrotna – czy to dobry wybór?

oferta bezzwrotna

Wakacje idealne zaplanowane, miejsce wybrane, a hotele w danej miejscowości kuszą coraz to lepszymi ofertami? Warto przeanalizować je wszystkie, bo miejsce pobytu mocno wpłynie na wspomnienia z całego urlopu. Najlepiej zacząć od sprawdzenia opinii o danym obiekcie, ale warto też zwrócić uwagę na cenę pobytu. Może się zdarzyć, że znajdziemy dokładnie tą samą ofertę w niższej cenie! Najbardziej korzystna będzie oferta bezzwrotna, ale czy to na pewno dobry wybór?

Oferta bezzwrotna – czym jest i kiedy ją wybrać?

Oferta „non-ref” nazywana inaczej bezzwrotną zyskuje coraz większą popularność wśród wyjeżdżających, bo po prostu się opłaca. Sama zawartość pobytu, rodzaj wyżywienia i usług dodatkowych najczęściej nie różni się od standardowej oferowanej przez hotel lub pensjonat w proponowanych pakietach. Jednak cena oferty bezzwrotnej jest niższa, bo jak sama nazwa wskazuje – w przypadku odwołania wyjazdu wpłacone środki nie zostaną nam zwrócone.

Standardowo hotele pobierają od Gości zaliczkę w określonej wysokości ok. 30-40% wartości rezerwacji, a pozostałą część ceny trzeba dopłacić już na miejscu rozpoczynając pobyt. Wybierając taką opcję płacimy więcej, ale mamy możliwość zmiany rezerwacji lub jej anulacji zgodnie z regulaminem hotelu.  W przypadku oferty bezzwrotnej możemy dostać rabat na dokładnie te same usługi, ale płacimy za pobyt z góry.

Oferta bezzwrotna jest idealna dla osób, które chcą zaoszczędzić, ale mają pewność, że w danym terminie mogą wyjechać lub nie boją się podjąć ryzyka, że w przypadku niespodziewanych okoliczności stracą wpłacone pieniądze.

Czy można zmienić termin wyjazdu wybierając ofertę bezzwrotną?

Jeżeli podejmujemy ryzyko dokonania oferty bezzwrotnej to musimy mieć świadomość, że nie da się tej oferty zmienić. W zasadzie w momencie rezerwacji opłacamy od razu z góry cały pobyt w wybranym przez nas terminie – czy to przez portal pośredniczący, czy przez stronę internetową hotelu.

Oczywiście hotel udziela nam rabatu, ale mimo wszystko jest to dla obiektu opłacalne, bo ma pewność co do poziomu obłożenia w danym terminie. Dlatego też w terminach bardziej popularnych jak Święta, Majówka czy Boże Ciało oferta bezzwrotna jest bardzo popularna w hotelowej praktyce.

Jednak co jeśli mimo naszej pewności odnośnie terminu wyjazdu nagle okazuje się, że stało się coś, co całkowicie pokrzyżowało nam plany?

To, czy da się zmienić termin pobytu w ramach oferty bezzwrotnej zależy tylko i wyłącznie od danego hotelu. Zdarza się, że obiekt zgadza się na taką praktykę, ale pobiera dodatkową opłatę za zmianę terminu. Poza tym trzeba się liczyć z tym, że większość hoteli pracuje obecnie na elastycznym kalendarzu cen, więc niestety zmiana terminu może wiązać się też ze zmianą kosztu pobytu i ewentualną dopłatą. Przed dokonaniem zmiany warto o te dodatkowe koszty dopytać.

Anulacja oferty bezzwrotnej – czy jest w ogóle możliwa?

Niestety czasami zdarza się wypadek losowy, przez który jesteśmy pewni, że nie skorzystamy już z opłaconego pobytu. W przypadku oferty bezzwrotnej anulacja jest praktycznie niemożliwa, ale mimo wszystko warto skontaktować się z hotelem i przedstawić przyczynę, która uniemożliwia przyjazd w wykupionym terminie. Niejednokrotnie hotel może odmówić dokonania bezpłatnej anulacji, bo ryzyko zdarzenia losowego jest wpisane w ofertę bezzwrotną i zgadzamy się na to w momencie rezerwacji.

Zdarza się jednak, że hotel ma wyrozumiałe spojrzenie i zgadza się przynajmniej na zmianę terminu przyjazdu lub na przekazanie nam vouchera kwotowego na sumę, która by przepadła całkowicie w momencie odwołania przyjazdu. Tak naprawdę zależy to jednak tylko od dobrej woli obiektu, w którym opłaciliśmy nasz pobyt. Oczywiście voucher nie zwraca nam pieniędzy, które wpłaciliśmy, ale możemy wykorzystać go innym razem, podarować komuś innemu lub sprzedać odzyskując chociaż część gotówki.

Podsumowując – oferta bezzwrotna jest świetnym rozwiązaniem, bo można sporo zaoszczędzić, ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem straty całej wpłaconej kwoty, jeżeli zdarzy się jakikolwiek wypadek losowy, który uniemożliwi przyjazd. W zasadzie ofertę bezzwrotną powinny wybierać osoby, które nie boją się tego ryzyka, bo jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to można cieszyć się sporym rabatem!

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna