Podróż samolotem po raz pierwszy potrafi budzić sporo obaw u podróżujących. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jak wygląda pierwsza podróż samolotem i przygotować się do niej starannie, zwłaszcza jeśli czeka nas długi lot samolotem.
Pierwsza podróż samolotem
Już samo wejście na większą halę odlotów samolotowych bywa dość oszałamiające. Mnóstwo tablic, stanowisk odprawy poszczególnych linii i nieustające komunikaty głosowe. Dlatego na początek znajdź przede wszystkim tablicę znajdującą się w centralnym punkcie hali, na której wyświetlane są kolejne numery lotów oraz numery bramek, do których należy się skierować.
jak przygotować się do lotu samolotem Musisz również nadać swój bagaż rejestrowany, który powinien być przygotowany do dalekiej podróży. Sprawdź wcześniej, jakie mogą być rozmiary i waga bagażu rejestrowanego, aby w trakcie jego ważenia nie czekała Cię niemiła niespodzianka w postaci konieczności wniesienia dodatkowej opłaty za dodatkowe kilogramy. Mniejszą, podręczną torbę z laptopem lub damską torebkę z rzeczami absolutnie niezbędnymi w trakcie podróży samolotem można zabrać za sobą. Warto zadbać o to, aby wszystkie znajdujące się w podręcznym bagażu przedmioty można było wyjąć łatwo i wyłożyć do osobnego pudełka na taśmie kontroli bagażowej. Sprawdź też wcześniej, co możesz wnieść na pokład samolotu. Zabronione jest na przykład wnoszenie napojów oraz ostrych przedmiotów. Wyjątek od tych zakazów stanowią mleko czy inne płynne potrawy dla małych dzieci. Podczas kontroli z pewnością jednak będzie trzeba je wyjąć do osobnego pojemnika lub skosztować samodzielnie w trakcie odprawy osobistej.
Warto też ubrać się wygodnie i w rzeczy łatwe do zdjęcia w czasie kontroli osobistej. Konieczne będzie wyłożenie do pojemnika na taśmie wszystkich akcesoriów z metalowymi detalami, jak pasek, zegarek czy biżuteria, okrycia wierzchniego, bluzy czy szala. Do osobnego pojemnika wkładamy również telefon, laptop lub inne urządzenia elektroniczne. Rzeczy te zostaną zeskanowane, a pasażer przechodzi przez specjalną bramkę. Jeżeli w trakcie przejścia pojawi się charakterystyczny sygnał – pisk, obsługa może dodatkowo poprosić pasażera o zdjęcia obuwia. Zostanie on również przeskanowany ręcznym skanerem po przejściu przez bramkę.
Wejście do samolotu
Po przejściu odprawy bagażowej i kontroli bagażu podręcznego pasażerowie przechodzą do hali odlotów, gdzie znajdują się bramki prowadzące bezpośrednio do samolotów, a także sklepy czy bary, w których można kupić napoje, jedzenie czy zrobić zakupy wolne od cła. Wielu pasażerów wykorzystuje czas oczekiwania na kupno perfum czy alkoholu w atrakcyjnych cenach. W określonym czasie należy udać się do bramki. Wejście do samolotu poprzedza okazanie przy niej karty pokładowej oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość. W zależności od lotniska pasażerowie przechodzą następnie rękawem do wnętrza samolotu lub są podwożeni do maszyny podstawianym autobusem. Po wejściu do jej wnętrza należy zająć miejsca wyznaczone na bilecie lub zwrócić się do obsługi, która je wskaże. Bagaż podręczny na czas startu oraz lądowania umieszczamy w lukach bagażowych lub pod nogami, tak aby nie przemieszczał się on po kabinie. Po zajęciu miejsc przez pasażerów obsługa samolotu prezentuje instrukcję zapięcia pasów, używania maski tlenowej oraz wskazuje wyjścia ewakuacyjne. Pasażerowie są proszeni o zapięcie pasów, złożenie stolików znajdujących się przed nimi na fotelu oraz odsłonięcie okien na czas startu. Po osiągnięciu określonej wysokości mogą odpiąć pasy i zasłonić okna, a także skorzystać z poczęstunku serwowanego na pokładzie czy udać się do toalety.
Co zabrać do samolotu na długi lot?
Do pierwszej podróży lotniczej warto starannie się przygotować, zwłaszcza jeśli czeka nas długi lot samolotem. W takim wypadku zapewnijmy sobie przede wszystkim wygodę! Lot samolotem sam w sobie nie jest specjalnie komfortowy ze względu na zmiany ciśnienia, ciasne fotele w klasie ekonomicznej czy pozycję siedzącą, niekorzystną dla kręgosłupa. Długie godziny spędzane w samolocie w niezbyt dobrze dobranym ubraniu dodatkowo pogłębią nasz dyskomfort.
Dlatego zamiast modnych spodni na długi lot samolotem wybierzmy miękkie, przewiewne dresy, które nie uciskają ciała. W przypadku pań wskazany jest również brak makijażu lub zmycie go tuż po starcie samolotu. Zamiast kolorowych kosmetyków, które dodatkowo wysuszą delikatną skórę twarzy i tak narażoną na spory dyskomfort w zamkniętej kabinie samolotu, warto zabrać w bagażu podręcznym waciki i płyn do demakijażu oraz krem nawilżający. Możemy zapakować je do specjalnych, małych pojemników dostępnych w każdej drogerii, które mają pojemność akceptowaną przy odprawie.
W bagażu podręcznym na długi lot warto mieć również inne podstawowe kosmetyki oraz leki, które można wnosić na pokład. Zestaw minimum to balsam do ust, szczotka do włosów, pasta i szczotka do zębów, wilgotne chusteczki i uniwersalny krem. Jeżeli nie zażywasz na stałe przepisanych leków, zabierz na pokład także środki przeciwbólowe, tabletki do ssania na gardło i nawilżające krople od oczu. Suche powietrze w kabinie samolotu powoduje bardzo często podrażnienie spojówek oraz drapanie w gardle.
Co jeszcze powinno znaleźć się w bagażu podręcznym?
W torbie, którą zabieramy ze sobą na pokład, bezpiecznie jest zabrać również cały swój sprzęt elektroniczny, jak laptop, smartfon, aparat fotograficzny, czytnik do książek czy power bank. Zapewnią nam one rozrywkę w trakcie długiego lotu, a same nie będą narażone na kradzież, zaginięcie lub uszkodzenie w bagażu rejestrowanym. Znajdźmy też miejsce w torbie podręcznej na cieplejsze okrycie, na wypadek zbyt intensywnie działającej klimatyzacji oraz ubranie i buty na zmianę przy dużych różnicach temperatur w miejscu wylotu i docelowym. Pozostałe akcesoria dobierzmy w zależności od indywidualnych potrzeb. Dla niektórych będzie to specjalna poduszka zapobiegająca drętwieniu mięśni szyi, dla innych opaska na oczy, ułatwiająca spanie. W przypadku szczególnie długich lotów lub przesiadek uzbrójmy się zaś sami przede wszystkim w cierpliwość i dobry humor.
Ja biorę zawsze to, co uważam za najpotrzebniejsze i nigdy nie mam problemów.
haha, mój pierwszy lot to był atak paniki ze chcieli mnie wyrzucić z samolotu, ale teraz wiem ze nie ma czego się bać, osoby co się boją zalecam środki uspakajacie i trochę alkoholu pamaga serio.. teraz daje rade i polecam innymi co się boją, ale jednak wygoda xD