Bagaż podręczny – wymiary i zawartość

Lot samolotem potrafi być sporym stresem dla wielu z nas. Tym bardziej warto więc przygotować się do niego odpowiednio, pakując rozważnie bagaż podręczny i rejestrowany, aby znalazły się w nich wszystkie niezbędne przedmioty, a jednocześnie nie dopłacać za ich wagę czy niewłaściwe rozmiary walizki. Jakie są wymiary bagażu podręcznego i co możemy w nim zabrać na pokład samolotu?

Od czego zależą dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego?

Wymiary bagażu podręcznego mogą być różne, w zależności od linii, które wybraliśmy. Do najbardziej restrykcyjnych pod tym względem należą tzw. „tanie linie”, jak Ryanair czy Wizz Air. Warto jednak sprawdzić również, jakie wymagania mają linie lotnicze LOT czy Lufthansa, jeśli nie chcemy już na lotnisku przeżywać dodatkowych nerwów z powodu konieczności przepakowania się w ostatniej chwili czy dopłacania za niewymiarową torbę.

Ryanair – jaki bagaż podręczny?

Podróżujemy często liniami lotniczymi Ryanair ze względu na korzystne ceny biletów lotniczych. Warto jednak pamiętać, że od 1 listopada 2018 roku linie te wprowadziły spore zmiany dotyczące przepisów, jakie wymiary bagażu podręcznego są na ich pokładach akceptowane. Jeden pasażer może zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego, w postaci torebki damskiej, plecaka lub torby na laptopa, o wymiarach 40 x 20 x 25 cm. Bagaż musi zmieścić się pod fotelem poprzedzającym wyznaczone miejsce, a jedynie opiekunowie dzieci do lat 2 mogą dodatkowo zabrać torbę na dziecięce akcesoria, do 5 kg.

Nieco więcej bagażu mogą wnieść na pokład samolotu linii Ryanair pasażerowie, którzy wykupili pierwszeństwo wejścia na pokład lub korzystają z taryfy Flexi, Flexi Plus oraz Family Plus. Mogą oni zabrać ze sobą 2 bagaże podręczne: jeden duży o wymiarach 55 x 40 x 20 oraz jeden mały 40 x 20 x 25 cm. Jest jednak pewne ryzyko, że ze względów operacyjnych dodatkowy bagaż będzie musiał trafić do luku linii Ryanair.

Wizzair – jaki bagaż podręczny?

W przypadku równie popularnych linii lotniczych Wizz Air, wymiary walizki do samolotu wynoszą 40 x 30 x 20 cm i wadze 10 kg. Ograniczenia przestrzenne samolotów tych linii lotniczych powodują jednak, że nie są one w stanie zagwarantować podróżnym 100-procentowej pewności przewożenia zabranej torby na pokładzie i często trafia ona również do luku bagażowego.

Wizz Air zezwala jednak na zabranie ze sobą bez opłat dodatkowych przedmiotów na pokład samolotu, jak płaszcz lub koc, telefon komórkowy, książka lub czytnik, spacerówka, jedzenie i mała kołyska dla dzieci do lat 2 oraz kule ortopedyczne w przypadku osób z ograniczeniami ruchowymi.

O tym, co można zabrać do samolotu Wizz Air, decyduje również wykupienie usługi Wizz Air Priority lub posiadanie taryf Wizz Privilege Pass, Wizz GO lub Wizz Plus. Pasażerowie korzystający z tych dodatkowych udogodnień mogą zabrać ze sobą bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 23 cm, bez ryzyka, że trafi on do luku.

LOT bagaż podręczny

Polskie linie lotnicze LOT pozwalają na zabranie ze sobą na pokład samolotu zróżnicowanej liczby bagaży o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm, w zależności od wybranej klasy podróży. Podróżując LOT Business Class – dozwolone są 2 sztuki bagażu o wadze do 9 kg każda. LOT Premium Economy w przypadku lotów międzykontynentalnych umożliwia zabranie 2 sztuk bagażu o łącznej wadze do 12 kg (max 8 kg jedna). LOT Premium Economy w przypadku lotów międzynarodowych, Economy Class i Economy Simple – dozwolona jest 1 sztuka bagażu podręcznego o wadze do 8 kg. Zabierany bagaż podręczny musi mieścić się w górnej półce nad głowami pasażerów lub pod fotelem przed naszym miejscem. Jeśli lot obsługują samoloty DH4, bagaż podręczny zostanie zabrany do luku bagażowego. W cenie biletu dozwolone jest również zabranie ze sobą na pokład damskiej i męskiej torby lub torby na laptopa o wymiarach 44 35 x 12 cm. Osoby podróżujące z dziećmi mogą zabrać na pokład wózek i torbę z jedzeniem, osoby niepełnosprawne – kule lub inny sprzęt medyczny, a wózki inwalidzkie pakowane są do luku tuż przed wejściem na pokład i zwracane po wylądowaniu, tak aby wygodnie można było przejechać z samolotu do hali przylotów.

Lufthansa – dopuszczalne wymiary, liczba i waga bagażu podręcznego

Również w samolotach linii Lufthansa wymiary, liczba i waga bagażu podręcznego zależą od klasy, którą wybierzemy na podróż. Najtańsze, Economy Class i Premium Economy Class umożliwiają zabranie 1 sztuki bagażu podręcznego do 8 kg. W Business Class i First Class dopuszczalne są natomiast 2 sztuki bagażu podręcznego, każda do 8 kg maksymalnie. W przypadku lotów Lufthansy po Europie do Economy Light oraz Economy Classic & fflex zabierzemy ze sobą 1 sztukę bagażu podręcznego do 8 kg, a do Business Class – 2 sztuki każdej do 8 kg. Bagaż podręczny może mieć maksymalne wymiary 158 cm (liczone jako długość + szerokość + głębokość), a dodatkowy, bezpłatny bagaż dla dzieci o wadze 23 kg mogą wnieść osoby podróżujące z nimi. Wśród dodatkowych rzeczy dla dzieci, które można wnieść na pokład samolotów linii Lufthansa znajdują się foteliki samochodowe, składane wózki oraz nosidełka.

Kosmetyki w bagażu podręcznym

Zastanawiając się, co można zabrać do samolotu w bagażu podręcznym zwróćmy przede wszystkim uwagę na pojemność opakowań na kosmetyki. Wszystkie muszą znaleźć się w opakowaniach, które nie mieszczą więcej niż 100 ml. Warto więc zabrać ze sobą miniaturki kosmetyków dostępne w każdej drogerii lub zaopatrzyć się w wielorazowe, przezroczyste pojemniki, do których możemy przelać np. płyn do soczewek kontaktowych czy przełożyć krem nawilżający. Wybierajmy jednak przede wszystkim kosmetyki stanowiące niezbędne minimum przy dłuższych trasach, jak właśnie dobry krem nawilżający zapobiegający wysuszaniu skóry na twarzy w zamkniętej kabinie samolotu, płyn do soczewek, jeśli chcemy spędzić w nich przynajmniej część lotu, wilgotne chusteczki, balsam do ust czy krople nawilżające do oczu. Pamiętajmy również, że w bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się przedmioty zagrażające bezpieczeństwu innych pasażerów, np. wszelkie przedmioty ostre. Nie pakujmy więc do niego kosmetyczki z cążkami, nożyczkami czy pilnikiem do paznokci, bo będziemy musieli je wyrzucić przy odprawie.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Bagaż podręczny – wymiary i zawartość

  1. Szczepan Jabłoński pisze:

    To już przewoźnik, ja spotkałem się różnie w Polsce to tradycja, ale w innych krajach trzeba tego pilnować bo lubią przytlić dolarki czy euro, polecam dopłacać do biletu i zbierać 'km’ głupie, ale z czasem to daje rade trochę podwyższyć np. klasę lotu 🙂

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna