Praca kierowcy i odpoczynek

praca i odpoczynek kierowcy zawodowego

Praca kierowcy wiąże się z ciągłym brakiem odpoczynku i częstym zmianom miejsca pobytu. Potrzeba odpowiedniego snu jest jedną z najważniejszych rzeczy w tym zawodzie. Niewyspany kierowca ma problemy ze skupieniem, koncentracją, a w rezultacie z prowadzeniem pojazdu. Nie wpływa to korzystnie na jakość wykonywanej pracy, ale jest także bardzo niebezpieczne. Dlatego ważne jest regularne zażywanie snu także w odpowiednich warunkach.

Wypoczynek

Niektórzy kierowcy mają w zwyczaju spanie w swoich pojazdach, mając z tyłu skrupulatnie zaplanowaną przestrzeń wypoczynkową. Nie jest to zły pomysł, choć stanowi on pewnego rodzaju niebezpieczeństwo. Tacy kierowcy mogą być narażeni na ataki nieznajomych, kradzieże czy napady. Zdarza się to sporadycznie, jednak warto temu zapobiegać i wybrać hotel lub hostel. Dodatkowym atutem wypoczynku w pokoju jest także odpowiednio wysoka temperatura, co także poprawia komfort i jakość snu.

Odpoczynek poza pojazdem – noclegi

W sezonie wakacyjnym aż roi się od noclegów. Z tych ofert mogą skorzystać zarówno osoby chcące się zatrzymać w celu odpoczynku tylko na jedną noc, jak i kierowcy chętni wypoczynku wakacyjnego. Z tego względu wiele ofert w Polsce jest dostępnych czasem tylko w okresach letnich, kiedy zapotrzebowanie na nie jest największe.

Do dyspozycji są zarówno:

  1. Hotele,
  2. Hostele,
  3. Pensjonaty,
  4. Airbnb.

Każda z tych opcji stanowi świetną alternatywę dla kierowcy. Miejsca noclegowo-wypoczynkowe można znaleźć na kilku stronach, m.in na booking.com czy airbnb.pl. Te strony posiadają wiele kryteriów wyboru takiego miejsca, a także masę filtrów i rodzajów sortowań. To wszystko ułatwia błyskawiczne znalezienie idealnego noclegu w przystępnej dla siebie cenie.

Miejsca wypoczynkowe w Polsce

Wielu kierowców zastanawia się gdzie najlepiej wypocząć w Polsce? Otóż urokliwych miejsc jest cała masa. Począwszy od południa Polski, czyli gór, gdzie można odpocząć przy pięknych i zapierających dech w piersiach widokach, skończywszy na morzu, nad którym odpoczynek będzie związany z szumem fal i czystym powietrzem wypełnionym aromatem bryzy morskiej. Dobrą alternatywą wydaje się także kraina tysiąca jezior, czyli polskie Mazury. Poza wspaniałymi domkami, istnieje tam także wiele rozrywek, takich jak kajaki. Praca kierowcy wiąże się ze stałym niedoborem snu, ale także z obciążeniem kręgosłupa pracą siedzącą. Z tego względu każda forma wakacji będzie odpowiednia. Ta bardziej „leniwa” pozwoli na nadrobienie nieprzespanych godzin, a aktywność fizyczna okaże się skuteczna w regeneracji mięśni i kręgosłupa po wielogodzinnej jeździe.

Sprawdź jaki powinien być dzienny i tygodniowy odpoczynek w świetle prawa i kiedy zawodowy kierowca może przerwać odpoczynek:
https://rozliczkierowce.pl/ekspert-radzi/kiedy-kierowca-moze-przerwac-odpoczynek

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna