Meldunek w hotelu. Pojęcie doby hotelowej i inne informacje organizacyjne

Wyjazd na wakacje wiąże się z koniecznością znalezienia odpowiedniego miejsca noclegowego. Oferta turystyczna jest bardzo szeroka, dzięki czemu każdy ma możliwość dopasowania jej do własnych oczekiwań. Najlepszym wyborem jest nocleg w hotelu, który gwarantuje komfort i możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień. W każdym przypadku gości hotelowych obowiązuje meldunek oraz konieczność przestrzegania doby hotelowej.

Jak przebiega meldunek w hotelu?

Jeżeli wybrałeś hotel i zarezerwowałeś miejsce na swój wymarzony wypoczynek — czas ruszać w drogę. Tuż po dotarciu na miejsce czeka Cię przejście przez proces meldunkowy. W tym celu powinieneś się udać do recepcji.

Czym dokładnie jest meldunek? Jest to proces, który dotyczy każdego gościa hotelowego. Check-in jest czynnością, która w trakcie pobytu odbywa się tylko raz. Podczas meldunku recepcjonista hotelowy może wymagać okazania dokumentów:

  • dowodu tożsamości,
  • rezerwacji,
  • vouchera.

Zwykle jednak wystarczy okazanie dowodu osobistego jako potwierdzenie tożsamości, na podstawie której w systemie odnaleziona zostanie stosowna rezerwacja. W przypadku braku dowodu osobistego można wykorzystać inny dokument ze zdjęciem — paszport lub prawo jazdy.

Informacje organizacyjne dla gości hotelowych

Po zakończeniu meldunku obsługa poinformuje Cię o najważniejszych kwestiach związanych z pobytem w hotelu. Dowiesz się, w którym miejscu znajduje się restauracja, czy o których godzinach serwowane są posiłki, jeżeli wykupiłeś pobyt z wyżywieniem. Otrzymasz także wskazówki, jak możesz dojść do swojego pokoju oraz informacje dotyczące lokalizacji schodów, czy wind. Warto dokładnie wysłuchać obsługi hotelowej, jak również dopytać, jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości.

Na jakiej zasadzie liczona jest doba hotelowa?

– Doba hotelowa w przypadku każdego obiektu może być liczona inaczej. Nie zawsze jest to równe 24 godziny. Należy pamiętać, że obsługa potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, aby dany pokój posprzątać i przygotować na kolejnych gości. Bardzo często dobra hotelowa rozpoczyna się w godzinach 10 – 14. Jednak w zależności od hotelu może to być nawet późniejsza godzina — wyjaśnia specjalista z AMBER Hotel *** Gdańsk.

Gość hotelowy proszony jest także o wymeldowanie się do konkretnej godziny. Zazwyczaj doba hotelowa kończy się o 10, w niektórych przypadkach o godzinie 12. Informacje dotyczące godzin zameldowania oraz wymeldowania znajdują się na stronach internetowych obiektów. Dokładnie informacje można uzyskać również na recepcji hotelu. Gdańsk i inne miasta nadmorskie poza sezonem nie mają zbyt wielu gości, dlatego może okazać się, że na specjalne życzenie doba hotelowa zostanie przedłużona — jeżeli będzie taka możliwość.

Wybierając hotel, zawsze wcześniej należy zapoznać się z warunkami pobytu, jakie oferuje dany obiekt. Warto pamiętać, że każde miejsce może różnić się długością doby hotelowej. Wyjątek stanowią całe sieci hoteli, w których przyjęty jest jeden standard obsługi klientów.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna