Czy wybierając się na biwak albo pełną przygód wyprawę survivalową trzeba zrezygnować z uczucia komfortu? Producenci sprzętu sportowego, który przyda się podczas różnego rodzaju wycieczek udowadniają, że absolutnie nie. Wystarczy wybrać takie akcesoria, które nawet podczas noclegu pośród ciemnego lasu pozwolą poczuć przede wszystkim dreszcz emocji – a nie dreszcze zimna czy dyskomfort związany z leżeniem na mokrej od rosy trawie. Komfort snu to ten, o który martwimy się najbardziej, gdy planujemy jakąkolwiek wyprawę, dlatego bardzo ważnym etapem przygotowań jest kupienie dobrego śpiwora.
Śpiwór mumia – czym cię zaskoczy?
Na przestrzeni wielu lat producenci sprzętu sportowego przygotowywali dla turystów i niespokojnych wędrowców śpiwory różnego rodzaju. Oczywiście to bogactwo krojów i modeli jest cały czas uchwytne – można się o tym bardzo łatwo przekonać, przeglądając asortyment dowolnego sklepu sportowego. Można też już na tej podstawie wskazać, który typ śpiwora jest szczególnie popularny – bo jeśli tak jest, sprzedawca oferuje sporą ilość wariantów. Różnią się wtedy przede wszystkim kolorami i pewnymi detalami, zachowując te same, zasadnicze cechy.
Śpiwór mumia – jak sama nazwa wskazuje, wygląda dość charakterystycznie. I nie pozostawia zbyt wielkiej swobody temu, kto w nim śpi. Jedynym sposobem na wyspanie się w takim śpiworze, jest położenie się na wznak, z wyprostowanymi nogami i z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia. Mówiąc na marginesie, to tak naprawdę najlepsza pozycja relaksacyjna – najlepsza w tym sensie, że pozwala ciału maksymalnie się zrelaksować po pełnym przeżyć dniu. W tej sytuacji każdy mięsień ma szansę się rozluźnić i bardzo dobrze odpocząć po minionych wyzwaniach. Jest i inna bardzo ważna zaleta takiej pozycji, szczególnie istotna w biwakowych okolicznościach – kiedy układa się ręce wzdłuż ciała, ma się po prostu większe odczucie ciepła.
Ale czy śpiwór śpiworowi równy, nawet gdy oba są mumiami? Oczywiście że nie – bo poszczególne propozycje różnią się istotnymi szczegółami. Na przykład obecnością kaptura na głowę albo faktem, że dany śpiwór jest dwusezonowy lub kompaktowy. Kluczowa sprawa, na jaką warto zwrócić uwagę, to rodzaj materiałów i wypełnienia – bo od nich zależy, jakiej jakości izolację termiczną może zaoferować dany śpiwór. Dobrze też, gdy całość jest dość gęsto przeszyta – bo wtedy wsady nie przesuwa się irytująco wewnątrz poszewki. Biorąc pod uwagę własne preferencje, można wybrać śpiwór zapinany tylko na zamek albo również na rzep. Wiele modeli ma też kieszonki, w których można wygodnie przechować telefon.