Hamaki stają się coraz bardziej popularne pośród pasjonatów bushcraftu i fanów biwakowania. Ich główną zaletą jest lekkość i możliwość ograniczenia zabieranego ze sobą bagażu. Nawet najlżejszy namiot będzie bowiem bardziej uciążliwy do noszenia niż hamak. Dzięki innowacyjnym technologiom i wykorzystywanym materiałom nowoczesne hamaki często okazują się wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem. Na co warto zwrócić uwagę planując rozpocząć swoją przygodę z takim sprzętem?
Jaki hamak wybrać?
Osoby często nocujące w lasach z pewnością zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie bezpiecznego schronienia. Odpowiednio dopasowany hamak musi być przede wszystkim stabilny i chronić przed zimnem. Ważna jest również jego nieprzemakalność i wytrzymałość wobec silnych podmuchów wiatru. Hamak, który zapewni komfortowy odpoczynek powinien mieć wymiary dopasowane do zapotrzebowania osoby, która będzie w nim spała. Odpowiednio dobrany powinien być ok. 70-80 cm dłuższy niż wzrost śpiącego. Warto również zwrócić uwagę na szerokość akcesorium. Zaleca się kupować hamaki posiadające min. 120 cm szerokości, co umożliwi położenie się po przekątnej.
Modele proponowane przez znanych i sprawdzonych producentów tworzone są z wytrzymałych materiałów, które z pewnością doskonale sprawdzą się w różnych warunkach. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór systemu mocowania. Standardowe bushcraftowe hamaki wyposażone są w linki, których zamontowanie wymaga pewnego doświadczenia. Firmy produkujące taki sprzęt zdają sobie jednak sprawę, że przygotowanie miejsca noclegowego w puszczy powinno przebiegać sprawnie. Dlatego też początkujący odnajdą ciekawe systemy i rozwiązania ułatwiające rozwieszanie sprzętu. Planując spanie w hamaku latem, warto zdecydować się na model z dołączoną moskitierą, który dokładnie zabezpieczy przed dostaniem się do środka insektów. Do egzemplarzy całorocznych można dokupić osobne siatki ochronne.
Jak przygotować się do spania w hamaku?
Jednym z bardzo istotnych aspektów nocowania w hamakach jest odpowiednie zabezpieczenie się przed zimnem. Ze względu na to, jaką pozycję przybiera ciało śpiącej w zawieszonym posłaniu osoby, śpiwór w okolicach dolnych pleców ulega kompresji i słabiej chroni przed zimnem. Planując spędzać w ten sposób chłodniejsze noce, warto wyposażyć się w model umożliwiający umieszczenie wewnątrz dodatkowej warstwy izolacyjnej. Wiele osób wkłada do hamaków karimaty. Czasem mogą się one jednak wyślizgiwać. Planując częste korzystanie ze sprzętu, warto wyposażyć się w specjalny model z kieszenią i dodatkową podpinką. Idealnym rozwiązaniem które zapewni maksymalny komfort cieplny podczas nocowanie zimą w hamaku jest otul.
Osoby planujące nocowanie w hamaku powinny pamiętać o dopasowaniu do niego odpowiedniej płachty biwakowej chroniącej przed deszczem. Tego typu akcesoria bez problemu odnaleźć można w sklepach oferujących hamaki. Tzw. tarp powinien być dopasowany do rozmiaru akcesorium. Poszukując odpowiedniego dla siebie modelu, warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada on praktyczne kieszonki i przegrody wewnątrz. Hamak dopasowany do zapotrzebowania z pewnością okaże się korzystnym wyborem.