5 rzeczy, które musisz spakować na wycieczkę rowerową

Jazda na rowerze, obok biegania, jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych wybieranych przez aktywne osoby. Na rowerach jeżdżą kobiety i mężczyźni, dzieci i osoby w podeszłym wieku. Turystyka rowerowa, wielodniowe wycieczki rowerowe, jednodniowe wypady czy długodystansowe wyprawy kolarskie zyskują na popularności. Dowiedz się co watro wiedzieć, co należy ze sobą zabrać i jak przygotować się do wyprawy, by rowerowa eskapada była prawdziwą przyjemnością!

Jak przygotować się do wycieczki rowerowej

Zarówno w przypadku tych dłuższych, jak i krótszych wycieczek planowanie i właściwe przygotowanie to podstawa. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo, ale również spokój w przypadku nagłych i niespodziewanych wypadków.

Po pierwsze przygotuj sprzęt. Nawet najlepszy rower wymaga przeglądu. Jeśli, najzwyczajniej na świecie, nie wiesz jak się za to zabrać warto udać się do pobliskiego sklepu rowerowego lub punktu serwisowego. Awaria roweru to najgorsza rzecz jaka może przydarzyć się w trasie, zwłaszcza kiedy od domu dzieli Cię kilkadziesiąt kilometrów.

Zaplanuj trasę. Przejrzyj mapy, dostępne możliwości przemieszczania się z punktu A do B, alternatywne możliwości pokonania trasy lub miejsca, które warto zobaczyć po drodze.

O co zadbać na wycieczce rowerowej

Odpowiedź jest najprostsza na świecie: o miło spędzony czas i bezpieczeństwo. Każda z tych rzeczy sprawi, że wycieczka będzie prawdziwą przygodą.

Warto pamiętać o odzieży sportowej dobranej do warunków atmosferycznych. Prowiant i odpowiednia ilość wody sprawią, że będziesz mieć siłę do pokonywania kolejnych kilometrów. Przyda się również plecak lub torba na bagażnik, by pomieścić niezbędne w trakcie wyprawy rzeczy np. apteczkę.

Co zabrać na rower

To, co należy zabrać na rower w głównej mierze będzie zależało od długości i miejsca wycieczki rowerowej. Zupełnie inny pakunek będzie należało zabrać na wymagającą wielodniową wyprawę w góry, a co innego na jednodniowy wypad do parku krajobrazowego.

3 rzeczy dla bezpieczeństwa

  • Kask – Posiadanie kasku to nie tylko kwestia szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ale przede wszystkim dbałości o własne zdrowie i życie. Ubierając kask w trakcie wycieczki rowerowej zmniejszasz ryzyko groźnych urazów głowy.
  • Odblaski – Wszelkiego rodzaju odblaski i światła zapewniają widoczność rowerzysty dla innych uczestników ruchu drogowego. Ich posiadanie jest obowiązkiem każdego rowerzysty.
  • Zestaw naprawczy – Awaria roweru na trasie? Przebite koło lub spadający łańcuch? Nawet jeśli zadbałeś o przegląd roweru przed wycieczką warto mieć podstawowy zestaw naprawczy przy sobie!

2 rzeczy dla ochrony ciała

  • Kurtka przeciwdeszczowa – Wyruszając na wycieczkę wczesnym rankiem, czasem trudno przewidzieć jakie warunki atmosferyczne będą panowały w późniejszych porach dnia. Musisz mieć ze sobą odzież wierzchnią chroniącą przed deszczem i wiatrem. Kurtka przeciwdeszczowa damska i męska powinny odpowiednio przylegać do ciała i nie krępować ruchów.
  • Rękawiczki rowerowe – Długotrwała jazda rowerem i trzymanie kierownicy sprawiają, że delikatne dłonie będą poddane prawdziwej próbie i narażone na powstanie odcisków i otarć. By zminimalizować wstrząsy i poprawić komfort jazdy przydatne będą rękawiczki rowerowe.

Pamiętaj, że wszystko, co zabierasz na rower powinno być przemyślane i funkcjonalne. Zbyt duży ciężar bagażu może spowodować, że jazda przestanie być przyjemnością.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna