Wycieczka w góry co zabrać

wycieczka w góry

Jeśli chcesz spróbować nowej przygody, to wycieczka w góry może być bardzo dobrym pomysłem. Aktywny wypoczynek to doskonała alternatywa to leniuchowania. Jednak wyprawa na górskie szczyty wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź co powinieneś mieć ze sobą.

Kiedy wybrać się w góry?

Planowanie wycieczki musisz zacząć od określenia która pora roku będzie najbardziej odpowiednia. Górskie szczyty najwięcej uroku mają w porze zimowej. Wszechobecny śnieg, trzaskający mróz to doskonała sceneria do podziwiania fauny i flory. Jednak musisz wiedzieć, że zimą w górach temperatury są bardzo niskie, a wiatr na szczytach może potęgować poczucie zimna. Ponadto, wycieczki po zaśnieżonych szlakach mogą niebezpiecznie. Jeśli więc rozpoczynasz przygodę z górskimi wędrówkami, może lepiej zdecyduj się na cieplejszą porę roku.

Dobrym czasem na pierwsze wycieczki jest lato. Wtedy temperatura jest wyższa, a trasy bardziej bezpieczne. Jednak to, że rano przed rozpoczęciem wyprawy świeci słońce, nie znaczy, że taka aura utrzyma się przez cały czas. Pogoda w górach bywa bardzo kapryśna, dlatego warto jest być na to przygotowanym. Jeśli nie masz odpowiedniej ilości pieniędzy, żeby kupić odpowiedni ekwipunek to przyda Ci się szybka gotówka.

Jeśli nie przepadasz za wysokimi temperaturami to możesz wybrać się góry wiosną. Po zimie budzi się przyroda, tworząc niesamowitą scenerię do pieszych wędrówek. Dużo zieleni i niezbyt wysokie temperatury mogą sprawić, że zwiedzanie będzie bardzo przyjemne. Jednak musisz pamiętać, że to na dole może być ciepło, ale na górze może jeszcze być zima. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność a do tego przyda Ci się szybka gotówka.

Co musisz mieć ze sobą wychodząc w góry?

Podstawową, niezbędną rzeczą, którą należy zabrać w góry jest mapa. Rozwój technologii sprawia, że najłatwiejszym źródłem w którym można sprawdzić trasę jest smartfon i aplikacje z mapami. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu i wskazują najbardziej optymalną trasę. Musisz jednak pamiętać, że smartfon może zgubić zasięg albo się rozładować, dlatego warto jest mieć ze sobą również papierową mapę.

Wychodząc w góry musisz być również odpowiednio ubrany. Na wycieczkę ubierz górskie buty, najlepiej wysokie za kostkę. Dobrze dobrane obuwie sprawi, że wędrówka będzie bardziej komfortowa. Jeśli planujesz wycieczkę zimą, to wyposaż buty w nakładki z kolcami, albo w raki. Pokrywa śnieżna będzie bardzo śliska, dlatego dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest się dobrze wyposażyć. Jeśli nie masz aktualnie na to pieniędzy to przyda Ci się szybka gotówka.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna