Szlak żeglowny na Mazurach. Jak wyczarterować jacht?

Niezwykłych miejsc jest w Polsce wiele. Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele morza, jak i gór, miłośnicy narciarstwa, a także fani żeglarstwa. Szlak żeglowany na Mazurach to miejsce niezwykle i każdy choć raz powinien nim przepłynąć. Wcześniej warto jednak odpowiednio dobrać jacht. O czym pamiętać decydując się na czarter jachtu na Mazurach?

Polska to kraj, w którym znajdziemy wiele pięknych miejsc. Niewątpliwie jednym z nich są Mazury, które co roku przyciągają wielu miłosników natury, a zwłaszcza żeglarzy marzących o przepłynięciu choć fragmentu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Dlaczego warto wybrać szlak żeglowny na Mazurach?

Szlak żeglowny Mazur to system dróg wodnych, umożliwiający żeglugę pomiędzy akwenami całej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Cały szlak to około 126km szlaku głównego z mierzącymi 20km odgałęzieniami. Przy planowaniu takiego rejsu, należy wziąć pod uwagę, że przepłynięcie go całego zajmuje 7-10 dni samej podróży na pokładzie, zatem aby spokojnie zejść na ląd, zacumować i pozwiedzać czy skorzystać z wieczornego klimatu tawern należy zarezerwować sobie co najmniej 2 tygodnie wolnego. Przygoda na Szlaku Wielkich Jezior, to nie tylko woda i żagle. Warto zatrzymać się w portach, które mamy po drodze i pozwiedzać piękne mazurskie miasta, a także znaleźć czas na podziwianie terenów Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz licznych rezerwatów przyrody. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko wyczarterować jacht korzystając np. ze strony https://czarter4u.pl i ruszyć w podróż. Czas spędzony na wodzie to świetna przygoda, do której trzeba się jednak dobrze przygotować.

O czym pamiętać podczas dokonywania czarteru jachtu?

Po pierwsze warto dobrze zaplanować termin rejsu. Sezon żeglarski na Mazurach trwa od wiosny do jesieni. Najlepiej zarezerwować termin na początku sezonu, aby uniknąć tłumów i móc spokojnie odkrywać Mazury na jachcie. Aktualnie na rynku jest bardzo wiele firm, które oferują czartery jachtów. Najlepiej szukać takiej firmy, która posiada jachty w klasie, której poszukujesz. Dobrze sprawdzą się np. jachty Maxus. Model 26 EVO  jest pierwszym jachtem z nowoczesnej linii evo, o wyjatkowo oryginalnym kształcie i szczególnym stylu pokładu. Jacht ten jest dobrze wyposażony i szybki. Do najpopularniejszych jachtów mazurskich należą jachty ze stoczni Northman. Jest to model jachtu Maxus 28 określany jako jeden z najszybszych mazurskich jachtów. Poza tym jest bardzo przestronny i idealny dla żeglarzy z zacięciem regatowym.

Przed podjęciem decyzji o czarterze jachtu należy sprawdzić u armatora, jakie uprawnienia trzeba posiadać, aby wyczarterować jacht. W większości przypadków, armatorzy czarterują jachty tylko osobom posiadającym odpowiedni patent. Przed podpisaniem umowy na czarter i wpłaceniem zaliczki należy dokładnie przeczytać umowę, aby uniknąć ukrytych kosztów, a także sprawdzić, ile wynosi kaucja np. za ewentualne uszkodzenia jachtu. Przed rejsem należy też pamiętać, aby dobrze zabezpieczyć ważne rzeczy przed wodą. Telefony, dokumenty czy pieniądze warto trzymać w specjalnych wodoodpornych pokrowcach, które zabezpieczą je przed zniszczeniem.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna