Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – co warto wiedzieć?

kolizja w trakcie podróży za granicą

Łatwość poruszania się po krajach europejskich spowodowała, że chętniej ruszamy samochodem wraz z rodziną na wycieczki zagraniczne. Dzięki wejściu do strefy Schengen nie musimy bowiem poddawać się kontrolom granicznym, a przepisy dotyczące ubezpieczenia samochodu uległy przynajmniej w części ujednoliceniu. Jak wygląda obecnie ubezpieczenie samochodu na wyjazd i co warto o nim wiedzieć?

Czy wyjazd za granicę wymaga wykupienia dodatkowego ubezpieczenia?

Wejście do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen spowodowało, że w większości krajów Unii Europejskiej nie będzie nam potrzebne dodatkowe ubezpieczenie auta na wakacje. Jesteśmy zobowiązani jedynie do posiadania ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej), które i tak obowiązuje w Polsce wszystkich właścicieli aut. Polskie ubezpieczenie OC jest również ważne w takich krajach, jak Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.

Zielona Karta na wyjazd za granicę

W niektórych krajach, które są częstym celem wyjazdów zagranicznych obowiązuje nas jednak tzw. Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, potwierdzająca posiadanie ubezpieczenia OC. Taki dokument będzie nam potrzebny w następujących krajach: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Tunezja, Turcja, a także Ukraina. Nie jest on natomiast honorowany w Rosji i tam dodatkowe, osobne ubezpieczenie OC należy wykupić u agentów ubezpieczeniowych działających w rejonie przejść granicznych.

Zielona Karta jest darmowa dla posiadaczy ważnego OC w Polsce. Otrzymuje się ją, zgłaszając taką potrzebę w siedzibie ubezpieczyciela lub dzwoniąc na infolinię i zamawiając jej przesłanie drogą pocztową. Warto więc zrobić to nieco wcześniej, aby zdążyła ona dojść.

Ubezpieczenie AC za granicą

Aby być pewnym, że nic nie zepsuje nam urlopu za granicą, warto przed wyjazdem nie tylko posiadać ubezpieczenie OC, ale również AC (Autocasco). Zabezpiecza to auto, kiedy zostanie ono uszkodzone w takich przypadkach, jak:
– kolizja z innym samochodem, przeszkodą lub zwierzęciem,
– kradzież samochodu,
– zniszczenie lub zagubienie dowodu rejestracyjnego lub prawa jazdy i obu tych dokumentów równocześnie,
– zniszczenia z powodu pożaru, powodzi, gradu lub aktu wandalizmu.

Wykupione w Polsce AC działa na terenie niemal całej Europy, poza Rosją, a jeśli ubezpieczamy auto od kradzieży, również poza Ukrainą, Białorusią i Mołdawią.

Ubezpieczenie Assistance za granicą krótkoterminowe

Dodatkowym zabezpieczeniem w różnych przypadkach, które mogą zdarzyć się w trakcie wyjazdu do obcego kraju, jest ubezpieczenie Assistance na wakacje. Do wyboru mamy różne warianty, jakie oferuje Assistance za granicą. W pakiecie maksymalnym, który oferują towarzystwa ubezpieczeniowe znajdują się takie usługi, jak:
– holowanie za granicą do 500 km w przypadku wypadku lub awarii samochodu,
– zwrot kosztów 3 noclegów w hotelach 3-gwiadkowych wszystkich pasażerów samochodu po wypadku, jego kradzieży lub awarii,
– pokrycie kosztów dojazdu do miejsca przeznaczenia, co pozwala nam kontynuować wakacyjny wyjazd mimo awarii, kradzieży lub wypadku samochodu,
– pokrycie kosztów oraz organizacja pobytu w placówce medycznej pasażerów i kierowcy samochodu, a także transport medyczny i przyjazd bliskich osób w razie potrzeby,
– telefoniczna pomoc ze strony tłumacza w przypadku wypadku samochodu za granicą.

pożar samochodu

Warto zorientować się dokładnie, co zawiera pakiet Assistance. Nawet jeśli posiadamy standardowe ubezpieczenie tego typu w kraju, usługi w nim zawarte nie są wykonywane za granicą. Dotyczy to przede wszystkim holowania samochodu, które w wielu przypadkach wykonuje się jedynie w kraju i to na ograniczonym obszarze. Podobnie standardowy pakiet Assistance za granicą może obejmować jedynie określoną odległość. Jeżeli zależy nam na zabezpieczeniu się w sytuacji zmuszającej do holowania samochodu, powinniśmy wybrać usługę określaną jako „Assistance bez limitu kilometrów”. Umożliwia to holowanie auta nawet do wybranego warsztatu na terenie Polski.

Dodatkowo ubezpieczeniem Assistance można pokryć również cenne urządzenie elektroniczne zabierane przez nas w podróż, jak laptop, tablet, smartfon czy aparat fotograficzny. W przypadku ich kradzieży lub uszkodzenia, ubezpieczyciel pomaga w dotarciu do najbliższego punktu RTV, zapewnia pomoc tłumacza poprzez infolinię przy zgłaszaniu zdarzenia na policję (jeżeli miała miejsce kradzież lub napad), a także odszkodowanie za skradzione lub uszkodzone sprzęty.

uszkodzony samochód

Jak długo obowiązuje Assistance krótkoterminowe?

W przypadku jednorazowego wyjazdu za granicę samochodem, towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując im szeroką ofertą pakietów Assistance krótkoterminowych, których okres obowiązywania można dobrać do swoich potrzeb. Najczęściej dostępne są pakiety na 7 dni do miesiąca, co doskonale sprawdza się w przypadku wakacyjnego wyjazdu. W zależności od tego, jak często udajemy się za granicę, możemy oczywiście wybrać również pakiet Assistance obowiązujący na dłużej.

Niezależnie od wybranego pakietu ubezpieczeń, warto pomyśleć choćby o minimalnym zabezpieczeniu naszego mienia. Za granicą może dojść do różnych, trudno przewidywalnych zdarzeń, a pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego będzie w takim przypadku nieoceniona w stosunku do pieniędzy wydanych na dodatkowe polisy. Rodzaje ubezpieczeń samochodu oraz mienia w przypadku wyjazdu za granicę możemy wygodnie sprawdzić w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych, korzystając z dostępnych online porównywarek. Dzięki temu szybko i sprawnie dowiemy się, które oferty są najkorzystniejsze i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać tę najwygodniejszą dla naszych potrzeb.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – co warto wiedzieć?

  1. Kierowca22 pisze:

    Prywatnie czy firma, najlepiej mieć zaufanego opiekuna który doradzi najlepszy zestaw ubezpieczenia do celów jakich potrzebujemy. Ja jeżdżę po krajach gdzie wydarzała cię cuda, ale na szczęście wszystko udało się pokryć.

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna