Wynajem auta na wakacje to dobry pomysł dla wszystkich, którzy niekoniecznie przepadają za wyłącznie leniwym wypoczynkiem na plaży. Coraz więcej osób wybierając się za granicę samolotem, który jest najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu, decyduje się na miejscu skorzystać z oferty, jaką proponuje miejscowa wypożyczalnia samochodów na wakacje i zwiedzić okolice. Jak wynająć samochód na wakacjach i na co uważać, decydując się na taką usługę?
Wypożycz auto na wakacje i ciesz się swobodą podróżowania!
Podróżowanie wypożyczonym autem jest możliwe niemal w każdym zakątku świata i pozwala dotrzeć w miejsca, gdzie trudniej jest dojechać komunikacją publiczną. Co najistotniejsze, współcześnie możemy internetowo wybrać interesujący nas model samochodu w wypożyczalni znajdującej się w miejscu, do którego się udajemy i zarezerwować go jeszcze przed wylotem. Dzięki temu tuż po wylądowaniu możemy ruszyć samochodem w dalszą drogę i zwrócić go przy powrocie na tym samym lotnisku lub w innej, ustalonej z wypożyczalnią lokalizacji. Jeżeli samochód ma być głównym środkiem naszego transportu, rezerwacji powinniśmy dokonać już po zakupie biletów lotniczych. Pozwoli to wybrać model dopasowany idealnie do naszych potrzeb, dokładnie w terminie, jaki nas interesuje. W przypadku wypożyczania auta na jeden-dwa dni już w trakcie pobytu w miejscowości wypoczynkowej, nie będziemy mieli większych problemów z taką usługą. Musimy jednak być świadomi znacznie bardziej ograniczonego wyboru, jeśli chodzi o modele samochodów.
Rezerwacji dokonujemy przez strony internetowe wypożyczalni. Możemy również skorzystać z pomocy biur podróży, które oferują takie usługi lub pośredników specjalizujących się w załatwianiu wszystkich formalności i działających poprzez porównywarki wypożyczalni samochodów. Kupując bilet w niektórych liniach lotniczych mamy także do wyboru pakiety łączone z wypożyczeniem auta na wakacje w korzystnych cenach.
Wypożyczalnia samochodów na wakacje – którą wybrać?
Jeżeli szukamy auta na dłuższy czas w trakcie wakacji za granicą, warto skorzystać z usług sprawdzonych wypożyczalni sieciowych, które mają czytelne zasady działania. W przypadku jakichkolwiek problemów uzyskamy wsparcie w ich polskich oddziałach. Polecane i od lat działające wypożyczalnie samochodów to m.in. Avis, Hertz, EuropCar czy Sixt. Współpracują one często również z liniami lotniczymi, co pozwala niekiedy na uzyskanie korzystnych rabatów w ofercie łączonej.
Wynajem samochodu na wakacje – na co warto zwrócić uwagę?
Rezerwując samochód przez internet, określmy godziny odbioru oraz oddania samochodu. Możemy być wówczas pewni, że samochód będzie oczekiwał na nas po przylocie, a firma nie doliczy nam dodatkowych opłat. Ważne jest przede wszystkim jednak dokładne wczytanie się w umowę wypożyczeni, tabelę opłat oraz poznanie zasad dotyczących tankowania samochodu. Oddając go z pustym bakiem, możemy bowiem najczęściej spodziewać się naliczonej przez wypożyczalnie wysokiej prowizji za tankowanie. Sprawdźmy również, czy dodatkowe opłaty nie są naliczane przez firmę ze względu na zbyt młody wiek, jak ma to miejsce w przypadku kierowców poniżej 25. roku życia. Zadbajmy również o wzięcie ze sobą niezbędnych dokumentów wymaganych przy wypożyczeniu: dowodu osobistego lub paszportu i ważnego prawa jazdy.
Ważną informacją dla osób wypożyczających samochód jest również sposób płatności. Zazwyczaj firmy pobierają kaucję za samochód w formie blokady na naszej karcie płatniczej. W większości z nich nie będziemy mogli dokonać płatności gotówką, a z kolei za używanie kart kredytowych a nie płatniczych, pobierana jest dodatkowa prowizja.
Istotny element umowy z wypożyczalnią to tzw. wkład własny (Collision Damage Waiver), czyli wartość obarczająca wypożyczającego w przypadku szkody na samochodzie. Aby zniwelować wkład własny do zera lub niższej kwoty, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, upewniając się, co zawiera jego oferta. Czasem nawet wybierając zerowy wkład własny, możemy bowiem odpowiedzieć za zniszczenie lusterek lub opon. Tym bardziej warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie, pamiętajmy bowiem, że poruszamy się po nieznanych nam drogach, na których może dojść do zaskakujących i niebezpiecznych sytuacji. Dodatkowym zabezpieczeniem w razie jakichkolwiek problemów jest również sprawdzenie jego stanu technicznego jeszcze w obecności pracownika wypożyczalni, a także wykonanie zdjęć pojazdu tuż po otrzymaniu kluczyków do niego i w momencie oddawania pojazdu. Będą one ważnym dowodem w razie zastrzeżeń zgłaszanych przez wypożyczalnię. Oglądając samochód, sprawdźmy, czy jest on wyposażony w takie elementy, jak poduszki powietrzne standardowe i boczne, tempomat, komputer pokładowy, czujniki parkowania oraz system multimedialny. Mamy wtedy większą pewność, że podróż wypożyczonym autem będzie udana i nie spotkają nas żadne niemiłe niespodzianki.
Ile kosztuje wynajem auta na wakacje?
Wbrew obawom, wynajmowanie samochodu na wakacje nie jest bardzo drogie. W przypadku podróży po zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, gdzie znajdują się tak atrakcyjne miasta, jak San Francisco czy Los Angeles w przypadku wypożyczenia Forda Focusa to koszt 3 tysięcy złotych. Nieco droższy będzie Mustang dostępny w cenie od 4, 5 tys. zł. We Włoszech wypożyczenie Fiata 500 na cztery dni będzie nas kosztowało 500 zł. Na ostateczny koszt wypożyczenia auta na wakacje składa się jednak wiele czynników dodatkowych, takich jak model auta, standard jego wyposażenia, termin wypożyczenia, wysokość kaucji oraz ubezpieczenie. W przypadku podróży w krajach o gorącym klimacie niezbędne będzie auto z klimatyzacją, znacznie podwyższającą komfort jazdy. Można zdecydować się również na dodatkowe usługi, jak nawigacja GPS czy foteliki dla dzieci, obowiązkowe w przypadku podróżowania całą rodziną.
Niezależnie od ostatecznych kosztów, warto wypróbować tego typu usługę, pozwalającą na znacznie ciekawsze spędzenie wakacji niż wyłącznie nad hotelowym basenem lub na plaży.
Zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia do podstawa przy odbiorze, zdarzeniu czy oddaniu! Nagrywać filmy… kaucje łatwo stracić. I należy sprawdzić wypożyczalnie dużo wcześniej, te lotniskowe są najgorsze. Ps. uzwajacie tylko karty kredytowej i charge backu