Wakacje w Turcji – co kupić na pamiątkę?

pamiatka z turcji

Wiele osób ciągle wybiera Turcję jako miejsce do spędzenia wakacji. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza, że w regionach turystycznych można czuć się naprawdę bezpiecznie. Jednak dziś nie będzie o tym mowy. Jeśli z każdej podróży lubisz przywozić coś znajomym i rodzinie, a także robić prezenty dla siebie, wszak siebie też trzeba rozpieszczać, to koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik, z którego dowiesz się, co warto kupić w Turcji.

Co przywieźć z Turcji?

Jak wiadomo Turcja słynie z kilku rzeczy i to właśnie wśród nich najlepiej szukać potencjalnych prezentów i pamiątek. Turcy podobnie jak Polacy są przesądni, a dodatkowo wierzą w moc amuletów. Zatem, jeśli chcesz zakupić coś, co idealnie podkreśla tutejszą kulturę, musisz wybrać „oko proroka”. To tradycyjna pamiątka, która występuje w formie zawieszki na wózek czy do samochodu, a nawet magnesu na lodówkę. Jej funkcja jest prosta. Ma za zadanie chronić przed tym, co złe. Podobno, jest idealnym prezentem dla rodziny i znajomych. Zasada jest taka, że kiedy pojawi się na nim pęknięcie, czas na zakup kolejnej sztuki. Oko proroka można również zakupić w formie tradycyjnej biżuterii, np. modnej zawieszki charms.

Pamiątki z Turcji o niepowtarzalnym zapachu i smaku

Warto wiedzieć, że Turcja słynie również z doskonałych słodyczy i przypraw. To także mogą być rzeczy, które możemy nabyć w czasie wizyty na tamtejszym bazarze. Wśród słodyczy warto zwrócić uwagę na chałwę, która jest tradycyjnym tureckim przysmakiem i dostępna jest w wielu smakach. Takie słodycze można również bez szwanku przewieźć do Polski i cieszyć się ich smakiem. Można wybrać również baklawę, czyli tradycyjne tureckie ciasto, z ciasta filo przekładanego orzechami, migdałami lub pistacjami z cukrem i miodem. Przysmakiem dzieci jest lokum, czyli tureckie galaretki owocowe oprószone wiórkami kokosowymi lub cukrem pudrem. Turcja, jak każdy kraj południa Europy słynie z przypraw. Tutaj można zakupić suszoną miętę, czarnuszkę, kmin, czy różne rodzaje mielonej papryki.

Turcja ceny na bazarach

Warto poruszyć jeszcze kwestię cen. W krajach takich jak Turcja obowiązkiem każdego przyjezdnego jest targowanie. Miejscowi sprzedający na bazarach bardzo chętnie się targują. Podana jako pierwsza cena zawsze jest wygórowana, a każdy wie, że wtedy należy zacząć się targować. Zawsze, niezależnie od tego co kupujemy można dojść do kompromisu. Na bazarze można kupić również ceramikę, czy ręcznie tkane materiały. Turcja słynie z materiałów i warto kupować tu chusty i bandany, a także suknie i wyroby skórzane.

Folklor, który doceniają wszyscy

Niewątpliwie zakupy w Turcji mogą być dużą przyjemnością. Można nabyć wiele produktów, które próżno szukać w Europie. Tutaj również trudno znaleźć bazary z prawdziwego zdarzenia, które są ozdobą tutejszego krajobrazu i pozwalają wczuć się w tutejszy folklor. Żadna wizyta w Turcji nie może obyć się bez wizyty na słynnym w danym miejscu bazarze. W Turcji można kupić również piękną biżuterię z drogocennymi kamieniami. Świetnej jakości kosmetyki z naturalnych produktów również są znakiem rozpoznawczym tutejszego rynku.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna