Wyrabiasz paszport? Co powinieneś wiedzieć?

jak wyrobic paszport

Przyzwyczailiśmy się już do strefy Schengen i tego, że nie potrzebujemy paszportu przekraczając granice Unii Europejskiej. Jednak wybierając się do Europy Wschodniej czy do Azji trzeba koniecznie go wyrobić. Formalności bywają uciążliwe, dlatego dziś przedstawimy wszystkie informacje, które należy znać. Dowiecie się m.in. ile trwa wyrobienie paszportu.

Gdzie wyrobić paszport?

Chcąc wyrobić paszport należy wejść na stronę internetową swojego Urzędu Wojewódzkiego, właściwego dla miejsca zamieszkania. Tam znajdziecie informację, gdzie znajduje się najbliższe biuro paszportowe. Oczywiście musicie tutaj wiedzieć, że wszystkie formalności trzeba załatwiać samodzielnie, a więc nie możecie poprosić o pomoc nikogo z rodziny, gdyż podczas wizyty urzędnik pobierze Wasze odciski palców. Na szczęście wszystkie formalności można załatwić naprawdę szybko, a zazwyczaj w biurach paszportowych nie ma dużych kolejek. Warto jednak udać się do niego kilka miesięcy wcześniej, zanim rozpocznie się sezon urlopowy i ruch może być zwiększony.

Koszty, zniżki, czyli ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Oczywiście za wyrobienie paszportu trzeba zapłacić, choć cena nie jest wysoka i wynosi 140 zł. Paszport jest ważny przez 10 lat od daty wydania. Trzeba wiedzieć, że niektóre osoby mogą skorzystać ze zniżek. 50% przysługuje np. uczniom, rencistom czy emerytom. Listę osób, które mogą skorzystać ze zniżek znajdziecie na stronie rządowej bądź też w punkcie paszportowym.

Jakie zdjęcie wymagane jest do paszportu?

Przed złożeniem dokumentów potrzebnych do wyrobienia paszportu, trzeba udać się do fotografa, by wykonać zdjęcie paszportowe. Trzeba tutaj wiedzieć, że takie zdjęcie objęte jest określonymi wymogami i nie każde może być przyjęte w urzędzie. Jakie zatem są to wymogi? Zdjęcie powinno być wykonane na wprost, to znaczy trzeba patrzeć prosto w obiektyw aparatu i nie przechylać głowy w żadną stronę. Twarz musi zajmować 70-80% zdjęcia. Twarz musi być wyśrodkowana, równomiernie oświetlona. Na zdjęciu oczy muszą być widoczne, niezasłonięte przez okulary. Musi być widoczna szyja i część barków. Ponadto uszy nie muszą być odsłonięte, jednak musi być widoczny pełny owal twarzy. Nakrycie głowy jest respektowane tylko w przypadku, gdy wynika to z wyznawanej religii. Jednak w takim przypadku należy dołączyć do wniosku zaświadczenie ze wspólnoty religijnej zarejestrowanej w Polsce. Jeśli bardzo Ci się spieszy zdjęcie możesz wykonać również w automacie do zdjęć. Jednak koniecznie musisz zweryfikować jakość wydruku, gdyż nie każde będzie się nadawało i może zostać odrzucone. Istotne znaczenie ma, by zdjęcie nie było wykonane wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Ile sie czeka na paszport?

Najbardziej kluczową kwestią jest czas wyrobienia paszportu. Wiele osób zastanawia się, ile czeka się na paszport? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jak w przypadku wszystkich spraw urzędowych na wyrobienie paszportu czeka się do 30 dni. Jeśli chce się go wyrobić na przysłowiowy ostatni moment, czyli krócej niż na miesiąc przed wyjazdem, to ma się tylko jedną opcję, a mianowicie należy zdecydować się na paszport tymczasowy. Jednak taki dokument poświadczający tożsamość i uprawniający do przekroczenia granicy poza Unią Europejską jest ważny jedynie 12 miesięcy. Zatem wyrabiając taki dokument będąc osobą dużo podróżującą poza granicę Wspólnoty, trzeba przed upływem roku znów zgłosić się do biura paszportowego, by wyrobić nowy paszport.

To już wszystkie informacje, które powinieneś znać. Pozostaje już tylko udać się do biura paszportowego, a po otrzymaniu dokumentu można ruszać w drogę!

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna