Wypoczynek w agroturystyce – co warto wiedzieć?

Nazywana dawniej „wczasami pod gruszą”, dziś agroturystyka przeżywa renesans popularności. W dobie tęsknoty za życiem bliżej natury coraz chętniej wybieramy tę formę wypoczynku na terenach wiejskich, gdzie można zaszyć się na kilka dni lub całe wakacje w ciszy i spokoju. Dzisiejsza agroturystyka zdecydowanie różni się jednak warunkami od dawnych noclegów „na sianie” u rolnika, choć i taki rodzaj atrakcji dla spragnionych powrotu do natury turystów można znaleźć w gospodarstwach agroturystycznych.

Co to jest agroturystyka dzisiaj?

Współczesne gospodarstwa agroturystyczne to niejednokrotnie pieczołowicie wyremontowane dawne budynki wiejskie, których wnętrza urządzone są jednak zgodnie ze standardami najlepszych hoteli. Podobnie jak hotele, mają swoje oznaczenia kategorii – słoneczka. Im jest ich więcej, tym wyższej kategorii możemy się spodziewać. Agroturystyka kategorii standard jest pozbawiona słoneczka, a w kategorii trzeciej przyznawane są trzy słoneczka.

Gospodarstwa agroturystyczne znajdziemy najczęściej w atrakcyjnym krajobrazowo miejscach. W Polsce do najpopularniejszych z nich należą m.in. Bieszczady, Karkonosze, Mazury, rejony nadmorskie, Zakopane czy Roztocze, gdzie agroturystyka stała się faktycznie jednym z głównych źródeł dochodu dla żyjących tam na stałe osób. Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego w takich miejscach będzie też dobrym wyborem dla osób, które chcą odpocząć w spokojnym miejscu, ale jednocześnie nie są w stanie wytrzymać całego wyjazdu w słodkim nieróbstwie. Atrakcyjne szlaki turystyczne lub możliwość spędzania czasu na rowerach, nartach czy snowboardach pozwoli im połączyć spokój wypoczynku z poczuciem aktywnego urlopu.

Agroturystyka dla dzieci

Pobyt w gospodarstwach agroturystycznych to również niemała atrakcja dla dzieci wychowywanych w wielkich miastach. Wielu właścicieli decyduje się bowiem na specjalizacje, związane na ogół z tradycjami panującymi w danym regionie. Nocowanie w takich miejscach można więc połączyć na przykład z nauką jazdy konnej dla dzieci, rękodzielnictwa, przygotowywania tradycyjnych potraw w prawdziwej wiejskiej kuchni czy innymi czynnościami. Coraz częściej można również spotkać gospodarstwa agroturystyczne specjalizujące się w przygotowaniu dla dzieci miejsca, gdzie mogą się one naprawdę wyszaleć, łącznie z proponowaniem im właśnie noclegów na sianie czy zabaw w kuchni błotnej.

Jaką agroturystykę wybrać?

Decydując się na nocleg w agroturystyce, mamy naprawdę bardzo szeroką gamę ofert, możemy więc znaleźć miejsca proponujące niezwykłą atmosferę w wyjątkowo konkurencyjnych cenach. Zwróćmy też uwagę, czy rozpatrywane przez nas miejsce to agroturystyka z wyżywieniem, zwłaszcza jeśli wybieramy się na wyjazd z dziećmi, w trakcie którego najczęściej nie mamy czasu na samodzielne gotowanie. W części gospodarstw tego typu możemy otrzymać śniadanie, wliczone w cenę noclegu. W innych za wyżywienie będziemy musieli w całości dopłacić. Warto skorzystać jednak z takiego rozwiązania zwłaszcza, jeśli wiemy, że dane gospodarstwo wyspecjalizowało się w serwowaniu posiłków przygotowywanych zgodnie z regionalnymi recepturami, ze składników pochodzenia ekologicznego.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Wypoczynek w agroturystyce – co warto wiedzieć?

  1. ZonaBijeAleWolnoBiega-Ryszard N pisze:

    Agroturystyka jest świetna, ale trzeba podzwonić niestety mało ma możliwość załatwienia czegoś przez internet, ale jak znajdzie się swoją gospode to wraca się tam co rok ;p Przynajmniej małżonka jeszcze mnie nie rzuciła (chyba przez takie wypady ;-)))

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna