Podróżowanie autostopem – jak wybrać się w podróż z nieznajomymi?

„Autostop, autostop, siadaj bracie, dalej, hop!” – śpiewała Karin Stanek w latach 60., kiedy autostop w Polsce był jednym z najpopularniejszych sposobów podróżowania. Choć minęło sporo lat od tego czasu i sporo zmieniło się w kwestiach przemierzania szlaków turystycznych, to jednak podróżowanie stopem pozostaje nadal popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi, dla których jest to najtańsza możliwość dotarcia do celu i jednocześnie wspaniała przygoda. Jak podróżować autostopem, gdzie warto zatrzymywać samochody, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i co ze sobą zabrać – oto garść niezbędnych informacji.

Czy podróżowanie stopem jest bezpieczne?

Największą obawą przed wyprawą autostopem jest zawsze bezpieczeństwo osób podróżujących w ten sposób. Kierowcy mają też wiele obaw przed zabieraniem nieznajomych. Wszystko jest jednak kwestią odpowiedniego przygotowania się do podróży. Warto przede wszystkim zatrzymywać auta wyłącznie w miejscach, które nie grożą kolizją drogową: stacjach benzynowych, parkingach, zjazdach z dróg czy okolicach terenów zabudowanych, gdzie wymagane jest ograniczenie prędkości. Zastanówmy się również nad pozytywną prezentacją swojej osoby i uzbrójmy się w uśmiech, a także otwartość, która ułatwi nam nawiązywanie kontaktów w drodze. Dobrze jest również mieć ze sobą drobne upominki, którymi podziękujemy kierowcy za możliwość zabrania się z nim. Trudniejszą sytuację w trakcie podróżowania stopem mogą mieć mężczyźni, którzy sprawiają wrażenie agresywnych czy groźnych. Z kolei decydujące się na autostop dziewczyny dla własnego bezpieczeństwa nie powinny ubierać się w zbyt ostentacyjny sposób, który może dawać fałszywe sygnały. W trakcie drogi bardzo ważna jest również intuicja. Jeśli instynktownie czujemy się niepewnie w towarzystwie kierowcy zatrzymanego auta, lepiej zrezygnować z dalszej drogi.

Autostop co zabrać?

Decydując się na podróż autostopem, zdecydowanie lepiej ograniczyć swój bagaż i zmieścić go w wygodnym plecaku. W zależności od długości drogi, jaką planujemy przebyć, powinny znaleźć się w nim ubrania na różne warunki atmosferyczne, odzież przeciwdeszczowa i pokrowiec chroniący plecak przed wodą, wygodne buty, czapka, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem w lecie, odblaskowa kamizelka lub opaski, powerbank, latarka i grzałka do wody. To zestaw minimum, który pozwoli nam jednak przetrwać w najtrudniejszych warunkach, a jednocześnie nie obciąży nadmiernie plecaka dźwiganego niejednokrotnie przez długie kilometry przemierzane pieszo do następnego miejsca, gdzie bezpiecznie można zatrzymać auta.

Autostop gdzie spać?

Podróż autostopem to wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji. Przygotujmy się więc do noclegu w szczerym polu, do którego przyda się w naszym plecaku lekki namiot lub tarp, karimata i śpiwór. Najbezpieczniejszym miejscem do spania jest zazwyczaj okolica stacji benzynowej, gdzie można znaleźć nawet łazienkę z prysznicami, jednak nie wiedząc, gdzie wysadzi nas kierowca w trakcie podróży stopem, nie zakładajmy, że zawsze uda nam się do niej dotrzeć przed zapadnięciem zmroku.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Podróżowanie autostopem – jak wybrać się w podróż z nieznajomymi?

  1. Iwona Walczak pisze:

    Korzystałem z serwisów 'sharingowych’ jako alternatywa dla normalnego autostopu – myślę że bezpieczniej – i jednak można sprawdzić z kimś się jedzie ;p Chociaż nie którzy lubią ryzyko, ja nie 😉

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna