Wakacje w przyczepie kempingowej, czyli noclegu na kółkach, który ciągniemy za sobą samochodem, mogą być wspaniała przygodą pod warunkiem odpowiedniego przygotowania się do niej. Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową jest potrzebne, jak należy ją zapakować, aby uniknąć problemów w czasie jazdy oraz co zabrać na camping?
Przyczepa kempingowa jakie prawo jazdy?
W polskim prawie istnieje rozróżnienie przyczep kempingowych na lekkie – o dmc 750 kg – oraz ciężkie – dmc powyżej 750 kg. Najczęściej wybierane są te pierwsze modele, ze względu na brak obowiązku posiadania do nich dodatkowego hamulca czy wykonywania okresowych badań w stacji kontroli pojazdów. Jeśli łączna waga samochodu wraz z przyczepą kempingową (dmc) nie przekraczają 3, 5 tony, można poruszać się nimi posiadając prawo jazdy kategorii „B”. Jeżeli jednak całkowite dmc przekracza 3, 5 tony, konieczne jest posiadanie uprawnień kierowcy kategorii „C”. Ważne jest również, aby pamiętać, że w trakcie jazdy nikt nie może przebywać w przyczepie kempingowej i należy poruszać się z ograniczoną prędkością. W terenie zabudowanym nie przekraczamy więc dozwolonych 50 km/h, poza nim – 70 km/h. Tylko na autostradach, drogach szybkiego ruchu czy drogach dwujezdniowych zestaw samochód + przyczepa może poruszać się z prędkością 80 km/h. Nawet lekkie przyczepy potrafią bowiem zadziałać jak wahadło przy wyższych prędkościach i doprowadzić do wypadku. Jazda z przyczepą musi być więc delikatna, zakręty wykonywane łagodnie, „dużym łukiem”, a szczególną uwagę zwracajmy na podmuchy wiatru.
Jak załadować przyczepę kempingową?
Istotną kwestią, o jakiej należy pamiętać przygotowując się do wakacji z przyczepą kempingową, jest jej odpowiedni załadunek. Cięższe bagaże muszą znaleźć się jak najniżej w pobliżu osi, ponieważ tam musi znajdować się środek ciężkości przyczepy. Tylko lekkie ładunki, jak śpiwory czy torby z ubraniami można zapakować na półki umieszczone w przyczepie tuż pod sufitem. Jeżeli nadmiernie przeciążymy tył przyczepy, spowoduje to tzw. „wężykowanie”, kiedy jej tor jazdy nie pokrywa się zupełnie z torem jazdy ciągnącego ją samochodu. W takim przypadku można lekko przyspieszyć, a gdy to nie zadziała – przyhamować i natychmiast potem przyspieszyć. Z kolei zbyt duże przeciążenie przodu przyczepy wywoła nieprzepisowy nacisk jej dyszla na hak.
Co zabrać na camping?
Wybór odpowiednich rzeczy niezbędnych na campingu to zazwyczaj kwestia doświadczenia kilku wyjazdów i sprawdzenia, co faktycznie jest niezbędne, a bez czego spokojnie możemy się obejść. Do najważniejszych z nich należą:
– agregat prądotwórczy,
– latarki,
– czajnik elektryczny,
– apteczka ze środkami opatrunkowymi i podstawowymi lekami,
– dodatkowe koce i śpiwory,
– scyzoryk wielofunkcyjny,
– ręczniki kuchenne, papier toaletowy, chusteczki nawilżane i żele antybakteryjne,
– naczynia i sztućce.
Pozostałe akcesoria zależą od wyposażenia przyczepy kempingowej wewnątrz oraz nocowania w niej lub pod namiotami. Najważniejsze jednak, aby zabrać ze sobą na camping dobry humor i otwartość na zmienne warunki, które mogą stać się niezapomnianą przygodą zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Planuje to już od dłuższego czasu, podobno można poczuć wolność.. ale nie umiem się za to zabrać i koszty.. W tym roku wypożyczam i chociaż na dwa tygodnie spróbuje! Mam nadzieje że narzeczona wytrzyma :)))))))))