Wakacje na rowerze w Polsce – gdzie warto się wybrać?

Wakacje na rowerze dla wielu osób są sposobem na udany wypoczynek. W 2020 roku można spodziewać się, że chętnych do zwiedzenia Polski w ten sposób będzie jeszcze więcej. Pandemia koronawirusa uniemożliwia nam bowiem na razie planowanie dalszych i bardziej skomplikowanych wyjazdów. Nic straconego, bo wakacje z rowerem w Polsce mogą być naprawdę niezwykle urokliwe dzięki atrakcyjnym trasom przygotowanym dla wielbicieli dwóch kółek. Gdzie warto wybrać się na wakacje z rowerem?

Atrakcyjne trasy rowerowe w Małopolsce

Na zorganizowane wycieczki rowerowe możemy wybrać się całą rodziną m.in. w Małopolsce, gdzie przygotowywane są 6- i 10-dniowe turnusy na trasach łatwych, płaskich lub z niewielkimi podjazdami. Dzięki temu nawet na rower możemy zabrać nawet dzieci najmłodsze, zwłaszcza wybierając się na nowe trasy wyznaczone nad Wisłą oraz Dunajcem, gdzie poprowadzony został szlak Green Velo. W dużej części nie ma tam ruchu samochodowego, dzięki czemu rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie. Organizatorzy takich wycieczek przekazują ich uczestnikom na stracie mapy i opisy tras. Bagaż jest przewożony, a zakwaterowanie zaplanowane w dobrych hotelach oraz pensjonatach, czasem nawet czterogwiazdkowych. Dzięki temu można we własnym tempie przejechać szlak w dół Dunajca biegnący przez Podhale i pieniński Przełom Dunajca aż do urokliwego Starego i Nowego Sącza czy tzw. Małopolski Cud nad Wisłą, czyli ponad 150-kilometrową trasę stworzoną specjalnie dla rowerów na wałach rzecznych, zwiedzając m.in. Tyniec, Kraków, Niepołomice czy Zalipie.

Trasy rowerowe po Mazurach

Mazury należą do najpiękniejszych części Polski, a wakacje na rowerze można w tym regionie połączyć z leniwym wypoczynkiem nad jeziorami. Do najbardziej znanych szlaków rowerowych na Mazurach należą m.in. Pętla Wojnowska rozpoczynająca się w Rucianem-Nidzie i prowadzące przez Wojnowo – dawną osadę starowierców, Gałkowo ze stadniną koni czy Kadzidłowo, gdzie znajduje się Osada Kultura i Park Dzikich Zwierząt czy Pętla Nidzka, prowadząca oraz takie miejscowości, jak Pranie rozsławione przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzyże czy Wiartel. Obie trasy oferują tak liczne atrakcje, że ich objazd warto zaplanować nawet na kilka dni, robiąc przerwy dla odwiedzenia najciekawszych miejsc. Na Mazurach możemy skorzystać z organizowanych wycieczek rowerowych lub wybrać się samodzielnie na taki wyjazd z dziećmi, dla których odwiedzenie Parku Dzikich Zwierząt czy stadniny koni będzie z pewnością wspaniałym wspomnieniem z rodzinnej wyprawy.

Wakacje na rowerze w Bieszczadach

Wakacje z rowerem możemy zaplanować również w Bieszczadach, które idealnie nadają się na wyjazd z nawet najmłodszymi dziećmi, które bez trudu przewieziemy w foteliku czy przyczepce rowerowej. Trasy rowerowe biegną tutaj w większości leśnymi, zacienionymi traktami, więc można się na nie wybrać nawet w środku upalnego lata. Do tego nie odznaczają się specjalną trudnością, dlatego nawet amatorzy rozpoczynający dopiero swoją przygodę z podróżami na jednośladach poradzą sobie z nimi. Dodatkowo decyzja o zwiedzaniu Bieszczad rowerem pozwala na odkrycie w tych górach miejsc znanych tylko nielicznym, gdzie zachowały się m.in. ruiny cerkwi zniszczonych na fali wysiedleni rdzennej ludności z tych stron w okresie powojennym. Jeśli wyprawa rowerowa zmęczy nas po kilku dniach, możemy zrelaksować się wraz z dziećmi nad Jeziorem Solińskim czy zatrzymać się w jednej z okolicznych miejscowości o niezwykłym klimacie.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Wakacje na rowerze w Polsce – gdzie warto się wybrać?

  1. Jacek Czerwinski pisze:

    Kazdy, kazdy jazda na Beskidzie Śląski – cudowna trasa! Wakacje na rowerze to ciężka sprawa, należy pamiętać że nie jest to dla każdego, dwa jaki rower, trzy kondycja i wytrzymałość. Doświadczenie z probelmami itd, trasy najlepiej planować samemu lub używać gotowych tras (którzy już jeździli itd, sam nawet filmiki 😉 polecam)
    Polecam pisać do mnie *****@travel-time.pl

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna