Wakacje nad jeziorem – najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Wypoczynek nad jeziorem, na żaglówce, spływie kajakowym czy stacjonarnie należy do ulubionych form spędzania części wakacji dla wielu z nas. Wybierając taki wyjazd, a zwłaszcza spędzając wakacje z dziećmi nad jeziorem, warto pamiętać, jakie są zasady bezpieczeństwa nad wodą, które pozwolą nam spędzić czas spokojnie i unikając ryzykownych zachowań prowadzących niejednokrotnie do nieszczęścia. Woda sprawia ogromną przyjemność i skutecznie pozwala się odstresować, jednak warto pamiętać, że mamy do czynienia z żywiołem, który potrafi być groźny.

Zasady bezpieczeństwa nad jeziorem

Wypoczynek z dziećmi nad jeziorem najlepiej zaplanować w miejscach, gdzie znajduje się dostęp do odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych kąpielisk, gdzie za nadzór odpowiadają ratownicy WOPR lub funkcjonariusze Policji Wodnej. Pamiętajmy, że kąpiel w miejscach nieoznakowanych lub tam, gdzie znajdują się znaki jej zakazujące, jest szczególnie ryzykowna. Dno jezior bywa zdradliwe, pełne wodorostów, zawirowań lub zimnych prądów, a nie znając kąpieliska, nawet przy dużych umiejętnościach pływackich, możemy ulec wypadkowi niezauważeni przez nikogo. Tym bardziej jest to wskazane, jeśli spędzamy wakacje z dziećmi nad jeziorem. Jedno zachłyśnięcie wodą może prowadzić do utonięcia, dlatego jeśli pozwalamy dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, ani na moment nie można spuszczać ich z oka. W przypadku wypływania z dziećmi na jeziora żaglówkami czy kajakiem, obowiązkowo zakładamy im kamizelki ratunkowe dopasowane do ich wzrostu i wagi. Sami natomiast nie skaczmy, zwłaszcza na główkę w miejscach nieznanych, gdzie nie znamy ani ukształtowanie dna ani głębokość wody. Może to grozić poważnym wypadkiem prowadzącym do paraliżu.

Bezpieczeństwo nad jeziorem – od czego zależy?

Wypadki utonięć w wodach jezior najczęściej zdarzają się w wyniku bezmyślnej brawury pojawiającej się na ogół po spożyciu alkoholu. Ciepłe, nastrojowe wieczory sprzyjają spędzaniu czasu przy ognisku z napojami wyskokowymi. Pamiętajmy jednak, że nawet po spożyciu minimalnej dawki alkoholu, nie należy wchodzić do wody, tym bardziej, jeśli jest już ciemno.

Wchodząc do jeziora, pamiętajmy też o zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa dla własnego zdrowia. Nie należy planować kąpieli na czczo lub tuż po posiłku, może to bowiem doprowadzić do ostrej kolki, z którą trudno poradzić sobie w chłodnej wodzie. Wejście do chłodniejszej wody z nagrzaną intensywnie słońcem skórą również jest niebezpieczne – może powodować wstrząs termiczny, skurcz lub omdlenie. Wchodźmy więc do jeziora stopniowo, ochlapując klatkę piersiową, szyję i nogi lub biorąc przed kąpielą prysznic. Zbyt długie przebywanie w wodzie również nie służy naszemu organizmowi, który może zostać nazbyt wychłodzony. Po wyjściu z niej konieczne jest osuszenie ciała i przebranie w suche ubranie.

Zachowanie porządku nad jeziorami

Oprócz wiedzy, jakie są zasady bezpieczeństwa nad jeziorem, zadbajmy również o otoczenie wokół nas. W trakcie zabaw w wodzie nie przeszkadzajmy innym pływającym czy kąpiącym się osobom zachowajmy czystość kąpieliska. Wrzucanie do niego butelek, papierów czy innych śmieci powoduje nie tylko zanieczyszczenie naturalnego środowiska, ale również może stać się powodem wypadku w wodzie.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Wakacje nad jeziorem – najważniejsze zasady bezpieczeństwa

  1. Marek Duda pisze:

    Jako ojciec mam ochotę rzucić gówniarza na środek jeziora, ale wiem że to nieodpowiedzialne. Należy zachować zasady bezpieczeństwa i korzystać ze zbiorników które na to pozwalają , tam gdzie zakaz to zakaz! Życie nauczyło mnie by jednak pomyśleć i czasem nawet zapłacić i iść do ośrodka i mieć bezpieczeństwo.. dziecko to jednak odpowiedzialność, a ja moge piwko wypic hehe XD
    Marek

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna