Podróże kamperem – co warto wiedzieć?

Swoboda podejmowania decyzji i możliwość dotarcia w miejsca, których nawet nie planowaliśmy zobaczyć. Wszystko to powoduje, że wakacje z kamperem stają się z roku na rok popularniejsze. Caravaning, bo tak nazywane jest podróżowanie kamperem, może być wyjątkowo atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego, pod warunkiem, że wiemy, jak zaplanować sobie wyjazd, czego unikać i jakie uprawnienia musimy mieć do jego prowadzenia.

Ile kosztuje wypożyczenie kampera?

Jeżeli chcemy przede wszystkim sprawdzić, czy kampery to sposób na podróżowanie, który nam będzie odpowiadał, miejscem, gdzie powinniśmy się udać będzie wypożyczalnia kamperów. Wypożyczenie kampera na jednorazowy wyjazd lub sporadyczne wypady raz-dwa razy w roku będzie znacznie bardziej opłacalne niż inwestowanie poważnych pieniędzy w nowy czy nawet używany samochód tego typu. Znalezienie firm zajmujących się wynajmem kamperów nie jest trudne. Warto jednak już wcześniej zaplanować rezerwację odpowiadającego nam wozu, bowiem w tzw. wysokim sezonie turystycznym obejmującym miesiące od czerwca do września, możemy mieć znacznie ograniczony wybór modeli.

Ceny wypożyczenia kampera również są zróżnicowane w zależności od sezonu turystycznego. W okresie wakacyjnym rosną zazwyczaj o ok. 20-30 procent w stosunku do okresu niskiego. Koszt wynajmu samochodu na dwutygodniowy wyjazd może wynieść ok. 15 tys. zł. Jednak do ceny należy doliczyć również kilkaset złotych (od 150 do 350 zł) za tzw. opłatę serwisową, za przygotowanie pojazdu do drogi przez poddanie go przeglądowi technicznemu czy nabiciu butli gazowej, a także kwoty za wypożyczenie dodatkowego wyposażenia. Można bowiem wypożyczyć pościel, leżaki, krzesła, stoliki, nawigację czy wyposażenie kuchenne, co na ogół kosztuje od 50 do 150 zł za jedną rzecz za tydzień lub jednorazowo. Dodatkowe koszty to paliwo, ponieważ pojazd należy zwrócić z pełnym bakiem czy sprzątanie, za które dopłacimy od 100 do 400 zł. Pamiętajmy też, że przy podpisywaniu umowy wymagana jest kaucja, w wysokości od 3 do 5 tys. zł.

Ile kosztuje kamper?

Koszt wypożyczenia kampera jest dużo niższy niż zakup nowego czy nawet używanego pojazdu tego typu. Jeśli jednak ten sposób podróżowania jest faktycznie jak stworzony dla naszego charakteru i planujemy regularnie wyjeżdżać nim w dłuższe trasy, warto rozważyć zakup kampera na własność. Należy jednak przygotować się na wydatki rozpoczynające się od kwoty 150 tys. zł w przypadku nowych modeli, a nawet ponad milion, jeśli szukamy kamperów topowych firm specjalizujących się w ich produkcji. Zdecydowanie tańsze są natomiast kampery używane, które można kupić już za kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ile osób może jechać kamperem i jakie prawo jazdy na kampera obowiązuje?

Kampery to najczęściej pojazdy nieprzekraczające wagi 3,5 tony, co pozwala kierować nimi osobom z prawe jazdy kategorii „B”. W jego dowodzie rejestracyjnym zawsze wpisana jest liczba osób, na którą zarejestrowany jest pojazd. W standardowych pojazdach jest miejsce na 4 do 6 osób. Wybierając używany kamper na podróże z dziećmi, zwróćmy uwagę, czy na tylnych kanapach ma on zamontowane pasy bezpieczeństwa, aby umieścić tam foteliki dziecięce.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Podróże kamperem – co warto wiedzieć?

  1. Mariusz Kaczmarek pisze:

    Przegląd, dłuższe wycieczki dla takiego pojazdu to jednak wysiłek.. ale dbając dobrze o swoje dziecko – dojdzie wszędzie 😉 Ja przed każdym wyjazdem sprawdzam i wymieniam wszystkie płyny, odpowietrzam hamulce i kibel.. Warto poświecić czas, później to przyjemność podróżować. Szerokość podróżnicy

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna