Przewożenie rowerów samochodem – jaki bagażnik wybrać?

Wybierając się na wakacje, coraz częściej chcemy spędzać je aktywnie, zachęcając do tego również dzieci. Na polskich drogach w okresie ferii czy wakacji dostrzeżemy więc wiele samochodów przewożących rowery dla całej rodziny na bagażniku dachowym lub platformie na hak. Jakie są możliwości transportowania rowerów samochodem, jak zamontować bagażnik dachowy bez relingów i jaki sposób przewożenia jednośladów będzie najlepszy dla różnych modeli aut?

Bagażnik rowerowy na dach – zalety i wady

Do najpopularniejszych sposobów transportowania rowerów należy przewożenie ich na dachu samochodu. Bagażnik rowerowy na dach nie jest drogi i nie wiążą się z nim żadne poważne ingerencje w pojazd, konieczne w przypadku takiego rozwiązania, jak platforma rowerowa na hak holowniczy. Niekoniecznie musimy również kupować od razu wszystkie części bagażnika dachowego. Wypożyczalnia bagażników dachowych znajduje się w każdym mieście i można spokojnie wypróbować tego typu rozwiązanie, sprawdzając, czy będzie ono dla nas komfortowe, nie wydając jednocześnie zbyt wiele pieniędzy. Szczególnie polecane jest skorzystanie z usług wypożyczalni, jeśli zastanawiamy się, jak zamontować bagażnik dachowy bez relingów, które znajdują się najczęściej w samochodach typu kombi lub SUV. Szeroka oferta bagażników dostępnych w wypożyczalniach pozwala na wybór takich, które w bezpieczny sposób dopasowuje się do krawędzi dachu.

Bagażnik rowerowy na dachu nie jest jednak zupełnie pozbawiony wad. Rowery znajdujące się na dachu samochodu wywołują zwiększone opory powietrza, przez co samochód zużywa więcej paliwa i jest źródłem dodatkowego hałasu w czasie jazdy. Montaż rowerów na dachu samochodu może być również niemożliwy w przypadku wysokich modeli aut czy cięższych rowerów. Zastanawiając się, jaki bagażnik rowerowy wybrać, zwłaszcza w przypadku osób dużo podróżujących ze swoimi jednośladami, polecany jest zakup platformy rowerowej na hak lub bagażnika na klapę.

Platforma rowerowa na hak – zalety i wady

Bagażnik rowerowy na hak to rozwiązanie pozwalające na przewożenie jednośladów z tyłu samochodów, zalecane do modeli aut takich jak VAN-y czy samochody terenowe, o zbyt dużej wysokości. Podobnie jak bagażniki dachowe, platforma nie nastręcza zbyt wielu trudności w montażu. Można spokojnie zainstalować ją samodzielnie, zgodnie ze wskazaniami w instrukcji. Platforma mocowana na hak zapewnia nieporównywalnie wyższy komfort jazdy niż w przypadku bagażników dachowych. Niezbędne jest natomiast wyposażenie samochodu w hak holowniczy. Jeśli dany model nie posiada takiego elementu, konieczne jest zamontowanie go w sprawdzonym, zaufanym warsztacie, co dla niektórych kierowców może być wadą takiego rozwiązania. Inną wadą może być również cena. Wprawdzie najtańszą platformę nożycową kupimy już od 300 zł, jednak jest to opcja dobra na krótkie dystanse i gładkie drogi, po których jeździmy z umiarkowaną prędkością. Może bowiem powodować zniszczenie modeli rowerów w trudniejszych warunkach drogowych. Bagażniki rowerowe mocowane z tyłu klasy premium, na których rowery stoją, a cała konstrukcja jest stabilna i sztywna, potrafią natomiast kosztować nawet ponad 2 tys. zł. Jeśli jednak wozimy ze sobą profesjonalny, drogi sprzęt rowerowy i chcemy odpowiednio go zabezpieczyć – ich wybór będzie najrozsądniejszą opcją.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Przewożenie rowerów samochodem – jaki bagażnik wybrać?

  1. Miłogost Zielinski pisze:

    Dostosowany do roweru i ich ilości, czy na górę czy na bagażnik na klapie, polecam na klapie – miałem przypadki latających rowerów.. drogi rowerów. Rowery trzeba zabezpieczać bardzo dokładnie, ale zabierz dzieci na przejeżdża w inne miejsce to zobaczyć ich radość, to każdy groszy wydany na lepszy bagażnik to nie stracona kasa, polecam taka rozrywka dla małych czy w średnim wieku 'młodzieżowy polecam.

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna