Podróże pociągiem, choć najczęściej dłuższe od samolotowych czy samochodowych, mają jednak swoich zwolenników. Obserwowanie krajobrazów zmieniających się za oknem i stukot kół pociągu dla niektórych osób mają wręcz działanie kontemplacyjne. Co można robić podczas podróży pociągiem, jeśli jednak należymy do osób, które lubią wykorzystać aktywnie każdą minutę i jakie są warunki przewożenia zwierząt domowych czy rowerów tym środkiem transportu?
Zajęcia na czas podróży pociągiem
Wszechobecne urządzenia elektroniczne zapewniają nam dostęp do ogromu treści, na których przeglądanie często wręcz brakuje nam czasu. Podróż pociągiem to idealny moment na przejrzenie wszystkich zapisanych „na później” artykułów w zakładkach na przeglądarce w laptopie czy smartfonie. Możemy nadrobić też zaległości w oglądaniu popularnych seriali, zapisując je w pamięci naszego laptopa czy na tablecie lub po prostu zabrać ze sobą ciekawą książkę, którą dawno już obiecywaliśmy sobie skończyć. Dla moli książkowych idealnym urządzeniem do zabrania w podróż pociągiem będzie czytnik, na którym mogą zapisać całą bibliotekę zaległości do przeczytania w trakcie długiej podróży.
Warto jednak nie spędzać czasu w pociągu jedynie w pozycji siedzącej, która może powodować obrzęki nóg. Jeśli mamy przed sobą długie godziny podróży, przejdźmy się po korytarzu pociągu, wykonując najlepiej kilka ćwiczeń zapobiegających dyskomfortowi związanemu z ciężkimi i nadmiernie opuchniętymi kończynami dolnymi. Osoby mające zdiagnozowane problemy z przewlekłą niewydolnością żylną, powinny zaopatrzyć się również w żel z heparyną o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwobrzękowym. Daje on także naturalne, przyjemne uczucie chłodzenia tuż po aplikacji leku.
Czy w pociągu można przewozić psa?
W podróż pociągiem jesteśmy zmuszeni czasem zabrać zwierzęta domowe, np. psy czy koty. Większość zwierząt małych, również psów, które mogą przebywać w tym czasie w specjalnym transporterze lub koszyku, przewożona jest bezpłatnie, jeżeli ich obecność nie jest uciążliwa dla innych współpasażerów. W przypadku psów dużych ras, muszą one być trzymane na smyczy i w kagańcu. Konieczne będzie również zakupienie dodatkowego biletu na ich przejazd. W pociągach linii PKP Intercity zapłacimy za niego 15, 20 zł. Jeżeli podróżni nie zgodzą się na przejazd w jednym przedziale ze zwierzęciem, wówczas jego opiekun musi zająć miejsce wskazane przez konduktora, choć takie sytuacje należą raczej do rzadkości. Pamiętajmy też, że przepisy kolejowe zabraniają psom przebywania w wagonach restauracyjnych (z wyjątkiem psów przewodników, psów asystentów osób niepełnosprawnych oraz szkolonych na psy asystujące), na miejscu do siedzenia czy na miejscach do leżenia i łóżkach w przedziałach sypialnym. Warto, aby opiekun psa miał ze sobą książeczkę zdrowia psa z wpisanymi szczepieniami, zwłaszcza przeciwko wściekliźnie.
Jak przewieźć pociągiem rower?
Wielbiciele wycieczek rowerowych nie mają raczej problemu z przewożeniem ich pociągiem. Rower w pociągu można przewozić w specjalnych stojakach, jeśli pociąg jest w nie wyposażony. W przypadku braku stojaków, można skorzystać z przedziałów dla podróżnych z większym bagażem. Dodatkowa opłata za rower nie jest wysoka, wynosi kilka złotych. Warto jednak wcześniej sprawdzić, jakie zasady przewozu jednośladów obowiązują u danego przewoźnika, zwłaszcza jeśli zamierzamy przemieszczać się kolejami regionalnymi.
Na stronach przewoźników są informacje, ale zawsze można dowiedzieć się przy kasie, zawsze trzeba dopłacić jakiś koszt przewozu roweru, czy zwierzęta. Ja nigdy nie miałem problemu, nawet jak u konduktora musiałem kupić, rower to zdrowie 🙂