Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli o najpiękniejszym zamku w Polsce

Oglądając zamek w czołówce Disney’a wiele osób zastanawiało się czy ma on swój pierwowzór w rzeczywistym świecie. I owszem jest on inspirowany zamkiem, który został wybudowany w południowej Bawarii w miejscowości Neunschwanstein. To XIX wieczny zamek, który został wybudowany przez Ludwika Wittelsbacha II zwanego Szalonym. Zamek jak na owe czasy był niezwykle nowoczesny, a wymagania władcy sprawiły, że ukończono zaledwie 15 komnat ogromnego zamku. Jednak okazuje się, że i w Polsce mamy zamek, który śmiało może z nim konkurować, to zamek w Mosznej. Jeśli zwiedziliście zamek w Bawarii, to koniecznie musicie obejrzeć z bliska i wejść do komnat zamku w Mosznej. Z pewnością nie pożałujecie.

Zamek w Mosznej – jak tam trafić i co łączy zamek Neunschwanstein z zamkiem w Mosznej?

Pewnie zastanawiacie się, gdzie znajduje się Moszna. To niewielka miejscowość w województwie opolskim. Moszna znajduje się na szlaku łączącym Prudnik z Krapkowicami. Pierwsza część zamku powstała w XIII wieku jednak spłonęła w pożarze. Odbudową i dobudową kolejnych części zamku zajął się spadkobierca właściciela Mosznej Franz Hubert von Tiele Winkler. Zatem zarówno zamek w Mosznej, jak i Neunschwanstein łączy niemieckie pochodzenie jego fundatorów, powstały również w podobnym okresie, a ich architektura jest bardzo podobna. Po pożarze w 1896 r, część pałacowa zamku zostaje odbudowana i powstaje skrzydło neogotyckie z charakterystycznymi wieżyczkami. W latach 1911-1913 powstaje skrzydło neorenesansowe, zatem obydwa zamki łączy również wieloletnia budowa i rozbudowa.

Współczesna historia zamku w Mosznej

W czasie wojny właściciele zamku uciekali przed zbliżającą się do Polski Armią Czerwoną, a zamek trafił w ręce Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Do 2013 r. w części pałacowej mieścił się znany ośrodek leczenia nerwic. W 2013 r. została utworzona spółka Moszna Zamek sp. z o.o. Obecnie znajduje się tu hotel, restauracja i kawiarnia, z których można korzystać przez cały rok. Można wynająć królewski apartament albo pokój deluxe lub turystyczny, a wszystkie znajdują się w murach zamku i mają autentyczne wyposażenie. Zamek przeznaczony jest również do zwiedzania z przewodnikiem. Można obejrzeć pokój hrabiego, poczekalnię dla gości, salę lustrzaną, bibliotekę czy też galerię.

Idealne miejsce na konferencje i rodzinną wycieczkę

Teren zamku w Mosznej świetnie sprawdzi się na spotkanie biznesowe, jak również rodzinną wycieczkę. Można skorzystać nie tylko z uroków hotelu, restauracji czy kawiarni, ale również zespołu ogrodowo-pałacowego, który zachwyca bujną roślinnością i wspaniałą kompozycją. Nie trzeba zatem jechać daleko, by obejrzeć zamek jak z bajki. Nie trzeba wybierać się do Bawarii, a można odwiedzić zamek w Mosznej. Znajduje się tu kilka tradycyjnie zdobionych sal konferencyjnych. Niewątpliwie konferencja zorganizowana w takim miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Warto wybrać się do zamku, tym bardziej, że jak na takie wyjątkowe standardy oferta jest atrakcyjna, a dodatkowo można skorzystać z odnowy biologicznej.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna