Planujesz wakacje w Grecji? Sprawdź co warto kupić

grecja

Wyjątkowa atmosfera i grecki klimat wpływają na każdego. Życie bez pośpiechu z serdecznym uśmiechem na twarzy sprawia, że człowiek dystansuje się od problemów codzienności i nabiera chęci do życia. Niestety czas wakacji szybko mija, a jednym ze sposobów, aby zachować piękne chwile w pamięci są pamiątki z podróży. Pozwolą one na to, by w domowym zaciszu przywołać piękne wspomnienia.

Oliwa i grecka kawa

Obowiązkową pozycją na liście zakupów, gdy odwiedzamy grecki sklep, jest kawa. Grecy ją uwielbiają i pija o każdej porze dnia, najczęściej w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Jest ona wyjątkowo aromatyczna i posiada wiele walorów smakowych. Gdy chcemy poczuć prawdziwy smak Grecji, warto zakupić ją razem z briki – tygielkiem przeznaczonym do jej zaparzania.

Klasycznym prezentem z Grecji jest również oliwa z oliwek – sztandarowy produkt tego kraju, który wykorzystywany jest praktycznie do wszystkiego. W sklepach można kupić szeroki wybór tego przysmaku zapakowany w eleganckie butelki. Jednak warto poszukać wśród lokalnych sprzedawców, oliwy, która może nie będzie elegancko zapakowana, ale będzie najlepsze właściwości. Ważne jest, aby oliwa zabutelkowana była w zielonym szkle, które gwarantuje, że nie starci ona swoich walorów odżywczych i smakowych.

Dla miłośników słodyczy

Grecja to kraj, który słynie z lokalnych miodów i wybornych słodyczy, gdzie na pierwszy plan wysuwa się chałwa i miodowe batoniki. Co ciekawe, nie każda chałwa w Grecji uznawana jest za słodką przekąskę. Szczególnie polecana jest ta ręcznie wytwarzana z ziarnami sezamu. W sklepach z pamiątkami można zakupić chałwę w ciekawych puszkach z greckimi widokami – zestaw taki jest znakomitym pomysłem na prezent z greckich wakacji.

Turystów zaskakuje również duży wybór miodów, który w Grecji jest bardzo popularnym dodatkiem. Najczęściej kupowany to miód tymiankowy, pomarańczowy, czy ten z dodatkiem orzechów. Podobnie jak, chałwa, jako produkt reprezentacyjny, sprzedawany jest również małych, eleganckich słoikach z przeznaczeniem na upominek.

Innym produktem, chętnie kupowanym zarówno przez samych Greków, jak i turystów jest baklawa, typowo greckie ciasto oraz bałkańskie Lokomui przypominające galaretkę zanurzoną w cukrze pudrze.

Kosmetyki – kremy, mydła i inne produkty wytworzone na bazie oliwek

Kosmetyki wykonane na bazie oliwek są wyjątkowo skuteczne i odpowiednie nawet dla najbardziej wrażliwej skóry. Wykorzystują one to, co w naturze najlepsze. Od zawsze uznawana była za eliksir młodości, gdyż doskonale nawilża i opóźnia efekty starzenia skóry, dzięki dużej zawartości witaminy E i A. Dużą popularnością cieszą się oliwkowe mydła. Pięknie pachną i odznaczają się charakterystyczną zielono – szarą barwą. Regularnie używane sprawiają, że cera staje się promienna, a skóra miękka i przyjemna w dotyku.

Greckie wspomnienia

Nie można również zapomnieć o greckich alkoholach, gdzie na pierwszy plan wysuwa się tradycyjne Ouzo oaz Metaxa. Wiele osób zachwyca się również wyrobami ze skóry, a w szczególności greckimi sandałami, które przywodzą na myśl starożytny świat. Nie można również nie wspomnieć o przepięknej ceramice i wyrobach z drewna oliwnego. To znakomite pomysły, aby obdarować najbliższych i poczuć na chwilę znowu grecki klimat. Jednak to wspomnienia wyryte w sercu zawsze będą najlepszą pamiątką.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna