Pomysł na lato – turystyka rowerowa szlakami EuroVelo

EuroVelo

Turystyka rowerowa może być świetnym sposobem na spędzenie czasu wolnego bez angażowania dużych środków. Ponieważ wiąże się z aktywnością fizyczną, jest zdrowa, a wspomnienia po podróży z pewnością zostaną na lata. W miarę rozbudowy infrastruktury rowerowej, długodystansowe wycieczki z sakwami stały się jeszcze atrakcyjniejsze. Wyprawy rowerowe mogą ograniczyć się do kraju, ale również oznaczać podbój Europy.

EuroVelo – międzynarodowe trasy rowerowe

Jeszcze niedawno szlaki EuroVelo w Polsce były marzeniem. Nawet, jeśli odcinkami można było je znaleźć, to nie doprowadziły w żadne sensowne miejsce. A szkoda, bo idea jest naprawdę zacna. Obecnie w naszym rodzimym kraju nie brakuje tras i ścieżek rowerowych, a niektóre z nich wchodzą w skład międzynarodowych dróg rowerowych znakowanych jako EuroVelo. Szlaki powstają w miejscach:

  • bezpiecznych dla rowerzystów – często wykorzystują stworzone już krajowe trasy rowerowe
  • atrakcyjnych turystycznie
  • o małym lub zerowym natężeniu ruchu
  • o nawierzchni dobrej jakości – w minimum 80% asfaltowej
  • o niskim wskaźniku przewyższeń z niestromymi podjazdami.

Wysoki standard tych dróg powoduje, że jazda po nich nie powinna przysporzyć trudności nawet amatorom. Do wyboru mamy tysiące kilometrów tras w całej Europie. Z całą pewnością nieprędko wykorzystamy wszystkie możliwości. Zwróćmy jednak uwagę na kilka interesujących odcinków.

EuroVelo w Polsce

Do ciekawszych miejsc w Polsce należy zaliczyć stosunkowo niedawno stworzoną trasę Ruda – Ogrodniki, znajdującą się w województwie podlaskim i przedłużoną po stronie litewskiej. Należący do EuroVelo 11 szlak, ciągnie się przez ponad 170 km poprzez Puszczę Augustowską, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi oraz Wigierski i Biebrzański Park Narodowy. Rozmieszczone w dogodnych miejscach punkty biwakowe sprzyjają odpoczynkowi. Trasa przeznaczona jest dla miłośników przyrody. Nie nadaje się co prawda do podróży  rowerem szosowym, ale tradycyjne rowery trekkingowe nie będą miały problemu. Na uwagę zasługuje fakt niewielkiej ilości zabudowań w okolicy. Warto zatem dobrze zaopatrzyć się na drogę.

Innym, godnym uwagi miejscem na szlaku EV 9 jest Wrocław. Z tego miejsca możemy wyruszyć w podróż w stronę czeskiej granicy. Długość odcinka do przejścia granicznego wynosi około 200 km i został przedłużony po stronie Republiki Czeskiej. Warto zauważyć, że chociaż trasa przebiega w górzystym regionie, to została poprowadzona tak, aby zminimalizować przewyższenia i uniknąć znaczących podjazdów. Bezpiecznie można ją polecić każdemu.

Podróże EuroVelo za granicą

Każdy ze szlaków EuroVelo liczy setki, a nawet tysiące kilometrów. Możemy jednak wybrać najciekawsze odcinki. Z pewnością zauroczy Was malownicza trasa z Brna w Czechach do Wiednia w Austrii. W odróżnieniu do dzikich rejonów Augustowskich, widać tutaj duże uporządkowanie i pracę włożoną przy tworzeniu miejsca rekreacyjno-wypoczynkowego.

Zagraniczne wojaże można rozpocząć w dowolnym kraju Europy. Do miejsca z którego zapragniemy wyruszyć, najłatwiej dojechać pociągiem. Obecnie większość przewoźników w sezonie letnim dołącza wagony z przedziałami rowerowymi. Jest to tania opcja, a sama wyprawa z pewnością będzie niezapomniana.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna