Doskonały urlop w Zakopanem nie tylko zimą

Zakopane jest często nazywane zimową stolicą Polski, jednak turyści chętnie odwiedzają je przez cały rok. Jest tu bowiem mnóstwo atrakcji, a zimowe białe szaleństwo można zamienić na górską wspinaczkę o różnym poziomie trudności. Są takie miejsca w Zakopanym, które absolutnie trzeba zobaczyć. My przedstawimy te według nas najciekawsze.

Dolina Pięciu Stawów

Do Doliny Pięciu Stawów w Tatrach Wysokich można dojść na kilka sposobów. Najłatwiejszy zielony szlak prowadzi przez Dolinę Roztoki, która odchodzi od popularnego szlaku na Morskie Oko przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Na trasie można podziwiać największy wodospad w polskich Tatrach, czyli Siklawa. Przejście szlaku zielonego trwa 2 godziny i 15 minut. Można także wybrać najtrudniejszy szlak czarny. Z tego miejsca można dostać się również na szlak na Orlą Perć.

Orla Perć – wybór dla górskich śmiałków

Podobnie jak na trudnym szlaku prowadzącym przez Dolinę Pięciu Stawów, również na szlaku na Orlą Perć można zaznać prawdziwej górskiej wspinaczki. Są tu łańcuchy, klamry i drabiny. Dla niewprawnych turystów polecane jest zabranie ze sobą uprzęży i ląży, które pozwolą nieco odpocząć na trasie. Czarna Część szlaku jest pozbawiona łańcuchów i przeznaczona dla wprawionych wspinaczy. Niewątpliwie wejście na Orlą Perć, które trwa przynajmniej sześć godzin pozostawia za sobą niezapomniane wrażenia.

Zabytki w Zakopanem – co warto zobaczyć?

Zakopane to nie tylko ośrodek turystyczny, ale także tętniące życiem miasto, w którym można zobaczyć naprawdę wiele zabytków. Na uwagę zasługuje drewniany kościół, który jest najstarszym obiektem sakralnym w Zakopanem. Obok niego znajduje się cmentarz na którym pochowani są najbardziej zasłużeni mieszkańcy miasta. Niezwykle pięknym obiektem jest sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Zostało ono wybudowane w podzięce za uratowanie życia papieżowi podczas ataku Alego Agcy. Niewątpliwie wnętrze robi bardzo duże wrażenie, gdyż jest wykonane z drewna. Ponadto ołtarze zostały w całości wyrzeźbione. Warto także zobaczyć kaplicę na Jaszczurówce, którą zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Oczywiście w Zakopanem znajduje się wiele muzeów, jednak bardzo bogatą kolekcję eksponatów ma muzeum tatrzańskie. Można tam zobaczyć dzieła kultury podhalańskiej, ale także zbiory dotyczące Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Spacer po mieście

Każdy turysta powinien zwiedzić Krupówki. Ten deptak jest niezwykle piękny, ale i utrzymany w góralskim stylu. Można tam zobaczyć targowisko nad Gubałówką. Oczywiście znajduje się tam wiele lokali gastronomicznych czy kawiarni, gdzie można zakosztować tradycyjnych specjałów. Jeżeli już zwiedzicie Krupówki to polecamy Wam także spacer w stronę Kuźnic. Po drodze będziecie mogli zobaczyć prawdziwe, stare górskie chaty. Sama trasa nie jest bardzo długa bo liczy zaledwie 4 km, jednak naprawdę warto się nią przejść.

Zakopane to naprawdę piękne miasto, dlatego jak najbardziej polecamy jego zwiedzanie. Pamiętajcie o przygotowaniu wygodnego obuwia. Nie zapomnijcie także wybrać się na pieszą wędrówkę nad Morskie Oko.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna