Jura Krakowsko-Częstochowska, czyli idealne wakacje dla aktywnych

park narodowy w ojcowie

Nie trzeba wybierać się za granicę, by odkryć ciekawe miejsca. Świetnym miejscem na wakacyjne przygody może być Jura Krakowsko-Częstochowska. To teren zajmujący 80 km i rozpościerający się pomiędzy wyżej wymienionymi miastami. Znajduje się tu Ojcowski Park Narodowy, ruiny średniowiecznych i renesansowych zamków, a także interesujące wapienne formacje skalne, jaskinie i mnóstwo ścieżek rowerowych. Dla aktywnych poza wędrowaniem szlakami jest tu wiele więcej atrakcji. Co warto zobaczyć i gdzie się udać podpowiemy w dzisiejszym poradniku.

Ojcowski Park Narodowy – punkt obowiązkowy

Będąc w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej koniecznie trzeba odwiedzić Ojcowski Park Narodowy. To tu znajduje się słynny wapienny ostaniec skalny czyli Maczuga Herkulesa. Choć wydaje się idealna do wspinaczki, to jednak jest ona tutaj zabroniona. Jednak na Jurze nie brakuje miejsc, gdzie można zaznać tego ekstremalnego sportu. Dla wielbicieli wspinaczki polecamy Skalne Miasto Podzamcza w Ogrodzieńcu, Skały Kroczyckie w Kroczycach, Skały Podlesickie, Skały Rzędkowickie, Dolinki Podkrakowskie, czy Górę Zborów. Na Jurze np. w Krakowie działa wiele szkół wspinaczkowych, gdzie można zapisać się, by nauczyć się w tych wyjątkowych warunkach sztuki alpinizmu krok po kroku. To pierwszy krok do wspinania po górach. Wracając do samego Ojcowskiego Parku Narodowego, to oczywiście trzeba odwiedzić w nim jaskinie. To niezapomniane przeżycie, zwłaszcza jeśli trzeba wejść do wnętrza z latarką, gdyż w środku nie ma elektryczności.

Szlakiem zamków i ruin zamków na Jurze

Szlak Orlich Gniazd to jedna z najbardziej znanych tras na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To tutaj można zobaczyć Ogrodzieniec, czyli zamek w Podzamczu, zamek Pieskowa Skała, który można było podziwiać w wielu produkcjach filmowych, choćby Janosiku, riuny XIV wiecznego zamku Smoleń, Zamek w Bobolicach, zamek w Mirowie zniszczony w czasie potopu szwedzkiego oraz zamek w Olsztynie wzniesiony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, który podzielił los zamku w Mirowie. Niewątpliwie zwiedzanie warowni jest niezwykle ciekawe, zwłaszcza, że rozpościera się tu niesamowity widok.

Co jeszcze możesz zobaczyć na Jurze?

Oczywiście odwiedzając charakterystyczne dla Jury budowle wzniesione wiele wieków temu czy oglądając jaskinie bądź formacje skalne warto odwiedzić również znajdujące się na szlaku miasta. Oczywiście będzie to Kraków z jego licznymi zabytkami, a także Częstochowa z wzgórzem jasnogórskim. Jednak będzie to także kilka mniejszych miejscowości. Krzeszowice to miejsce, gdzie można zobaczyć między innymi Pałac Potockich, a także Pałac Vauxhall. Z kolei w Sławkowie można zobaczyć rynek o średniowiecznym planie, a także ruiny zamku biskupów krakowskich.

Warto wiedzieć, że poza zwiedzaniem na Jurze można wybrać się na wycieczki rowerowe. Szlaki są długie i o różnym stopniu trudności. W wielu miejscach można również spróbować jazdy konnej. Jura Krakowsko-Częstochowska zachwyca swoją różnorodnością. Tu zdecydowanie nie można się nudzić.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna