Najciekawsze muzea Krakowa

krakow

Kraków to miasto o ogromnym znaczeniu dla historii Polski. To tutaj przez wiele wieków zasiadali królowie, tu przybywali artyści oraz bogaci kupcy. Przez długie stulecia, miasto to wywierało ogromny wpływ na kulturę, sztukę oraz dzieje naszego kraju. Dziś, odwiedzają je niezliczone rzesze turystów z Polski i zagranicy. Co dawna stolica ma im do zaoferowania? Oto najciekawsze muzea Krakowa!

Gmach Główny Muzeum Narodowego

Ta prestiżowa placówka jest obecna w mieście królów od roku 1879 i posiada aż 10 oddziałów. W skład jego zbiorów wchodzą cenione dzieła najznamienitszych artystów z Polski i zagranicy.
Do stałych wystaw należą:
– Galeria „Broń i barwa”, zawierająca aż 2 tysiące polskich militariów oraz sztuki związanej z działalnością słynnych wodzów i generałów. Obejmuje zakres czasowy od początków istnienia naszego państwa aż po II Wojnę Światową.
– Galeria Rzemiosła Artystycznego – imponująca swym rozmiarem wystawa licząca aż 4 tysiące dzieł znakomitych rzemieślników wszelkiego rodzaju. Znajdziemy tu zastawę stołową, meble, tkaniny i wiele innych wytworów ludzkiej pracy.
– Galeria Sztuki Polskiej XX wieku – Wystawa prezentująca twórczość (głównie malarską) artystów końcówki modernizmu, XX-lecia międzywojennego, okresu wojny i socrealizmu. Znajduje się na niej wiele słynnych i cenionych dzieł.
– W osobnym pomieszczeniu wystawiona jest „Dama z Gronostajem” Leonarda da Vinci.

Dom Józefa Mehoffera

Dom, gdzie za życia mieszkał słynny malarz krakowski, rywal i przyjaciel Stanisława Wyspiańskiego – Józef Mehoffer. Jest to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego. Zachowała się w nim część autentycznego wystroju oraz liczne dzieła artysty, m. in. symboliczny „Dziwny ogród”. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników malarstwa i sztuki epoki Młodej Polski.

Podziemia Rynku

Znajdujące się bezpośrednio pod sukiennicami muzeum prezentujące realia historyczne i życie codzienne średniowiecznego Krakowa. Zawiera ono liczne eksponaty odnalezione na krakowskich wykopaliskach, takie jak narzędzia, biżuteria, bronie, kości do gry, przedmioty, którymi codziennie posługiwali się nasi przodkowie, a także ówczesne znaki drogowe, szczątki osób oskarżonych o czary bądź wampiryzm czy nawet komory znajdujących się niegdyś na krakowskim rynku sklepów. Ponadto, muzeum obficie wykorzystuje zdobycze technologii, takie jak projekcie filmowe, trójwymiarowe modele oraz efekty wzbogacające wycieczkę. Elementy te spodobają się szczególnie dzieciom, które ekspozycja stara się angażować i uczyć poprzez zabawę.

Muzeum Pinballa

Kameralne muzeum w atmosferze lat 90, przybliżające młodszym pokoleniom magię popularnych niegdyś flipperów i wzbudzające u starszych uczucie nostalgii. Na ekspozycji zobaczyć możemy 35 kultowych niegdyś automatów. Na części z nich wciąż można grać, umożliwiając powrót do minionych czasów.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Mimo odległości od centrum miasta, MOCAK to bardzo ważne miejsce na kulturalnej mapie Krakowa. Wystawiane są tu przybierające bardzo różne formy dzieła współczesnych artystów z całego świata, prezentujące ciekawe idee i zachęcające do refleksji.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna