Savoir vivre w Japonii

kultura w Japonii

Japońska kultura, odległa od europejskich standardów, fascynuje rzesze Polaków z niekrytą ekscytacją planujących podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednak egzotyka tego wyspiarskiego państwa nie sprowadza się wyłącznie do walorów naturalnych, sztuki oraz języka. Poznajcie zasady savoir vivre, których należy przestrzegać w Japonii, by okazać mieszkańcom szacunek.

W miejscach publicznych

– Będąc chorym, powinniśmy nosić na twarzy maseczkę. Kaszel oraz wydmuchiwanie nosa w miejscach publicznych nie jest dobrze odbierany.
– Publicznie unikamy całowania, przytulania oraz innych nazbyt ekspresywnych dowodów przywiązania.
– Japończycy korzystają z komunikacji miejskiej w ciszy. W takiej sytuacji, powinniśmy unikać rozmów.

W gościnie u Japończyka

– Wchodząc do domu, należy koniecznie pozostawić buty na zewnątrz. Gospodarz powinien przekazać nam pantofle, które jednak musimy ściągnąć wchodząc do łazienki.
– Przy przywitaniu lub podziękowaniu powinniśmy się pokłonić. Osobom starszym należy kłaniać się pochylając tułowie, zaś rówieśnikom lub osobom młodszym okazujemy szacunek przez pochylenie głowy. Japończycy nie podają ręki na powitanie.
– Musimy pamiętać, iż Japończycy unikają bezpośredniego wyrażania swoich myśli. Poproszeni o przysługę, nie odmawiają, nawet jeśli wówczas jest im wyjątkowo nie na rękę. Gdy sami potrzebują wsparcia, często również nie poproszą o nie wprost. Chcąc utrzymać z dobre relacje z mieszkańcami tego wspaniałego kraju musimy często domyślać się ich intencji.
– Nie podajemy przedmiotów jedną ręką – najlepiej położyć je obok lub chwycić w obie dłonie.
– Wizytówki nie chowamy nigdzie indziej, niż do portfela.
– Prezenty dla Japończyków powinny być opakowane w klasyczny, brązowy papier.

Spożywanie posiłków

W Japonii spożycie i przygotowanie niektórych tradycyjnych dań nabiera nieomal znamiona rytuału. Jednak nawet przy najzwyklejszym posiłku w restauracji bądź gronie przyjaciół, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad.
– Jako gość, nie powinniśmy sami wybierać miejsca. To gospodarz wskaże, gdzie powinniśmy usiąść.
– W przeciwieństwie do zwyczajów znanych nam z Europy, Japończycy nie czekają aż wszyscy zainteresowani zasiądą do stołu. Jedzenie można zacząć w dowolnym czasie.
– Sos nalewamy do małej miseczki stojącej na stole, a następnie maczamy kęsy potrawy. Nigdy nie polewamy dania bezpośrednio!
– Pałeczek nie wolno pionowo wbijać w danie. Nasuwa to skojarzenia z rytuałami pogrzebowymi.
– Chcąc pochwalić umiejętności kulinarne gospodarza, powinniśmy siorbać i mlaskać. Widząc, że gość spożywa swoją porcję w ciszy, kucharz zasmuci się lub obrazi.
– W restauracji rachunki donoszone są do stolików, płacenie odbywa się jednak przy kasie.
– Japońska kultura nie zna koncepcji napiwków. Widząc pozostawione bez opieki pieniądze, obsługa uzna, że je zgubiliśmy i być może spróbuje nam je oddać.
– Europejczycy sprzątanie po swoim posiłku zostawiają zwykle w gestii kelnera. W Japonii, gość jest odpowiedzialny za posprzątanie stolika i jego otoczenia, a zostawienie brudu uważane jest za niegrzeczne.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna