Podróż do Ameryki Południowej – Jak uniknąć kradzieży?

globus

Ameryka Południowa znana jest z wysokiego poziomu przestępczości, lecz jej bogata i egzotyczna kultura przyciąga rzesze wprawionych oraz początkujących podróżników. Ofiarą oszustwa lub kradzieży może paść każdy z nich, niezależnie od zastosowanych środków ostrożności. Pamiętając o tychże, możemy jednak podnieść swój poziom bezpieczeństwa i uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Jak chronić się przed kradzieżą?

Podstawową zasadą przemieszczania się po południowoamerykańskich miastach jest nie noszenie przy sobie całej posiadanej gotówki. Większą część pieniędzy powinniśmy zostawić schowaną w hotelu, część z nich możemy także, ukrytą, zabierać ze sobą w drogę. W portfelu powinniśmy nosić zaledwie kilka banknotów o niskiej wartości, których kradzież nie pokrzyżowałaby nam planów.
Karty przedpłacone to stosunkowo bezpieczna forma płatności, można bowiem doładować ją zdalnie, a wykorzystana, nie będzie stanowić dla złodzieja wielkiej wartości. Warto zaopatrzyć się w nie chociażby jako awaryjny środek płatniczy.
Oszustw dopuszczają się często osoby pracujące w kantorach, warto więc uważnie śledzić liczbę należnych nam pieniędzy i zawsze prosić o rachunek.

W Ameryce Południowej powszechne jest fałszowanie pieniędzy, warto więc uważnie sprawdzać otrzymywaną resztę.
Zadbać musimy także o swój bagaż. Jeśli nocujemy w bezpiecznym hotelu, tam dobrze jest zostawiać wszystkie niepotrzebne w terenie przedmioty. Przebywając w skupiskach ludzi, powinniśmy trzymać swoje rzeczy przed sobą – tak, aby nigdy nie tracić ich z oczu. Jeśli włożymy je do bagażnika taksówki, najlepiej wyciągnąć je przed zapłatą.

Na kogo powinniśmy uważać?

Złodzieje często pracują dwójkami – jeden odwraca naszą uwagę rozmową, podczas gdy drugi wyciąga portfele i cenne przedmioty z naszych kieszeni. W związku z tym najlepiej unikać przypadkowych konwersacji z osobami, które wydają nam się podejrzane. Musimy jednak także pamiętać, by nie przesadzić z ostrożnym podejściem i nie dopatrywać się próby oszustwa w każdym życzliwym geście ze strony miejscowych.
W niektórych krajach Ameryki Łacińskiej znane są przypadki porwań turystów przez taksówkarzy. Zanim skorzystamy z tej formy transportu, musimy koniecznie sprawdzić legalność usług świadczonych przez konkretnego kierowcę. Warto także zablokować drzwi i, jeśli to możliwe, wsiąść do samochodu w większej grupie.
Powinniśmy uważać także na policjantów, którzy chcieliby sprawdzić zawartość naszego portfela. Nie mają oni uprawnień do kontroli kart płatniczych, a o posiadanie fałszywych pieniędzy podejrzewa się raczej miejscowych.

Zasady dodatkowe

Duże miasta są zazwyczaj podzielone na dzielnice o różnym poziomie bezpieczeństwa. Przed wyjazdem warto sprawdzić, dokąd nie powinniśmy się zapuszczać, i konsekwentnie unikać tego typu miejsc.
Przestępcy często obierają na celownik osoby sprawiające wrażenie zagubionych, niezorientowanych, nie wiedzących jak się zachować. Turysta powinien być pewny siebie i nie powinien wyglądać jak potencjalna ofiara.

Podobne posty:

  • Wakacje z psem w Polsce – gdzie się wybrać i o czym pamiętać?Wakacje z psem w Polsce – gdzie się wybrać i o czym pamiętać? Towarzyszący nam czworonożni pupile są członkami rodziny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera się na wakacje z psem, szukając miejsc, w których zostanie on mile przyjęty. W […]
  • Wycieczka do paryskiego Disneylandu – najważniejsze informacjeWycieczka do paryskiego Disneylandu – najważniejsze informacje Disneyland pod Paryżem jest jednym z najpopularniejszych parków rozrywki na świecie. Od otwarcia w 1992 roku odwiedza go corocznie ponad 14 milionów turystów, którzy łączą wizytę w stolicy […]
  • Czy do Turcji potrzebne są wizy?Czy do Turcji potrzebne są wizy? Turcja jest jednym z najpopularniejszych miejsc wybieranych przez polskich turystów w okresie urlopowym. Połączenie terenów górzysto-wyżynnych z oblewającymi kraj z trzech stron morzami: […]
  • Praca kierowcy i odpoczynekPraca kierowcy i odpoczynek Praca kierowcy wiąże się z ciągłym brakiem odpoczynku i częstym zmianom miejsca pobytu. Potrzeba odpowiedniego snu jest jedną z najważniejszych rzeczy w tym zawodzie. Niewyspany kierowca […]
  • Nie tylko Sopot. Gdzie jeszcze można przespacerować się po molo?Nie tylko Sopot. Gdzie jeszcze można przespacerować się po molo? Najbardziej znane w Polsce jest oczywiście molo w Sopocie. Nic dziwnego – to w końcu najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Tłumy turystów przyjeżdżają do miasta, żeby wybrać się na spacer […]
  • Spanie w hamaku – co warto wiedzieć?Spanie w hamaku – co warto wiedzieć? Hamaki stają się coraz bardziej popularne pośród pasjonatów bushcraftu i fanów biwakowania. Ich główną zaletą jest lekkość i możliwość ograniczenia zabieranego ze sobą bagażu. Nawet […]
Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]