Podróż samochodem z gadem lub płazem – Co należy wiedzieć?

gad

Przewożenie zwierząt terrarystycznych samochodem nigdy nie jest łatwe. Nowa sytuacja i otoczenie wywołuje u nich ogromny stres, a zapewnienie im odpowiedniej temperatury bez dostępu do prądu stanowi wyzwanie. Gdy jednak musimy odbyć podróż, nie mając nikogo, kto mógłby w tym czasie opiekować się naszym gadem lub płazem, warto pamiętać o odpowiednich zasadach postępowania.

Transporter

Szukając transportera, musimy w pierwszej kolejności dobrać jego odpowiednią wielkość. Nasz pupil powinien mieścić się w nim w całości, mając dość przestrzeni do swobodnego poruszania. Transporter nie może być jednak zbyt duży, gdyż przez to zwierzę mogłoby odbijać się od ścian podczas jazdy.
Kolejnym problemem jest wentylacja – transporter powinien mieć liczne otwory, które umożliwią dobry przebieg powietrza, jednocześnie nie pozwalając na ucieczkę zwierzęcia i jego pożywienia. Tak długo, jak wybrany przez nas transporter spełnia wyżej wymienioną regułę, nie musi być specjalnie dedykowany dla zwierząt terrarystycznych.

Temperatura i wilgotność

Zapewnienie zwierzętom terratystycznym odpowiedniej temperatury jest największym wyzwaniem dla osób podróżujących samochodem. Zacząć musimy od rozeznania w potrzebach posiadanego przez nas gatunku oraz przewidywaniu pogody i dostosowaniu do niej swoich działań. Pupila chronimy bowiem nie tylko przed zimnem, ale także przed przegrzaniem. Warto zainwestować w przenośny, bezdotykowy termometr, dzięki któremu łatwiej będzie nam reagować na panującą w transporterze temperaturę.
W przypadku, jeśli zwierzęciu grozi przegrzanie, najlepiej jest spróbować obniżyć temperaturę wewnątrz pojazdu poprzez otwarcie okien. W ostateczności możemy skorzystać z chemicznych okładów żelowych o chłodzącym działaniu. Nigdy nie trzymamy transportera w miejscu bezpośrednio wystawionym na słońce.

W celu zapewnienia zwierzęciu ciepła, również regulujemy temperaturę wewnątrz samochodu poprzez ogrzewanie. Transporter przykryć możemy grubą, nieprzepuszczającą ciepła tkaniną, taką jak koc lub kurtka. Możemy też posłużyć się chemicznym ogrzewaczem typu Heat Pack. Należy stale monitorować stan zwierzęcia i reagować adekwatnie do potrzeb.
Zwierzęta żyjące w wilgotnym środowisku przewozimy wraz ze zwilżonymi ręcznikami papierowymi na dnie transportera.

Minimalizacja stresu

Zwierzęta terrarystyczne są często przywiązane do codziennej rutyny i reagują nerwowo na każdą nietypową sytuację. Dobrze jest zapewnić im namiastkę normalności w czasie podróży poprzez karmienie, sprzątanie i wchodzenie z nimi w interakcję o zwyczajowych porach.
By pomóc zwierzęciu przyzwyczaić się do podróżnych warunków, warto z wyprzedzeniem pomyśleć o zapoznaniu go z transporterem i wnętrzem samochodu, wielokrotnie wpuszczając je do środka i oferując przekąski aby wytworzyć pozytywne skojarzenia.
Transporter powinien być postawiony tak, by zwierzę w każdym momencie mogło zobaczyć swojego właściciela. To pomoże zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa.
W miarę możliwości warto także ograniczyć postoje aby jak najszybciej skończyć podróż i pozwolić zwierzęciu na powrót do normalności.

Podobne posty:

  • Spa w Sopocie – jak wybrać najlepszy ośrodek?Spa w Sopocie – jak wybrać najlepszy ośrodek? Wyjście do SPA jest doskonałym sposobem na zrelaksowanie się. To regeneracja ciała i umysłu, a także ucieczka od codziennych problemów i obowiązków. Sprawdź, jak wybrać dobry ośrodek SPA w […]
  • Bus do Anglii z Polski w super cenieBus do Anglii z Polski w super cenie Samoloty mają za wysokie ceny? Chcesz podróżować tani i bezpiecznie na Wyspy Brytyjskie? Kup bilet na bus do Anglii na stronie Anglia-Polska-Busy.pl – podróżuj wygodnie skąd chcesz i dokąd […]
  • Opłata klimatyczna – Co należy o niej wiedzieć?Opłata klimatyczna – Co należy o niej wiedzieć? Wyjazdy turystyczne wiążą się często z dużą ilością wydatków oraz stresem, że coś może pójść nie tak i zepsuć nasz upragniony wypoczynek. W tej niedogodnej sytuacji, nieznany nam podatek […]
  • Śpiwór mumia, czyli w czym spać pod gwiazdamiŚpiwór mumia, czyli w czym spać pod gwiazdami Czy wybierając się na biwak albo pełną przygód wyprawę survivalową trzeba zrezygnować z uczucia komfortu? Producenci sprzętu sportowego, który przyda się podczas różnego rodzaju wycieczek […]
  • Podróż w dalsze zakątki – o czym musisz pamiętać?Podróż w dalsze zakątki – o czym musisz pamiętać? Poznawanie nowych rejonów świata jest niewątpliwie przyjemnością, jednak warto pamiętać, że wybierając się w mniej znane lokalizacje czy egzotyczne miejsca, koniecznie trzeba odpowiednio […]
  • Czy do Turcji potrzebne są wizy?Czy do Turcji potrzebne są wizy? Turcja jest jednym z najpopularniejszych miejsc wybieranych przez polskich turystów w okresie urlopowym. Połączenie terenów górzysto-wyżynnych z oblewającymi kraj z trzech stron morzami: […]
Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]