Wyjazd z biurem podróży – jak sprawdzić uczciwość touroperatora?

reklamacja wczasów w biurze podróży

Wyjazd z biurem podróży, choć wydaje się najłatwiejszym sposobem zorganizowania sobie wakacji, bywa obarczony również sporym stresem. Dotyczy to głównie kwestii stabilności finansowej biur podróży, które potrafią z dnia na dzień ogłosić upadłość. Nagłaśniane przez media bankructwa biur podróży w czasie, kiedy ich klienci przebywali za granicą i mieli trudności z powrotem do domu, spowodowały, że coraz ostrożniej podchodzimy do kuszących ofert nieznanych touroperatorów. Nikt z nas nie chce zostać na lodzie za granicą, bez możliwości noclegu ani gwarantowanego powrotu do kraju. Jakie biuro podróży zapewni nam udany wyjazd i jak należy sprawdzić je przed zakupem atrakcyjnej wycieczki?

Jakie biuro podróży wybrać?

Zastanawiając się, gdzie szukać wakacji, które spełnią nasze oczekiwania, lepiej jest stawiać na biura większe, od lat działające na rynku, które mają odpowiedni kapitał zapewniający im bezpieczeństwo nawet w trakcie przejściowych kłopotów. Mniejsze, stosunkowo nowe biura mają problemy z zebraniem odpowiednich środków finansowych na ewentualne rekompensaty dla turystów czy obowiązkowe opłaty związane z ich działalnością. Do najpopularniejszych i od lat funkcjonujących pewnie na rynku turystycznym biur w Polsce należą m.in. TUI Poland, Travelplanet, Itaka, Rainbow, Exim Tours, Coral Travel, Ecco Holiday, Almatur Polska czy Prima Holiday. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeglądać rankingi i ratingi najpopularniejszych i najpewniejszych biur podróży w internecie, sprawdzając opinie dotychczasowych klientów o ich usługach. Bierzmy jednak zawsze poprawkę na to, że indywidualne opinie najczęściej skupiają się na negatywach, a same ratingi nie zawsze są w pełni miarodajne. Powstają one bowiem w oparciu o dane ze sprawozdań finansowych składanych w KRS, uwzględniając skorygowaną wielkość gwarancji ubezpieczeniowych i pozostałych czynników ryzyka dla danego biura. Dzięki temu widoczna jest wiarygodność danego biura podroży, która jednak może ulec sporym zmianom w momencie wybierania się wraz z nim na wczasy.

Jak sprawdzić biuro podróży?

Do najważniejszych informacji, które powinniśmy sprawdzić, decydując się, jakie biuro podróży wybrać, należy legalność jego działalności. Informacja o biurze, jego dane adresowe i dane właściciela powinny znaleźć się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, w Polskiej Izbie Turystyki lub innych krajowych i międzynarodowych organizacjach związanych z turystyką, jak Światowa Federacja Związków Biur Podróży (UFTAA). Warto również dowiedzieć się, ile wynosi gwarancja ubezpieczeniowa biura, kierując się zasadą, że im jest wyższa, tym mamy większe szanse na zwrot kosztów wyjazdu w przypadku nieudanej wycieczki. Takie informacje podawane są także w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Dodatkowym zabezpieczeniem dla klientów biur podróży jest wprowadzony od 2016 roku obowiązek płacenia przez przedsiębiorców turystycznych składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Gwarantuje on przynajmniej częściowy zwrot kosztów dla rozczarowanych turystów w przypadku niewypłacalności biur podróży i przewoźników.

Z Krajowego Rejestru Długów dowiemy się z kolei, jaka jest sytuacja finansowa biura, czy nie jest ono zadłużone i kto jest jego wierzycielem. Informacje i opinie na temat wyjazdów z danym biurem podróży zbierzmy również wśród swoich znajomych czy w internecie, po raz kolejny mając na uwadze, że i online znajdziemy mnóstwo negatywnych najczęściej wypowiedzi czy mało uczciwych sposobów promocji działalności danej firmy. Zbierając opinie, staramy się nie zwracać uwagi na uwagi wyłącznie o samym biurze, ale także jego wycieczkach. To w końcu ich jakość jest dla nas najważniejsza. Dowiedzmy się również od znajomych korzystających z oferty danego biura, jak wyglądają warunki umowy czy szczegóły organizacji wyjazdu za granicę. Dobrze jest zwrócić uwagę na medialne doniesienia dotyczące działalności biura w przeszłości. Jeżeli ma ono za sobą problemy finansowe, lepiej zrezygnujmy nawet z bardzo atrakcyjnej ich oferty.

Co powinno wzbudzić podejrzenia przy wyborze biura podróży?

Nawet jeśli znajdziemy wyjątkowo promocyjną ofertę kosztownych wczasów w świeżo otwartej firmie, bez wysokich gwarancji finansowych, nie powinniśmy decydować się na jej zakup. Szukając na szybko wyjazdu w atrakcyjnej cenie, zdecydowanie lepiej przejrzeć strony internetowe, jak easygo, travelplanet czy wakacje, które skupiają wszystkich touroperatorów. Dzięki temu możemy znaleźć pełne zestawienie dostępnych na rynku ofert z kategorii last minute. Dobrze jest również ustawić alerty mailowe, które powiadomią nas, kiedy w sieci znajdziemy wycieczkę spełniającą nasze kryteria w poszukiwanej cenie.

Wycieczka z biurem podróży – dla kogo?

Decydując się na wycieczkę z biurem podróży, bądźmy również świadomi, co nas czeka. Z jednej strony to wygodna opcja dla osób, które nie mają czasu na przeszukiwanie internetu czy czytanie niezliczonej liczby alertów mailowych o lotach w korzystnych cenach, aby samodzielnie wybrać się w podróż, rodzin z małymi dziećmi czy seniorów. Z drugiej: nie ma co liczyć na wypełnioną przygodami i ekscytującymi wrażeniami podróż. Touroperatorzy działają zgodnie ze standaryzowanymi zasadami, załatwiając wszelkie formalności za turystów, ale trudno od nich oczekiwać, aby na specjalne życzenie jednej osoby dokonywali zmian w planie wycieczki. Dla doświadczonych globtroterów wyjazd z biurem podróży na wczasy all inclusive jest wręcz obrazą na honorze. Dla innych, którzy nie chcą zbyt długo czasu poświęcać na organizację wyjazdu i szukają możliwości wyjazdu w ciepłe kraje, wyjazd ze sprawdzonym biurem podróży będzie idealną propozycją na wczasy.

Jeżeli poświęcimy nieco swojego czasu na sprawdzenie wskazanych informacji dotyczących dotychczasowej działalności biura podróży i wybierzemy operatorów działających od lat i cieszących się dobrymi opiniami, możemy być pewni, że nasz wyjazd wakacyjny będzie udany

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna