Praca nad ofertą turystyczną w biurach podróży trwa przez cały rok. Już jesienią po zakończeniu sezonu letniego pojawiają się więc oferty wyjazdów określanych jako first minute. Możemy kupować je już w okolicach listopada i grudnia. To oferta dobra dla osób, które planują wakacje z dużym wyprzedzeniem, chcą mieć spory wybór atrakcyjnych lokalizacji dostępnych w promocyjnych cenach. Kiedy najlepiej rezerwować wczasy first minute i co warto o nich wiedzieć?
First minute co to?
First minute obejmuje całą ofertę katalogową na dany sezon i oznacza po prostu przedsprzedaż wyjazdów wakacyjnych. W środku sezonu trudno trafić na atrakcyjne oferty, zwłaszcza jeśli szukamy dużych pokoi, apartamentów lub pokojach dla rodzin z wydzieloną sypialnią. Są one już wyprzedane lub dostępne za potwierdzeniem hoteli. Dzięki zaplanowaniu urlopu dużo wcześniej, możemy dowiedzieć się dokładnie, w jakich hotelach, krajach i miejscowościach znajdziemy oferty optymalnie nas zadowalające.
Co to znaczy first minute pod względem finansowym?
Wakacje first minute to nie tylko szeroka gama ofert, ale również duże zniżki i atrakcyjne bonusy dla gości. W pierwszych grudniowym miesiącach przedsprzedaży możemy trafić na ceny niższe o nawet 30%, a z każdym kolejnym miesiącem bliżej wyjazdu zniżki są mniejsze. Do innych benefitów oferowanych przez biura podróży w ofercie first minute dostępne są również często specjalne ceny za pobyt dzieci (niektóre zniżki to nawet 100%), pakiet ubezpieczeń gratis, darmowy parking przy lotnisku czy innego typu bonusy.
W momencie podpisywania umowy z biurem podróży na wyjazd first minute wpłacamy zaliczkę, zazwyczaj w wysokości 20-30% całkowitej ceny. Dopłata do niej następuje zazwyczaj 40-30 dni przed datą wyjazdu, pozwala więc swobodnie rozplanować rodzinny budżet w pozostałych miesiącach.
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy na first minute?
Bardzo często w umowach wycieczek first minute wpisane są niepotwierdzone godziny lotów. Zostają one potwierdzone przez organizatora wyjazdu do 24 godzin przed wylotem. Wykupujemy jednak wycieczkę w określonym terminie i mamy prawo do wylotu oraz powrotu w wyznaczonych granicach czasowych. W przypadku jakichkolwiek odstępstw organizator jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania nas o tym, a kupujący ma prawo do bezkosztowej rezygnacji.
W umowie powinny znaleźć się również:
– dane organizatora i numer jego wpisu do rejestru Organizatorów Turystycznych oraz podpis i stanowisko osoby, z którą zawarliśmy daną umowę,
– dane dotyczące wycieczki: miejsce pobytu lub trasa, czas trwania, program całej imprezy ze szczegółami dotyczącymi jej rodzaju, jakości i terminu oferowanych usług, jak rodzaj, charakter i kategoria środków transportu, zakres czasowy obejmujący wylot i przylot, położenie i standard miejsca noclegowego, liczba i rodzaj posiłków oraz program zwiedzania i inne usługi w jej trakcie;
– dane dotyczące ceny wycieczki wraz z koniecznymi należnościami, podatkami i opłatami, jeśli nie są one wliczone w cenę, wyraźnie wskazane okoliczności powodujące jej podwyższenie oraz sposób zapłaty;
– informacje o rodzaju i zakresie ubezpieczenia turystów, a także nazwie i adresie ubezpieczyciela; do umowy zazwyczaj dołączane są również ogólne warunki ubezpieczenia będącego zazwyczaj standardowym pakietem obejmującym pokrycie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków, a także ubezpieczenia bagażu; ubezpieczenie oczywiście możemy rozszerzyć, co również powinno być dokładnie zawarte w umowie wraz z określeniem ceny za rozszerzenie.;
– wymagania specjalne, jak dodatkowe wyposażenie pokoju dla dziecka czy lokalizacja pokoju w cichej części hotelu.
Dzięki tak dokładnie spisanej umowie, mamy pewność wyegzekwowania wszystkich wykupionych przez siebie w ofercie first minute świadczeń i usług, co gwarantuje nam udany wyjazd.
First minute czy last minute – co wybrać?
Kiedy wykupić wakacje: w pierwszym możliwym momencie, tuż po pojawieniu się atrakcyjnych propozycji z biura podróży czy w ostatniej chwili, polując na korzystne okazje cenowe? Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, zobowiązań rodzinnych i zawodowych. Oferty first minute cenią sobie osoby zatrudnione w firmach, w których z dużym wyprzedzeniem należy poinformować pracodawcę o terminie urlopu oraz rodziny z dziećmi. W ich przypadku termin wyjazdu jest uzależniony od przerw szkolnych, więc wybór wyjazdu dla całej rodziny odpowiednio wcześniej pozwoli sporo zaoszczędzić. Co więcej, atrakcyjna zniżkowa cena, ustalona w umowie podpisywanej na wiele miesięcy przed datą wyjazdu, nie ulega zmianie, niezależnie od wzrostu opłat lotniskowych, kosztów transportu czy zmianach kursów walut. Jest to też atrakcyjny pomysł na wakacje dla osób chcących spędzić wyjazd w większym gronie przyjaciół, z którymi mogą zarezerwować obszerny apartament z widokiem na morze. Wreszcie – first minute cenią osoby poszukujące nie tylko możliwości wyjazdu w najdalsze zakątki świata, ale również mieszkania na miejscu w komfortowych pokojach.
Last minute to z kolei propozycja dla osób wykonujących wolny zawód, które w każdym momencie są gotowe do szybkiego spakowania się i wyjazdu na koniec świata. Mogą trafić na ciekawe wycieczki, ale równie dobrze zmieniać w ostatniej chwili plany, jeśli nic interesującego nie uda się upolować. Trudniej w takim przypadku celować w last minute, jeżeli nasze zobowiązania rodzinne wymagają od nas wcześniej precyzyjnie zaplanowanych terminów wyjazdów.
W przypadku nieoczekiwanych wydarzeń losowych, które uniemożliwią nam wcześniej zaplanowany wyjazd, w większości biur podróży możemy bezpłatnie zmienić hotel do 45 dni przed wylotem oraz ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji w nagłych wypadkach. Warto więc przyglądać się ofertom first minute, dzięki którym nasz urlop może być niezwykły. Do popularnych celów podróży kupowanych w ramach first minute należą m.in. Dominikana, Meksyk, Mauritius czy Malediwy, gdzie piękne widoki i sielski wypoczynek mamy zagwarantowane.