Ubezpieczenie turystyczne – co daje i jakie wybrać?

ubezpieczenie podróży

Nawet jeśli nie wybieramy się na wakacje w postaci nurkowania na dużych głębokościach, wspinania czy z innymi sportami ekstremalnymi, mogą spotkać nas w czasie wypoczynku niespodziewane sytuacje wymagające pomocy medycznej. Wypadki potrafią zdarzyć się wszędzie, nawet w pozornie bezpiecznym kurorcie za granicą, a koszty związane z leczeniem lub powrotem do kraju w obecności lekarza potrafią być niewiarygodnie wysokie. Z pomocą przychodzi wtedy wykupione przed wyjazdem ubezpieczenie podróżne pokrywające większość wydatków. Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę warto wybrać i gdzie ubezpieczyc sie na wyjazd zagraniczny – oto najważniejsze informacje dotyczące tego obowiązku każdego odpowiedzialnego turysty.

Ubezpieczenie turystyczne – co umożliwia?

Dzięki wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia podróżnego, mamy możliwość skorzystania z pomocy ubezpieczyciela w nieprzewidzianych, a groźnych dla zdrowia sytuacjach. Kontaktując się z centralą swojej ubezpieczalni, będziemy mogli zgłosić wypadek, dowiedzieć się, gdzie jest najbliższa placówka medyczna lub otrzymać pomoc od lekarza przysłanego na miejsce oraz wsparcie tłumacza i prawnika w razie problemów. Ubezpieczyciel pokrywa również koszty transportu, jeśli wypadek spowodował unieruchomienie osoby poszkodowanej oraz kosztów usług medycznych, które za granicą mogą osiągać niebotyczne ceny, na ogół niewyobrażalne dla przeciętnego chorego. Jeżeli polisa obejmuje usługę assistance, osoba poszkodowana może nawet zostać przetransportowana do kraju helikopterem lub ambulansem, w zależności od doznanych urazów. Polisa ubezpieczeniowa może również objąć opieką inne osoby, z którymi podróżujemy. Dzieciom zostanie przydzielony im opiekun, a cała rodzina może zostać odwieziona do kraju lub kontynuować podróż z przysłanym przez firmę ubezpieczeniową kierowcą. Ubezpieczenie w podróży pozwala także na opłacenie transportu oraz kosztów pobytu osoby bliskiej choremu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Niektóre osoby uważają, że nie warto wykupywać dodatkowego ubezpieczenia, jeśli będą podróżować po krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Uznawana jest w nich bowiem Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jednak nie refunduje na przykład kosztów transportu medycznego do Polski lub akcji poszukiwawczej. Z karty EKUZ można korzystać ponadto jedynie w placówkach publicznych, co w przypadku nagłych wypadków i specjalistycznych badań może utrudniać udzielenie właściwej pomocy. Warto również być świadomym, że dodatkowe ubezpieczenie turystyczne pokrywa nie tylko koszty leczenia, ale ma znacznie szarszy zakres ochrony w czasie podróży.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę wybrać?

Podróż w egzotyczne kraje może stanowić ogromną przyjemność, ale miejmy świadomość, że zupełnie inne warunki klimatyczne, nadmierny wysiłek czy stres towarzyszący niejednokrotnie wyjazdowi mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W związku z tym decydując się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej, starajmy się użyć wyobraźni i wybierzmy jak najszerszy pakiet pozwalający nie tylko na opłacenie podstawowej pomocy medycznej, ale również specjalistycznych badań w razie potrzeby. Ubezpieczenie w podróży może obejmować przy tym nie tylko nasze zdrowie, ale również bagaże czy sprzęt elektroniczny, NNW – ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, czyli świadczenie będące rekompensatą finansową w trakcie rekonwalescencji lub trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz wsparcie finansowe, jeżeli to osoba ubezpieczona spowodowała wypadek (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – OC). OC przydaje się szczególnie, jeśli w wyniku naszego zachowania i nieuważności:
– potrącony zostanie pieszy lub rowerzysta,
– ktoś ucierpi na zdrowiu,
– sprzęt, którego używasz, ulegnie uszkodzeniu.
W takich sytuacjach osobie poszkodowanej należy przekazać dane kontaktowe do ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy polisę, dzięki czemu zaspokojone zostaną roszczenia.

Kiedy i gdzie wykupić ubezpieczenie podróżne?

Bardzo istotny jest termin wykupienia ubezpieczenia – co najmniej dzień przed rozpoczęciem podróży. Decydując się na wybór ubezpieczenia, przejrzyjmy dokładnie jego warunki biorąc pod uwagę swoje oczekiwania i potrzeby związane np. z zaplanowanymi aktywnościami w formie sportów ekstremalnych w trakcie wyjazdu czy rodzaju wybranego na podróż transportu. Wybierając kwotę ubezpieczenia określamy jego kwotę. Pamiętajmy przy tym, że im jest ona wyższa, tym szerszy zakres ma ubezpieczenie, co gwarantuje nam pokrycie wszelkich kosztów leczenia czy innych.

Ubezpieczenie turystyczne możemy wykupić w towarzystwie, które zajmuje się również polisami na nasz dom, mienie czy życie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skorzystać z oferty innej firmy, jeśli okaże się ona korzystniejsza. Zakres ofert poszczególnych firm sprawdzamy w dostępnych w internecie porównywarkach, dopasowując je do swoich potrzeb.

Jak kontaktować się z ubezpieczycielem w nagłych wypadkach?

W przypadku wypadku i konieczności skontaktowania się z towarzystwem ubezpieczeniowym, należy zadzwonić pod numer alarmowy znajdujący się na otrzymanej polisie. Miejmy pod ręką numer polisy i dane z dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu). Dzwoniąc podajemy dane, o które poprosi nas osoba z firmy ubezpieczeniowej oraz opisujemy dokładnie zdarzenie. Po zakończeniu rozmowy otrzymamy numer naszego zgłoszenia, najczęściej SMS-em. Warto go zapamiętać i powoływać się na niego w każdym przypadku, kiedy będzie to wymagane, a także przy kontaktach z ubezpieczycielem, które bardzo często odbywają się drogą SMS-ową ze względu na wysokie koszty rozmów telefonicznych za granicą. W kolejnych SMS-ach otrzymamy instrukcje dotyczące kolejnych kroków. Jeżeli jednak wypadek wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, należy udać się do najbliższej placówki, podając ubezpieczycielowi jej dane adresowe, by przejął on kwestie formalne. Jeżeli w warunkach ubezpieczenia znajduje się informacja, że do pewnej określonej kwoty ubezpieczony płaci za usługi medyczne sam, a następnie towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca poniesione koszty w ciągu 30 dni od zgłoszenia, musimy koniecznie pamiętać o dopełnieniu tego terminu. Konieczne będzie również przedstawienie odpowiedniej dokumentacji medycznej załączonej do wniosku, jak diagnoza, rachunki oraz wyniki badań. Jeżeli placówka medyczna z jakichś powodów nie będzie ich udostępniać, należy zrobić im zdjęcia i dodać je do wniosku o zwrot poniesionych kosztów.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Ubezpieczenie turystyczne – co daje i jakie wybrać?

  1. Kuba Majewski pisze:

    Ubezpieczenie to podstawa! Nie warto tutaj oszczędzać, doświadczyłem tego osobiście. U kogo? Najlepiej sprawdzać regularnie kto ma najlepsze warunki po prostu. Z fartem!

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna