Odprawa na lotnisku krok po kroku

odprawa na lotnisku

Choć podróże samolotami stały się obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów dotarcia na wakacje, niektóre osoby nadal mają przed sobą pierwszy lot w życiu. Bywa to stresujące, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jak wygląda odprawa na lotnisku i o ile wcześniej na lotnisku powinniśmy się pojawić, aby oszczędzić sobie dodatkowego stresu z powodu pośpiechu. Jak przygotować się do pierwszego lotu w życiu i gdzie kierować się na lotnisku, aby odprawić się w spokoju i bez nerwów?

Jak przygotować się do lotu?

Zanim jeszcze wybierzemy się na lotnisko, sprawdźmy, jaka jest waga oraz rozmiary naszego bagażu: rejestrowanego i podręcznego. Na stronach linii lotniczych znajdziemy dokładne informacje, jakie są limity bagażowe. Należy się w nich zmieścić, aby nie być zaskoczonym koniecznością dopłaty za kilka centymetrów lub kilogramów ponad normę. Sprawdźmy także, czy w bagażu podręcznym na pewno nie mamy ze sobą żadnych niebezpiecznych i zakazanych przedmiotów, które zostaną nam odebrane przy kontroli osobistej. Przez bramkę kontroli nie przejdą m.in. napoje, ostre przedmioty, jak scyzoryk czy nożyczki do paznokci, a nawet niektóre zapalniczki. Warto przepakować je wcześnie do bagażu rejestrowanego, jeśli nie chcemy dodatkowych nerwów w trakcie kontroli.

Zabierzmy również ze sobą wydrukowane karty pokładowe lub zainstalujmy aplikację z ich elektroniczną wersją w przypadku lotami tanimi liniami. Na wszelki wypadek lepiej mieć i jedną, i drugą wersję, gdyby telefon nam się rozładował, zgubił lub został skradziony. W przypadku linii tradycyjnych wystarczy nam numer rezerwacji. Będziemy również potrzebować dokumentów tożsamości: dowodu lub paszportu, jeśli jest on wymagany w kraju, do którego się udajemy.

Ile wcześniej na lotnisku należy się pojawić?

Na lotnisko przyjedźmy odpowiednio wcześniej, aby dokonać wszystkich formalności i dojść do bramki samolotowej na czas. Zazwyczaj przyjmuje się, że wystarczą dwie godziny przed planowaną godziną odlotu, aby spokojnie dotrzeć do samolotu. Jednak w przypadku szczególnie zatłoczonych lotnisk lub stosujących bardzo szczegółową kontrolę bezpieczeństwa, warto wybrać się na nie jeszcze wcześniej, o 3-4 godziny przed lotem.

Check in lotnisko – co to jest?

Po przybyciu na lotnisku, jeśli mamy walizkę lub torbę wymagające rejestracji, swoje pierwsze kroki kierujemy do odprawy bagażowej. Numer stanowiska znajdziemy na tablicy odlotów, obok informacji o godzinie, kierunku oraz statusie lotów. Check in to właśnie miejsce, gdzie możemy nadać nasz bagaż trafiający do luku samolotu. Pracownik obsługi prosi nas o dokument tożsamości, a bagaż kładziemy na taśmie z wyświetlaczem pokazującym dokładną jego wagę. Otrzyma on taśmę z kodem kreskowym informującym o kierunku lotu oraz właścicielu bagażu. Zazwyczaj przy lotach z przesiadkami, bagaż nadawany jest od razu do miejsca docelowego, dzięki czemu nie musimy go ponownie nadawać na lotnisku, gdzie zmieniamy samolot. Wyjątkiem są loty do Stanów Zjednoczonych lub gdy lot realizowany jest przed dwie różne, niewspółpracujące ze sobą linie. Przy nadawaniu bagażu możemy także otrzymać karty pokładowe, jeżeli podróżujemy z takimi przewoźnikami, jak LOT, Emirates czy Lufthansa. Kolejnym naszym celem będzie kontrola bezpieczeństwa na lotnisku.

Odprawa na lotnisku krok po kroku

To właśnie kontrola bezpieczeństwa na lotnisku jest zazwyczaj momentem najbardziej stresującym dla podróżników. Przechodzi się do niej przez bramki, z automatycznym skanerem lub podając kartę pracownikowi obsługi, sprawdzającemu, czy znajdujemy się we właściwym terminalu. Za bramki nie mogą już wejść odprowadzające nas osoby, wstęp jest możliwy tylko z kartą pokładową.

Przy kontroli bezpieczeństwa przechodzimy przez bramki do wykrywania metalu, a torbę podręczną, okrycie, wszystkie urządzenia elektroniczne oraz metalowe kładziemy do pudełek na taśmie przejeżdżającej przez skaner. Konieczne jest również wyjęcie z bagażu wszelkich płynów do 100 ml, np. podręcznych kosmetyków, które powinny zostać zapakowane w osobą, przezroczystą torebkę. Osobno wykładamy również np. jedzenie czy mleko dla dzieci, jeśli podróżujemy z maluchami.

W czasie, gdy bagaż jest sprawdzany w skanerze, przechodzimy przez bramkę kontrolną. Stoją przy niej funkcjonariusze, którzy mogą również dokonać dodatkowego sprawdzenia całego ciała ręcznym wykrywaczem. Jeżeli wszystko jest w porządku, odbieramy bagaż po drugiej stronie skanera, gdzie na stołach możemy ponownie spakować wszystkie wcześniej wyjęte rzeczy do torby.

W przypadku niektórych lotów do krajów poza Unią Europejską odprawa na lotnisku to także konieczność przejścia przez kontrolę paszportową. Odprawa lotnicza tego typu obowiązuje np. jeśli wybieramy się do Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Paszport podajemy funkcjonariuszowi w szklanej budce i po sprawdzeniu dokumentu przechodzimy przez następną bramkę. Na niektórych międzynarodowym lotniskach przy kontroli paszportowej musimy również poddać się zeskanowaniu odcisków palców oraz zdjęciu robionemu przez niewielką kamerę.

Po przejściu tych kontroli znajdujemy się w strefie bezcłowej, gdzie mieszczą się sklepy oferujące np. perfumy lub alkohol w nieco niższych cenach niż poza lotniskiem. To dobry moment, aby kupić sobie również napoje na podróż czy prezenty dla najbliższych. Sprawdźmy jednak przede wszystkim, gdzie znajduje się nasza bramka samolotowa, czyli gate i czy nie czeka nas długa droga do niej, aby nie biec później na ostatnią chwilę do samolotu. Na tablicach informujących o numerach bramek znajdziemy również tak istotne detale, jak:
– gate info at (godzina), czyli informacja o numerze bramki zostanie podana o wskazanej godzinie,
– go to gate – obsługa już szykuje się do wpuszczania pasażerów na pokład samolotu,
– boarding – pasażerowie mogą już wchodzić na pokład,
– final call – ostatnie wezwanie, czyli bliski moment zakończenia wpuszczania pasażerów do samolotu.

Przy bramce samolotowej czeka nas już jedynie okazanie karty pokładowej lub dodatkowo: dokumentu tożsamości. Przy bramce mogą formować się dwie kolejki: dla pasażerów, którzy wykupili pierwszeństwo przejścia oraz pozostałych. Wybieramy więc kolejkę odpowiednią dla rodzaju naszego biletu. Pracownicy obsługi mogą przy wejściu do samolotu również niekiedy mierzyć nasz bagaż podręczny. Jeżeli nie będzie miał on wymaganych wymiarów, konieczna będzie dodatkowa opłata. Zdarza się to jednak wyjątkowo rzadko. Czasem jednak bagaż podręczny ze względu na ograniczone rozmiary samolotów lub bezpieczeństwo, bywa zabierany do luku. Należy wówczas zabrać z niego wszystkie wartościowe przedmioty oraz sprzęty elektroniczne, bowiem obsługa samolotu nie bierze odpowiedzialności za ich zagubienie lub uszkodzenie. Na koniec przechodzimy specjalnym rękawem na pokład samolotu lub jesteśmy do niego przewożeni podstawionym autobusem, zajmujemy miejsce zgodne z numerem na bilecie, bagaż umieszczamy pod siedzeniem lub w schowku i jesteśmy gotowi do lotu. Przed startem zostaniemy poinstruowani przez obsługę samolotu o konieczności zapięcia pasów oraz złożenia stolików przed nami.

Leki w samolocie

Jeżeli musimy zabrać ze sobą na pokład samolotu stale zażywane lub ogólnodostępne leki, obowiązujące przepisy pozwalają nam na to. Informujemy o tym pracowników kontroli bezpieczeństwa i wykładamy leki w osobnej, przezroczystej torebce do pojemnika na taśmie. W niektórych przypadkach pracownicy będą wymagać potwierdzenia autentyczności lekarstw, więc warto mieć ze sobą odpowiednią dokumentację, jeżeli leki są przepisywane na receptę.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Odprawa na lotnisku krok po kroku

  1. Agnieszka Kowalska pisze:

    Osoby które nic nie próbują, nigdy nie maja problemów na lotniskach, czasem przesadzają to prawda, ale czasy wymagają jednak zachowania jakiegoś bezpieczeństwa. Polecam współpracować i nic ukrywać i pamiętać ze co kraj to inne rzeczy trzeba deklarować (ilość gotówki, alkohol, papierosy itd) i bardzo warto o tym pamiętać by uniknąć problemów.

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna