Wakacje last minute – gdzie ich szukać i na co uważać?

last minute

Wakacje last minute to często przywoływane hasło przez biura podróży, które kuszą niskimi cenami wycieczek w atrakcyjne miejsca. Można dzięki temu faktycznie trafić na pobyt w pięknym hotelu i ciekawe lokalizacji, warto jednak wiedzieć, gdzie szukać ofert last minute i co tak naprawdę należy rozumieć pod tym pojęciem.

Last minute co to?

Last minute to miejsca na wyjazdach organizowanych przez biura podróży, które pojawiają się na kilka, a rzadziej na kilkanaście dni przed planowanym wylotem. Ich niska cena nie wynika z obniżonej jakości usługi turystycznej, a jedynie z próby przyciągnięcia ostatnich chętnych i zapełnienia wszystkich miejsc. Jeśli więc trafiamy we wrześniu do biura podróży, które oferuje nam wakacje last minute z terminem wylotu w listopadzie, lepiej poszukajmy innego touroperatora. To bowiem typowy marketingowy sposób na sprzedanie nam rzekomo atrakcyjnej oferty, niekoniecznie w niższej cenie. Sami również bądźmy świadomi, że wyjazd last minute wiąże się z koniecznością sprawnego spakowania i podjęcia decyzji o wyjeździe z dnia na dzień. Nie jest to więc oferta korzystna dla osób, które muszą w pracy podawać dużo wcześniej terminy swoich urlopów czy rodzin z dziećmi, uzależnionych od przerw na ferie oraz wakacje w szkole.

Kiedy szukac last minute?

Ofert wyjazdów last minute można w sumie szukać przez cały rok. Wytrawni znawcy takich ofert wiedzą jednak, że w ciągu roku istnieje kilka terminów, kiedy można trafić na faktycznie ciekawe propozycje wycieczek w niskich cenach.

Pierwszy okres last minute kiedy najtaniej trafimy na oferty biur podróży, obejmuje okres od maja po weekendzie majowym do ok. połowy czerwca. Wynika to z wykupienia już w tym czasie samolotów czarterowych przez biura podróży i niezbyt dużej liczby turystów, dzięki czemu hotele są skłonne obniżać ceny pozwalające nieco przedłużyć sezon. Jeżeli więc mamy pewien zapas urlopu i brak sprecyzowanych planów wakacyjnych, letnie podróże śmiało korzystać z takiej oferty. W tym okresie w popularnych krajach wybieranych na wakacje, jak Grecja, Turcja, Maroko czy Tunezja trafimy już na piękną pogodę i nieco mniej ludzi, co docenią szczególnie wielbiciele oglądania w trakcie wyjazdu zabytków.

Inny termin, kiedy możemy znaleźć atrakcyjne propozycje podróży last minute są tygodnie przed Bożym Narodzeniem, obejmujące czas nawet do Nowego Roku. W naszej tradycji silnie zakorzenione jest obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym i rzadko kto decyduje się wracać z wakacji tuż przed Wigilią. Z tego też względu ceny lotów i pobytu w hotelach, które kuszą dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi specjalnie na Boże Narodzenie są wyjątkowo korzystne. Nie ma natomiast co liczyć na szczególnie ciekawe oferty przygotowane na sam okres świąteczny. Coraz więcej osób bowiem decyduje się na spędzenie tego czasu z rodziną na zagranicznych wyjazdach i zazwyczaj miejsca w tych terminach szybko się wyprzedają.

Jak szukać wyjazdów last minute?

Biura podróży oferują niezwykle dużo propozycji wyjazdów last minute, w których łatwo się zgubić. Dużo prościej zastanowić się, do jakiego kraju chcemy jechać. Ograniczenie propozycji do jednego celu, np. popularnej Grecji lub Maroka pozwala na zawężenie listy propozycji i szybsze ich przejrzenie. Przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe na wakacje last minute nie warto kierować się emocjami. Nawet w przypadku ofert wyglądających bardzo efektownie, warto sprawdzić ich szczegółowe warunki: ile czasu trwa wyjazd, jak wygląda kwestia przejazdu oraz wyżywienia i czy w cenie wycieczki możemy liczyć na jakieś dodatkowe atrakcje. Nie wahajmy się również zadawania wielu pytań bezpośrednio w biurze podróży. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemnych niespodzianek, o których można niekiedy poczytać w internecie, a nawet w mediach tradycyjnych.

Bądźmy jednocześnie przygotowani na to, że decyzję o zakupie wycieczki last minute musimy podjąć naprawdę szybko. Najlepsze oferty super last minute z wylotem nawet następnego dnia nie będą na nas czekać, choć największy ich wybór mają zawsze mieszkańcy dużych miast, z których lata dużo czarterowych lotów, jak Warszawa, Katowic czy Wrocław. Nie ma również szans, aby uzyskać informacje od pracowników biura podróży, czy cena wycieczki może jeszcze spaść, czy też należy kupić ją od razu. Z pewnością nie będą skłonni nam ich udzielić. Pod tym względem polowanie na oferty last minute przypomina nieco gry hazardowe i dostarcza również wiele emocji. Warto mieć to na uwadze i podchodzić do szukania promocji spokojnie, mając zawsze plan awaryjny, zwłaszcza jeśli planujemy jednak urlop w konkretnym terminie. Zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie przeznaczyć na wyjazd więcej pieniędzy, jeśli cena nie spadnie do oczekiwanego poziomu, czy też przekładamy całkowicie urlop na inną datę.

Tanie wczasy za granicą all inclusive – na jakie ceny można liczyć?

Na wysokość cen wakacji last minute ma wpływ wiele czynników takich, jak terminy i kierunki wyjazdu oraz to, jak pilnie organizator chce sprzedać ostatnie miejsca. Zazwyczaj można trafić na obniżki cen wyjściowych o 50% lub nawet wyższe. Przykładowo tygodniowe wakacje w Egipcie poza sezonem mogą kosztować nas zaledwie tysiąc złotych za osobę, oferując w tej cenie hotele o wysokim standardzie all inclusive. Dużo tańsze są także grudniowe wycieczki do krajów egzotycznych, jak Kenia czy Sri Lanka.

Last minute – jakie prawa ma turysta?

Bądźmy świadomi, że wykupując wyjazd w promocyjnej cenie, mamy dokładnie takie sama prawa, jak turyści, którzy zapłacili za niego dużo więcej. Możemy więc składać reklamacje dotyczące niewywiązania się touroperatora z warunków umowy, jeżeli określony został w niej standard hotelu czy liczba posiłków. Jedyny wyjątek od tej sytuacji to zakup oferty nazywanej trafem lub ruletką, w której w umowie określa się jedynie minimalny standard hotelu i region wyjazdu. Konkretny hotel zostaje przydzielony turystom dopiero po przylocie i w tej sytuacji nie mamy prawa do składania reklamacji.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna