Jeszcze nie tak dawno temu w naszym społeczeństwie funkcjonowało stwierdzenie, że osoba niepełnosprawna nie nadaje się do jakichkolwiek podróży. Czy miało ono sens? Oczywiście, że nie. Osoby niepełnosprawne mogą podróżować na równi z osobami sprawnymi. Odpowiednie przygotowanie i motywacja sprawi, że świat stanie przed takimi osobami otworem.
Planowanie wyjazdu
Podróżowanie osób niepełnosprawnych związane jest z dużymi kosztami – z reguły. Czy osoba niepełnosprawna utrzymująca się ze skromnej renty państwowej może wyjechać dalej niż nad polski Bałtyk? Jak najbardziej! Jeżeli wszystko zaplanuje się w odpowiedni sposób osoby zmagające się w swoim życiu z ograniczeniami ruchowymi mogą śmiało zaplanować tanią i ekonomiczną podróż. Ważne jest planowanie.Przede wszystkim podróż planujmy samodzielnie, bez obecności pośredników, którzy zawsze zgarniają prowizję od poszczególnych wyjazdów. Samodzielnie można zaplanować równie atrakcyjny i ciekawy wyjazd.
W pierwszej kolejności bilet na samolot. Można go kupić na początku roku w promocyjnej cenie z opcją wykorzystania przez cały rok. Bilet można również zakupić z dwumiesięcznym lub nawet miesięcznym wyprzedzeniem, kiedy powoli rozpoczynają się wyprzedaże mające na celu ostateczne zapełnienie pokładu pasażerami. Po wykupieniu biletu osoba niepełnosprawna musi skontaktować się z przewoźnikiem informując go o swoich ograniczeniach, dzięki czemu załoga będzie w odpowiedni sposób przygotowana do pomocy takiemu pasażerowi. Należy wykupić od razu bilet na podróż oraz na powrót do domu.
Baza noclegowa
Wyszukując bazę noclegową zawsze należy zwrócić uwagę na dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki temu każda osoba będzie miała możliwość poruszania się swobodnego po hotelu lub też po innym miejscu, gdzie znajdzie się nocleg. Kierujmy się opiniami. Bywają bowiem takie sytuacje, że hotel informuje o udogodnieniach dla niepełnosprawnych, a na miejscu okazuje się, że ich brak. Niech takie sytuacje nie sprawią, że urlop okaże się najgorszym z możliwych.
Na wyciągnięcie ręki
W domu warto sprawdzić, jakie atrakcje są na miejscu i jakie dostępne są dla osób niepełnosprawnych, poruszających się np. na wózku. Czy istnieją odpowiednie windy będące w stanie przewieźć niepełnosprawnego na wyższe kondygnacje? Czy po drodze nie będzie żadnych progów do pokonania? Świat otwiera się na wszystkich. Nie tylko na sprawnych, ale również na osoby chore mające problem z poruszaniem. W zdecydowanej większości będzie można odwiedzić więc znaczną ilość atrakcji oraz zabytków. Należy również dowiedzieć się, gdzie można liczyć na „profity” w związku z niepełnosprawnością, jak chociażby tańsze bilety, czy też specjalne godziny odwiedzin. Może los nie oszczędził danej osoby ograniczając jej ruchy. Można jednak wykorzystać ten element do tego, aby zobaczyć co się da w możliwie dobrym czasie przy ewentualnie zmniejszonych cenach.
Świat ma wiele barier. Osoby niepełnosprawne będą jednak w stanie poradzić sobie z nimi, dzięki czemu podróżowanie będzie dla nich możliwe.