Opłata klimatyczna – Co należy o niej wiedzieć?

Wyjazdy turystyczne wiążą się często z dużą ilością wydatków oraz stresem, że coś może pójść nie tak i zepsuć nasz upragniony wypoczynek. W tej niedogodnej sytuacji, nieznany nam podatek może stać się dodatkowym zmartwieniem. Oto, co musicie wiedzieć o opłacie klimatycznej, znanej także jako opłata środowiskowa.

Co to jest opłata klimatyczna?

Opłata klimatyczna to podatek od przebywania w danej miejscowości dłużej niż 24 godziny w celach zdrowotnych (w przypadku uzdrowisk), turystycznych, wypoczynkowych bądź szkoleniowych. Pobierany jest za każdy dzień pobytu danej osoby na terenie gminy.
Dzieli się na opłatę uzdrowiskową, pobieraną przez uzdrowiska oraz miejscową, pobieraną przez miejscowości turystyczne posiadające szczególne walory środowiskowe.
Miejscowości te, ze względu na potrzebę ochrony klimatu, muszą wprowadzać ograniczenia związane z przemysłem, które rekompensują sobie z pomocą omawianego podatku.
Warunki, które musi spełnić miejscowość pragnąca pobierać opłatę miejscową, wyszczególniono w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. Wspominają one m. in. o konieczności występowania bazy noclegowej i hotelarskiej oraz posiadaniu przez miasto parków narodowych, krajobrazowych, lasów, zabytków oraz muzeów.
Opłatę uzdrowiskową pobierają miejscowości posiadające surowce o właściwościach leczniczych i klimat korzystnie wpływający na zdrowie.
Wysokość stawki określona jest przez radę gminy, jednak nie może przekroczyć 3, 26 zł w przypadku opłaty miejscowej i 4, 48 zł w przypadku opłaty uzdrowiskowej (stan na kwiecień 2020).

Jak pokryć opłatę klimatyczną?

Opłatę klimatyczną w imieniu gminy pobiera osoba lub firma, u której opłacamy nocleg na terenie danej miejscowości. Otrzymuje za to prowizję o wysokości ustalonej przez gminę.

Kto jest zwolniony z konieczności zapłaty?

Z konieczności zapłaty zwolnieni są:
– Pacjenci przebywający w szpitalach w danej miejscowości
– Osoby niewidome i ich przewodnicy
– Osoby posiadające domki letniskowe na terenie danej miejscowości i płacące podatki z tego tytułu
– Przedstawiciele zorganizowanych grup wycieczkowych dzieci i młodzieży szkolnej
– Dyplomaci reprezentujący państwa, które zwalniają polskich dyplomatów z konieczności zapłaty analogicznego podatku
A także każdy, kogo od zapłaty postanowi zwolnić zarząd gminy. Niektóre miejscowości stosują także zniżki dla określonych grup turystów.

Przykładowe stawki

Oto stawki opłaty klimatycznej w niektórych z popularnych miast turystycznych:
– Krynica-Zdrój: 4,40 zł
– Zakopane: 2 zł
– Kraków: 1,60 zł
– Toruń: 2 zł
– Łeba: 2 zł
– Ustka: 3,80 zł
– Gdańsk: 2,31 zł

Opłata klimatyczna a turystyczna

Obecnie rozważane są koncepcje zlikwidowania opłaty klimatycznej. W jej miejscu powstałaby opłata turystyczna. Główną różnicą w ich funkcjonowaniu ma być założenie Centralnego Funduszu Promocji Turystyki, który zarządzałby zebranymi środkami w zastępstwie samorządów.
Pojęcia te nie są tożsame, więc mówiąc o obecnie istniejących podatkach, mamy na myśli opłatę klimatyczną, dzielącą się na miejscową oraz uzdrowiskową.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Latanie samolotem w ciąży – informacje i zaleceniaLatanie samolotem w ciąży – informacje i zalecenia Wobec okresu ciąży i aktywności, których można lub nie powinno się w nim podejmować, pojawiło się wiele mitów i nieścisłości. Kobiety w obawie o zdrowie maleństwa często panikują i unikają […]
  • Jod nad morzem Bałtyckim – Podstawowe informacjeJod nad morzem Bałtyckim – Podstawowe informacje Wypoczynek na plaży to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania urlopu. Szukając miejsc, które pozwolą im odpocząć i zregenerować się po ciężkich miesiącach pracy, turyści często […]
  • Wakacje na rowerze w Polsce – gdzie warto się wybrać?Wakacje na rowerze w Polsce – gdzie warto się wybrać? Wakacje na rowerze dla wielu osób są sposobem na udany wypoczynek. W 2020 roku można spodziewać się, że chętnych do zwiedzenia Polski w ten sposób będzie jeszcze więcej. Pandemia […]
  • Doba hotelowa – co oznacza i jak długo trwa?Doba hotelowa – co oznacza i jak długo trwa? Decydując się na wyjazd wakacyjny połączony z nocowaniem w hotelu, warto wiedzieć, ile trwa doba hotelowa. Od długości doby hotelowej zależy bowiem, kiedy możemy zameldować się w hotelu i […]
  • Co oznaczają gwiazdki hotelowe?Co oznaczają gwiazdki hotelowe? Gwiazdki hotelowe mogą być powodem wielu nieporozumień i pretensji zgłaszanych przez gości niezadowolonych ze standardu, w jakim przyszło im nocować. Co oznaczają gwiazdki w hotelu i czym […]
  • Podróże kamperem – co warto wiedzieć?Podróże kamperem – co warto wiedzieć? Swoboda podejmowania decyzji i możliwość dotarcia w miejsca, których nawet nie planowaliśmy zobaczyć. Wszystko to powoduje, że wakacje z kamperem stają się z roku na rok popularniejsze. […]