Opłata klimatyczna – Co należy o niej wiedzieć?

Wyjazdy turystyczne wiążą się często z dużą ilością wydatków oraz stresem, że coś może pójść nie tak i zepsuć nasz upragniony wypoczynek. W tej niedogodnej sytuacji, nieznany nam podatek może stać się dodatkowym zmartwieniem. Oto, co musicie wiedzieć o opłacie klimatycznej, znanej także jako opłata środowiskowa.

Co to jest opłata klimatyczna?

Opłata klimatyczna to podatek od przebywania w danej miejscowości dłużej niż 24 godziny w celach zdrowotnych (w przypadku uzdrowisk), turystycznych, wypoczynkowych bądź szkoleniowych. Pobierany jest za każdy dzień pobytu danej osoby na terenie gminy.
Dzieli się na opłatę uzdrowiskową, pobieraną przez uzdrowiska oraz miejscową, pobieraną przez miejscowości turystyczne posiadające szczególne walory środowiskowe.
Miejscowości te, ze względu na potrzebę ochrony klimatu, muszą wprowadzać ograniczenia związane z przemysłem, które rekompensują sobie z pomocą omawianego podatku.
Warunki, które musi spełnić miejscowość pragnąca pobierać opłatę miejscową, wyszczególniono w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. Wspominają one m. in. o konieczności występowania bazy noclegowej i hotelarskiej oraz posiadaniu przez miasto parków narodowych, krajobrazowych, lasów, zabytków oraz muzeów.
Opłatę uzdrowiskową pobierają miejscowości posiadające surowce o właściwościach leczniczych i klimat korzystnie wpływający na zdrowie.
Wysokość stawki określona jest przez radę gminy, jednak nie może przekroczyć 3, 26 zł w przypadku opłaty miejscowej i 4, 48 zł w przypadku opłaty uzdrowiskowej (stan na kwiecień 2020).

Jak pokryć opłatę klimatyczną?

Opłatę klimatyczną w imieniu gminy pobiera osoba lub firma, u której opłacamy nocleg na terenie danej miejscowości. Otrzymuje za to prowizję o wysokości ustalonej przez gminę.

Kto jest zwolniony z konieczności zapłaty?

Z konieczności zapłaty zwolnieni są:
– Pacjenci przebywający w szpitalach w danej miejscowości
– Osoby niewidome i ich przewodnicy
– Osoby posiadające domki letniskowe na terenie danej miejscowości i płacące podatki z tego tytułu
– Przedstawiciele zorganizowanych grup wycieczkowych dzieci i młodzieży szkolnej
– Dyplomaci reprezentujący państwa, które zwalniają polskich dyplomatów z konieczności zapłaty analogicznego podatku
A także każdy, kogo od zapłaty postanowi zwolnić zarząd gminy. Niektóre miejscowości stosują także zniżki dla określonych grup turystów.

Przykładowe stawki

Oto stawki opłaty klimatycznej w niektórych z popularnych miast turystycznych:
– Krynica-Zdrój: 4,40 zł
– Zakopane: 2 zł
– Kraków: 1,60 zł
– Toruń: 2 zł
– Łeba: 2 zł
– Ustka: 3,80 zł
– Gdańsk: 2,31 zł

Opłata klimatyczna a turystyczna

Obecnie rozważane są koncepcje zlikwidowania opłaty klimatycznej. W jej miejscu powstałaby opłata turystyczna. Główną różnicą w ich funkcjonowaniu ma być założenie Centralnego Funduszu Promocji Turystyki, który zarządzałby zebranymi środkami w zastępstwie samorządów.
Pojęcia te nie są tożsame, więc mówiąc o obecnie istniejących podatkach, mamy na myśli opłatę klimatyczną, dzielącą się na miejscową oraz uzdrowiskową.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Planujesz wakacje w Grecji? Sprawdź co warto kupićPlanujesz wakacje w Grecji? Sprawdź co warto kupić Wyjątkowa atmosfera i grecki klimat wpływają na każdego. Życie bez pośpiechu z serdecznym uśmiechem na twarzy sprawia, że człowiek dystansuje się od problemów codzienności i nabiera chęci […]
  • Odprawa na lotnisku krok po krokuOdprawa na lotnisku krok po kroku Choć podróże samolotami stały się obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów dotarcia na wakacje, niektóre osoby nadal mają przed sobą pierwszy lot w życiu. Bywa to stresujące, dlatego […]
  • Wakacje w Turcji – czy warto wybrać ten kierunek?Wakacje w Turcji – czy warto wybrać ten kierunek? Wybierając się na wakacje trzeba pamiętać o tym, że istotne znaczenie ma bezpieczeństwo. Niewątpliwie dużą popularnością i zainteresowaniem cieszy się Turcja. Jednak nadal istnieje pewne […]
  • Podróżowanie autostopem – jak wybrać się w podróż z nieznajomymi?Podróżowanie autostopem – jak wybrać się w podróż z nieznajomymi? „Autostop, autostop, siadaj bracie, dalej, hop!” – śpiewała Karin Stanek w latach 60., kiedy autostop w Polsce był jednym z najpopularniejszych sposobów podróżowania. Choć minęło sporo lat […]
  • Wyjazd na wakacje z przyczepą kempingowąWyjazd na wakacje z przyczepą kempingową Wakacje w przyczepie kempingowej, czyli noclegu na kółkach, który ciągniemy za sobą samochodem, mogą być wspaniała przygodą pod warunkiem odpowiedniego przygotowania się do niej. Jakie […]
  • Sposoby na tanie podróżowanieSposoby na tanie podróżowanie Na świecie jest ogromna liczba osób, które uwielbiają podróżować, odkrywać nowe miejsca, zwiedzać zabytki, poznawać lokalne kuchnie. Niestety nie zawsze mogą oni pozwolić sobie na […]