Opłata klimatyczna – Co należy o niej wiedzieć?

Wyjazdy turystyczne wiążą się często z dużą ilością wydatków oraz stresem, że coś może pójść nie tak i zepsuć nasz upragniony wypoczynek. W tej niedogodnej sytuacji, nieznany nam podatek może stać się dodatkowym zmartwieniem. Oto, co musicie wiedzieć o opłacie klimatycznej, znanej także jako opłata środowiskowa.

Co to jest opłata klimatyczna?

Opłata klimatyczna to podatek od przebywania w danej miejscowości dłużej niż 24 godziny w celach zdrowotnych (w przypadku uzdrowisk), turystycznych, wypoczynkowych bądź szkoleniowych. Pobierany jest za każdy dzień pobytu danej osoby na terenie gminy.
Dzieli się na opłatę uzdrowiskową, pobieraną przez uzdrowiska oraz miejscową, pobieraną przez miejscowości turystyczne posiadające szczególne walory środowiskowe.
Miejscowości te, ze względu na potrzebę ochrony klimatu, muszą wprowadzać ograniczenia związane z przemysłem, które rekompensują sobie z pomocą omawianego podatku.
Warunki, które musi spełnić miejscowość pragnąca pobierać opłatę miejscową, wyszczególniono w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. Wspominają one m. in. o konieczności występowania bazy noclegowej i hotelarskiej oraz posiadaniu przez miasto parków narodowych, krajobrazowych, lasów, zabytków oraz muzeów.
Opłatę uzdrowiskową pobierają miejscowości posiadające surowce o właściwościach leczniczych i klimat korzystnie wpływający na zdrowie.
Wysokość stawki określona jest przez radę gminy, jednak nie może przekroczyć 3, 26 zł w przypadku opłaty miejscowej i 4, 48 zł w przypadku opłaty uzdrowiskowej (stan na kwiecień 2020).

Jak pokryć opłatę klimatyczną?

Opłatę klimatyczną w imieniu gminy pobiera osoba lub firma, u której opłacamy nocleg na terenie danej miejscowości. Otrzymuje za to prowizję o wysokości ustalonej przez gminę.

Kto jest zwolniony z konieczności zapłaty?

Z konieczności zapłaty zwolnieni są:
– Pacjenci przebywający w szpitalach w danej miejscowości
– Osoby niewidome i ich przewodnicy
– Osoby posiadające domki letniskowe na terenie danej miejscowości i płacące podatki z tego tytułu
– Przedstawiciele zorganizowanych grup wycieczkowych dzieci i młodzieży szkolnej
– Dyplomaci reprezentujący państwa, które zwalniają polskich dyplomatów z konieczności zapłaty analogicznego podatku
A także każdy, kogo od zapłaty postanowi zwolnić zarząd gminy. Niektóre miejscowości stosują także zniżki dla określonych grup turystów.

Przykładowe stawki

Oto stawki opłaty klimatycznej w niektórych z popularnych miast turystycznych:
– Krynica-Zdrój: 4,40 zł
– Zakopane: 2 zł
– Kraków: 1,60 zł
– Toruń: 2 zł
– Łeba: 2 zł
– Ustka: 3,80 zł
– Gdańsk: 2,31 zł

Opłata klimatyczna a turystyczna

Obecnie rozważane są koncepcje zlikwidowania opłaty klimatycznej. W jej miejscu powstałaby opłata turystyczna. Główną różnicą w ich funkcjonowaniu ma być założenie Centralnego Funduszu Promocji Turystyki, który zarządzałby zebranymi środkami w zastępstwie samorządów.
Pojęcia te nie są tożsame, więc mówiąc o obecnie istniejących podatkach, mamy na myśli opłatę klimatyczną, dzielącą się na miejscową oraz uzdrowiskową.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Jak zorganizować wczasy za granicą we własnym zakresie?Jak zorganizować wczasy za granicą we własnym zakresie? Coraz więcej osób lubi, organizując wakacje, działać zgodnie ze sobą i swoimi wizjami. Nie lubi, gdy ktoś narzuca swój sposób spędzania wolnego czasu. Wczasy to okres, który lubimy spędzać […]
  • Chorwacja – wakacje wielkich możliwościChorwacja – wakacje wielkich możliwości Chorwacja jest to jeden z tych kierunków, który Polacy wybierają bardzo często i chętnie. To w pełni zrozumiałe, wszak ten kraj słynie z wielu pięknych zabytków, ale i zapierających dech w […]
  • Loty czarterowe – gdzie szukać tanich lotów?Loty czarterowe – gdzie szukać tanich lotów? Loty czarterowe to połączenia lotnicze organizowane przez touroperatorów, czyli inaczej biura podróży. Biura podróży organizując wyjazdy dla klientów muszą zapewnić im kompleksową obsługę […]
  • Gdzie wybrać się na wakacje w styczniu? Kilka egzotycznych propozycjiGdzie wybrać się na wakacje w styczniu? Kilka egzotycznych propozycji Wbrew pozorom nie tylko miesiące letnie są dobrym czasem na wakacje. Wiele osób rezygnuje z wyjazdów latem, by móc się cieszyć lepszymi okazjami oraz przyjemniejszymi warunkami w zimie. […]
  • Doba hotelowa – co oznacza i jak długo trwa?Doba hotelowa – co oznacza i jak długo trwa? Decydując się na wyjazd wakacyjny połączony z nocowaniem w hotelu, warto wiedzieć, ile trwa doba hotelowa. Od długości doby hotelowej zależy bowiem, kiedy możemy zameldować się w hotelu i […]
  • Wakacje 2020 – Złote Piaski BułgariaWakacje 2020 – Złote Piaski Bułgaria Zastanawiasz się, gdzie spędzić swój długo wyczekiwany urlop? Złote Piaski w Bułgarii to miejsce, które z pewnością przypadnie Ci do gustu! Chcesz dowiedzieć się, dlaczego? Koniecznie […]