Overbooking – stresująca praktyka czy szansa na zysk?

overbooking

Pewnie słyszałeś o praktyce overbookingu. Oczywiście rezerwacja większej ilości miejsc niż można zaoferować ma miejsce w przypadku linii lotniczych. Jak wiadomo loty samolotem mogą generować spore zyski, ale również spore straty. Zatem overbooking jest jednym ze sposobów radzenia sobie ze zjawiskiem „pustych foteli” w samolocie. To, że okażesz się osobą, która zostanie wyproszona z samolotu z powodu braku miejsc jest liczone w prawdopodobieństwie 1:1000 w przypadku samolotów typu Boeing, które na swoim pokładzie mieszczą 500 pasażerów. Zatem prawdopodobieństwo jest stosunkowo niewielkie. Jak radzić sobie z overbookingiem i czy można na nim zyskać, tego dowiecie się z naszego poradnika.

Overbooking co to i co dzieje się kiedy dostajesz odmowę wejścia na pokład samolotu?

Odmowa wejścia na pokład samolotu może dotyczyć kwestii zdrowotnych czy też bezpieczeństwa. W każdym przypadku można starać się o odszkodowanie za odwołany lot. Tak jest również w przypadku overbookingu. Zostajesz poinformowany o tym, że zabrakło dla Ciebie miejsca, w związku z czym jesteś proszony o opuszczenie pokładu samolotu lub w ogóle na niego niewpuszczony. Często również w sytuacji overbookingu pasażerom proponuje się dobrowolną rezygnację z lotu w zamian za dodatkowy bilet, lot innym samolotem wyższą klasą czy też odszkodowanie i zmianę planu podróży. Takie gratyfikacje dostępne są również w sytuacji, gdy nie jesteś ochotnikiem, a wytypowaną osobą, która nie może skorzystać z danego lotu z powodu przepełnienia. Jeśli Twój następny lot zaplanowany jest na inny dzień, to przewoźnik ma obowiązek zapewnić Ci nocleg w hotelu, który współpracuje z liniami lotniczymi bądź wypłacić pieniężne odszkodowanie.

Za overbooking zawsze przysługuje Ci odszkodowanie

Jeśli już jesteś pasażerem, który z listy pasażerów wypada na listę rezerwową, możesz starać się o odszkodowanie. Oczywiście otrzymujesz zwrot poniesionych kosztów za bilet, bądź też zmianę planu podróży. Nie zmienia to jednak faktu, że nie mogąc skorzystać ze swojego lotu, możesz zyskać odszkodowanie. Ma ono wysokość od 250 do 600 euro w zależności od długości trasy. Jeśli na docelowe miejsce z portu znajdującego się w Europie trafisz dwie godziny później w stosunku do planowanego rejsu o długości do 1500 km, możesz liczyć na 250 euro odszkodowania. W przypadku rejsów wewnątrz UE powyżej 1500 km lub pomiędzy 1500 a 3500 km, w sytuacji gdy port docelowy znajduje się poza UE można uzyskać 400 euro odszkodowania. Jednak jeśli przewoźnik znajdzie lot, który pozwoli na dotarcie nie więcej niż 3 godziny później w stosunku do planowanego przylotu, odszkodowanie jest o połowę mniejsze. W przypadku rejsów dłuższych można otrzymać odszkodowanie 600 euro lub gdy przewoźnik znajdzie lot, który pozwoli dotrzeć na miejsce do 4 godzin później, połowę tej sumy.

Czy overbooking może Ci się opłacać?

Jeśli dostaniesz dodatkowy bilet lub miejsce w wyższej klasie i nie wpłynie to na Twój plan podróży, to overbooking może Ci się opłacać. Jeśli jednak masz zaplanowane spotkanie na konkretną godzinę, gdzie musisz dotrzeć samolotem, a jest to istotna sprawa, to żadne pieniądze nie zrekompensują Ci straty. Zatem to czy overbooking jest dla pasażera stresującą praktyką czy szansą na zysk zależy w dużej mierze od jego sytuacji. Jeśli wybieramy się w ważną podróż służbową, a spotka nas ta praktyka, zawsze możemy spróbować znaleźć kogoś, kto może pozwolić sobie na zmianę w planie podróży i tym samym dotrzeć w planowanym czasie.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna