Podróżowanie koleją, czyli poznajemy trasy kolejowe w Europie

podróżowanie koleją

W dzisiejszych czasach człowiek może podróżować różnymi środkami komunikacji. Do wyboru mamy kolej, samoloty, samochody, statki, rowery, itd. W przypadku podróżowania do dalekich zakątków wybieramy samoloty. W dawnych czasach ludzie podróżowali tylko i wyłącznie pociągami na dalekich trasach. Fenomen podróżowania pociągami jest nadal bardzo duży. Na tyle, że organizowane są specjalne wyjazdy obejmujące możliwość poznania najsłynniejszych tras kolejowych.

Pociągiem po Europie

Pociągi nie należą do najszybszych środków komunikacji. Jednak mają swój urok i klimat, który doceniany jest przez wielu miłośników tych pojazdów. Podróż w celach poznania najbardziej legendarnych tras komunikacyjnych znajdujących się w Europie to fantastyczny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Jakie trasy kolejowe warto wziąć pod uwagę, aby mieć wspaniałe wspomnienia?

Na początku należy wspomnieć o jedynej w swoim rodzaju legendzie. Orient Express, bo to o nim mowa, w dawnych czasach podróżował na bardzo dalekiej trasie łącząc Paryż z Konstantynopolem (Stambuł). Fenomen tego pociągu był i nadal jest tak duży, że jego motyw do dzisiaj wykorzystywany jest w wielu książkach, jak również filmach. W dawnych czasach uznawany był za najszybszy środek komunikacji łączący kilka krajów. Obecnie Orient Express nie łączy tych miast. Można jednak nadal odbyć podróż tym pociągiem. Do wyboru są trasy Paryż–Werona, Londyn–Wenecja, Berlin–Londyn lub Wiedeń–Paryż. Przejazd odrestaurowanym pociągiem na pewno będzie wspaniałym wspomnieniem z wakacji.

Wizyta w Austrii

Biorąc pod uwagę kolejki warto udać się do Semmering. Trasa kolejki alpejskiej została otwarta w roku…1854. W tworzeniu trasy do tej kolejki swój wkład mają Polacy, a dokładnie Jan Antoni Lewicki. Na moment powstania była kolejką położoną najwyżej na świecie. Ta linia bardzo często nazywana jest również przez miłośników podróżowania pociągami pierwszym rollercoasterem. Ze względu na swoją bogatą historię ta kolejka została wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Najwolniejsza kolejka

Warto poznać także znajdującą się w Szwajcarii kolej, która uważana jest za najwolniejszą. Pokonanie odległości pomiędzy Zermatt i St. Moritz zajmuje osiem godzin. Biorąc pod uwagę, że obie miejscowości dzieli zaledwie 291 km trzeba przyznać, że kolej posuwa się naprawdę bardzo wolno. Nazywany Ekspresem Lodowcowym zapewnia swoim podróżującym wspaniałe widoki, których na pewno nie będzie można podziwiać w żądnym innym miejscu.

Mosty i wiadukty

Jeżeli jadąc pociągiem chcemy pokonać imponującą ilość wiaduktów i mostów pod uwagę musimy wziąć trasę kolejową łączącą Belgrad i Bar. Po drodze turyści będą mieli okazję do tego, aby minąć 250 tuneli oraz 435 mostów i wiaduktów. Na trasie występuje również najwyższy na świecie wiadukt kolejowy (Mała Rijeka). Jedna z najpiękniejszych tras w Europie ma jeden minus – pociągi potrafią się tu spóźniać nawet o pięć godzin. Nagrodą za to mogą być wspaniałe widoki na Adriatyk, Jezioro Szkoderskie oraz imponujące łańcuchy górskie.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna