Jaki aparat zabrać ze sobą na stok narciarski?

jaki aparat na stok

Zimowy wyjazd na narty to doskonała okazja do tego, aby poznać wspaniałe, ośnieżone stoki w naszym kraju lub za granicą. Niejedna osoba oprócz wrażeń, jakie wyniesie ze stoku, będzie chciało uwiecznić swoje umiejętności jeżdżenia na nartach. Przyda się dobrej jakości aparat fotograficzny.

Aparat w smartfonie

Większość urlopowiczów stawia na aparat znajdujący się w smartfonie. Pomimo tego, że mamy do wyboru wiele wspaniałych urządzeń o dobrych danych technicznych – nic nie zastąpi porządnego aparatu, który robi wyraźne zdjęcia. W smartfonie na ogół mamy zdjęcia nieostre, prześwietlone, poruszone. Takich pamiątek ze stoku chyba nikt sobie nie życzy. Należy mieć przy sobie dobry aparat, który wykona wyraźne fotografie.

Bezlusterkowiec

Najwyraźniejsze zdjęcia wykonują aparaty – lustrzanki. Tego rodzaju urządzenia są jednak duże, mają swoją wagę. Na stoku taki sprzęt jest nie wskazany. Z reguły wszyscy narciarze ograniczają wszystko do minimum, nie zabierając ze sobą nawet plecaka. Lustrzanka będzie wymagała od nas zabrania specjalnej torby na aparat. Co w takim razie należy zabrać ze sobą na stok?

Dobrym wyborem będzie więc bezlusterkowiec. Jest to aparat kompaktowy z wymienna optyką. Jeżeli ktoś pokusiłby się o umieszczenie go w hierarchii, to znaleźć go można pomiędzy lustrzanką a kompaktem. Zdjęcia nim wykonywane są prawie tak samej jakości jak lustrzanki, swoimi gabarytami przypomina jednak zwykłe cyfrówki. Na rynku można otrzymać aparaty bezlusterkowe, które zmieszczą się nawet w kieszeni kurtki. Cechą charakterystyczną takich aparatów jest również minimalna waga urządzenia. Nie będzie nam ona na pewno przeszkadzać na stoku.

Wybierając aparat na stok sprawdzajmy również stabilizację obrazu. Dzięki temu bez problemu uzyskamy zdjęcie nieporuszone, nawet jeżeli mocno wieje lub trzęsą nam się ręce z zimna. Dobrym wyborem będą te aparaty, które wyposażone są w 5-osiową stabilizację obrazu. Koniecznym jest również elektroniczny wizjer, który potrafi dopasować się również do dynamicznie rozwijającej się akcji na stoku.

Dobra jakość filmu

Nie tylko zdjęcia liczą się dla narciarzy. Wielu urlopowiczów pragnie nagrywać również swoje imponujące zjazdy z dwóch powodów. Pierwszy z nich to chęć pochwalenia się przed innymi swoimi umiejętnościami (i wspaniałymi widokami na stoku!). Drugi to możliwość obejrzenia swojej techniki zjazdu. Narciarz będzie wiedział, czy musi jeszcze nad czymś popracować.

Wybierając bezlusterkowiec na stok sprawdzajmy jakość filmów, jakie jest on w stanie nagrywać. Dobre są filmy w jakości 4K. W tej jakości nagrywanie odbywa się w prędkości 30 kl./s. Dla porównania Full HD ma prędkość 60 kl./s. W przypadku nagrywania filmów musimy również wziąć pod uwagę kompatybilny rejestrator dźwięku LS, dzięki czemu będziemy mogli mówić o dobrej jakości dźwięku. Aparat powinien również posiadać stabilizację obrazu w trybie filmowania. Wtedy będziemy mieli pewność, że bezlusterkowiec nagra dobrej jakości film, który będziemy mogli zmontować w teledysk ze stoku.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna