Rodzinne wyjazdy na narty – gdzie warto pojechać?

rodzinne narty

Wyjazdy rodzinne na narty to jeden z najlepszych sposobów spędzania ferii lub świąt. W ostatnich latach, na skutek zmian klimatycznych, to także okazja, aby doświadczyć uroków prawdziwej zimy i śniegu, który coraz rzadziej pojawia się poza wysokogórskimi regionami. Dlaczego warto wybrać się na narty w zimie i jakie rejony sprzyjają uprawianiu białego szaleństwa?

Rodzinne wyjazdy na narty – korzyści dla dzieci i rodziców

Wyjazdy rodzinne na narty to świetna okazja do budowania dobrych relacji między rodzicami i dziećmi. Bawiąc się wspólnie, ucząc jazdy na nartach i pokonując coraz trudniejsze stoki, uczymy się wzajemnego zaufania, poznajemy własne możliwości i pokazujemy dzieciom, że możliwe jest inne spędzanie w atrakcyjny sposób czasu niż tylko w czterech ścianach przed telewizorem lub komputerem. Niebagatelny wpływ narciarstwo i inne sporty zimowe mają na nasze zdrowie oraz ogólną kondycję. Zdecydowanie lepiej spędzić zimowe dni na stoku, bliżej natury niż otulając się wyłącznie w koce na kanapie i narzekając na wcześnie zapadające ciemności. Piękne słoneczne dni na stoku dostarczą nam ponadto witaminy D, tak ważnej dla naszych stawów i kości, a także korzystnie wpływającej na odporność.

Ferie rodzinne z nauką jazdy na nartach – dlaczego warto?

Korzystną opcją dla zapracowanych rodzin z dziećmi jest wyjazd na organizowane w wielu miejscach w Polsce i za granicą ferie rodzinne z nauką jazdy na nartach. Z takiego wyjazdu skorzystają w pełni nie tylko maluchy, stawiające swoje pierwsze kroki na stoku, ale również rodzice, którzy mogą je powierzyć opiece doświadczonych instruktorów, uczących je dobrych praktyk i techniki jazdy. Rodzice mogą wziąć kilka lekcji od instruktorów, jeśli sami nie czują się zbyt pewnie na nartach, a następnie cieszyć się pełnią życia na stokach, z których rozciągają się oszałamiające widoki na lasy i góry.

Rodzinne wyjazdy na narty w Polsce – gdzie warto pojechać?

W Polsce możemy trafić w wiele miejsc, gdzie udany wyjazd na narty rodzinne mamy zapewniony. Do najpopularniejszych i najbardziej lubianych kompleksów na Podhalu należy np. Białka Tatrzańska i Kotelnica Białczańska, odznaczone 3 razy tytułem najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce World Ski Awards. Znajduje się tu ponad 14 km różnych tras zjazdowych i kilkanaście tras biegowych, snowpark oraz tor do tubingu. Jeżeli odczujemy zmęczenie po jeżdżeniu, możemy zrelaksować się z dziećmi w otwartych tutaj Termach Bania, z tak dużą ilością atrakcji, że większość osób spędza tu cały dzień. Obok Term mieści się także Hotel Bania, zdecydowanie wyróżniający się ofertą przygotowaną dla najmłodszych. Są tu sale zabaw, dziecięce kino, strefa wirtualnej rzeczywistości, małpi gaj oraz animacje dla dzieci obejmujące naukę tańca czy gotowanie.

Jeżeli nie na Podhale, to warto wybrać na wyjazdy rodzinne na narty Beskid Sądecki. Ośrodek Ryterski Raj położony na zboczach Jastrzębskiej Góry pozwala dzieciom poprzez zabawę stawiać pierwsze kroki na nartach. Działa tu m.in. Rogasiowe Przedszkole, w którym dzieci zdobywają umiejętności jazdy na nartach lub snowboardzie już od wieku 4 lat. Na miejscu znajdują się również lodowisko, hotel z basenem i miejsca dla dzieci do zabawy i relaksy, jak ścianka wspinaczkowa, boisko, rolkowisko i plac zabaw.

Świetną ofertę dla rodzin z dziećmi chcących nauczyć się jazdy na nartach, a po dniu na stoku poszaleć w basenie ma także Kompleks Zagroń w Beskidzie Śląskim w Istebnej. Działają tu szkoły narciarskie i snowboardowe z wykwalifikowaną kadrą uczącą najmłodszych jazdy, znajduje się kompleks noclegowy oraz Park Wodny OLZA, gdzie dzieci mają okazję wykorzystać swoją energię na basenach, brodzikach, zjeżdżalniach czy w rwącej rzece.

Ferie na nartach poza Polską

Atrakcyjne oferty wyjazdów na narty mają również liczne biura podróży pozwalające wybrać się całą rodziną w Alpy. Stosunek jakości usług do ceny takiej wyprawy stanowi jeden z najlepszych wyborów na ferie. Dojazd na miejsce, dzięki lokalizacji Alp w samym sercu Europy, nie jest specjalnie nużący i trudny, a na miejscu możemy skorzystać z niezwykle bogatej oferty idealnie przygotowanych tras narciarskich o różnych stopniach trudności. Dodatkowo znajdziemy tu atrakcje takie jak tory saneczkowe czy łyżwiarskie, baseny, siłownie, sale ćwiczeń i sale zabaw dla dzieci. Niezapomniane wrażenia pozostawiają jednak przede wszystkim oszałamiające widoki, jakich dostarczy nam zimowy wyjazd w najwyższe europejskie góry. Polecane są szczególnie wyjazdy do trzech miejscowości od lat słynących z ciekawe oferty dla wielbicieli białego szaleństwa: Livigno – gdzie działają liczne szkółki narciarskie, a pogoda czaruje słońcem, które jest tutaj aż przez 322 dni w roku; Andalo w rejonie Val di Sole – niewielkie, ale wyjątkowo uroczo położone miasteczko z 340 km znakomitych tras oraz Alpe di Siusi w Dolomitach, gdzie z kolei znajdziemy aż 1200 km tras narciarskich i przepiękne widoki.

Jeśli szukamy możliwości wyjazdu na narty nieco bliżej niż w Alpy, coraz lepszą ofertą przyciąga sąsiadująca z Polską Słowacja. Ceny są tu znacznie niższe niż na podhalańskich stokach, a wśród najbardziej znanych tras polecana jest Tatrzańska Łomnica – najwyżej położona i najdłuższa trasa w całej Słowacji. Podzielona na odcinki pozwala spróbować swoich sił na nartach nawet osobom niedoświadczonym, a dzieciom pozwala na zabawę w dziecięcym klubie rozrywki Kamzikovo mieszczącym się w budynku dawnej stacji kolejki gondolowej na wysokości 1751 m n.pm. Mogą spędzić tu sporo czasu na zadaszonym placu zabaw z basenami z piłeczkami i animacjami, a rodzice odpoczną w tym czasie w kawiarni. W tym samym miejscu znajduje się najwyżej położony na Słowacji plac zabaw na świeżym powietrzu, nazywany Krajiną Świstaka.

Innym atrakcyjnym słowackiem ośrodkiem narciarskim jest Strbskie Pleso, z niezbyt wymagającą trasą narciarską wiodącą ze szczytu góry Soliska, która zapewnia niesamowite widoki na Tatry w czasie zjazdu. Na górę można dojechać kolejką linową Solisko Ekspres, a na szczycie działają liczne szkółki narciarskie, snowpark, lodowisko i skocznie narciarskie.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna