Gdzie wybrać się na wakacje w Polsce?

Wobec szerokiego dostępu do coraz tańszych zagranicznych wycieczek, trochę zapomnieliśmy o tym, że również w Polsce możemy znaleźć wspaniałe miejsca na urlop, krótki wyjazd weekendowy czy innego typu ucieczki od codzienności. Coraz ciekawsza jest również oferta noclegowa, pozwalająca każdemu dobrać stosowne miejsce do swoich upodobań. Poszukujący ciszy i spokoju w bliskości z naturą, mogą wybrać liczne gospodarstwa agroturystyczne, zlokalizowane w zachwycających, a mało znanych regionach. Polskie Morze Bałtyckie, mimo niskich temperatur wody, kusi przepięknymi plażami z jasnym piaskiem. Gdzie na wakacje w Polsce warto jeszcze się wybrać – oto kilka wskazówek dotyczących mniej znanych, a równie ciekawych możliwości wypoczynku.

Wczasy w Polsce w górach

Do najpopularniejszych miejsc w polskich górach z pewnością należą Tatry czy Bieszczady. Jednak dla osób poszukujących ucieczki od tłumów i hałasu zdecydowanie lepiej sprawdzą się mniej oblegane miejsca w sezonie wakacyjnym. Należy do nich m.in. Beskid Żywiecki, gdzie znajdziemy mnóstwo rzadko odwiedzanych, sprawiających wręcz wrażenie dzikich, a niezwykle urokliwych szlaków, jak ten prowadzący wzdłuż granicy polsko-słowackiej do schroniska na Krawcowym Wierchu. Polecanym miejscem w Beskidzie Żywieckim dla wielbicieli ciszy i spokoju jest również bacówka na Rycerzowej, z której można podziwiać imponującą panoramę pasma Lipowskiej i Rysianki, masywu Pilska i Babiej Góry, a także Tatr i Podhala. Nocleg z zmodernizowanym schronisku pozwala zaplanować dalsze wędrówki po okolicznych szlakach czy wybrać się do Słowacji.

Innym, niezwykle atrakcyjnym miejscem dla wielbicieli przemierzania górskich szlaków w czasie wakacji, są Góry Stołowe. Ich główną atrakcją jest Park Narodowy Gór Stołowych słynący z niezwykłych formacji skalnych, w których labiryncie można wręcz chwilami się zgubić. Do niedrogich miejsc noclegowych w pobliżu należy schronisko PTTK Pasterka, również sprzyjające osobom poszukującym w górach możliwości odpoczynku od pędu codziennego dnia. Położone jest w niezwykle malowniczej miejscowości, z której rozciąga się piękny widok na pobliski Szczeliniec.

Wczasy w Polsce na spływach kajakowych

Innym sposobem na atrakcyjne, a tanie wakacje w Polsce, są spływy kajakowe pozwalające podziwiać w ciszy i spokoju niezwykle malownicze regiony naszego kraju. Do popularnych spływów kajakowych należy m.in. wyprawa Doliną Biebrzy, która należy do największych bagiennych obszarów w Polsce i stanowi miejsce lęgowe dla 180 gatunków ptaków. Spływy organizowane są na kajakach lub tratwach flisackich. Szlak można przebyć w kilka godzin, jednak znacznie ciekawsza jest wyprawa zajmująca kilka dni. Nie jest ona przy tym zbyt trudna, więc dają sobie z nią radę nawet mniej wytrawni kajakarze.

Za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce uchodzi z kolei spływ rzeką Krutynią, płynącą wśród rozległych lasów mazurskich stanowiących Puszczę Piską. Czysta woda Krutyni powoduje, że żyje w niej mnóstwo gatunków ryb oraz raki, a Jezioro Krutyńskie, będące jednym z 17 mijanych w trakcie spływu, latem porośnięte jest żółtymi grążelami. Sama Krutynia liczy w sumie ok. 100 km długości, co pozwala odbyć niezwykle piękną wyprawę mazurskim szlakiem, podziwiając urodę okolicznej przyrody z kajaków.

Gdzie nad polskie morze?

Jeśli wybieramy się nad polskie morze, warto poszukać na Wybrzeżu miejsc, które swoją urodą nie ustępują popularnym lokalizacjom, a nie są aż tak zatłoczone w sezonie wakacyjnym. Jednym z nich jest Półwysep Stilo, położony w połowie drogi pomiędzy jeziorem Sarbsko a wybrzeżem Żarnowieckim, niedaleko popularnej Łeby. Tutejszą naturalną atrakcją jest wysoka, piaszczysta wydma wznosząca się nad Morzem Bałtyckim, gdzie znajduje się stalowa latarnia wybudowana w 1906 roku. Z tarasu widokowego na wydmie można ponadto podziwiać przepiękną panoramę Bałtyku, którą dopełniają jeziora Sarbsko i Łebsko.

Mniej zatłoczoną miejscowością nadmorską jest także położona w odległości 7 km od Mielna wieś Sarbinowo, z piękną, ciągnąca się wzdłuż plaży promenadą. Współcześnie miejscowość leży tuż przy brzegu morza, więc można tu znaleźć miejsca noclegowe, z których dosłownie, wychodzi się prosto na plażę. Dawniej Sarbinowo dzieliła od morza odległość 1, 5 km, którą jednak zniwelowały podmywające brzeg fale. Naturalnie czysta plaża pozwala na bezpieczne zabawy dla dzieci, które uwielbiają również tutejszą atrakcję przygotowaną z myślą dla nich: małe zoo, w którym mieszkają pawie, bażanty, kury, świnki wietnamskie i kozy miniaturki.

Tanie wakacje w Polsce na Podlasiu

Mało znanym, a zapierającym dech w piersiach swoją urodą, regionem Polski jest Podlasie, gdzie możemy znaleźć niedrogie noclegi w gospodarstwach agroturystycznych. Podlasie słynie ponadto z gościnności, dlatego możemy być pewni, że trafiając pod opiekę gospodarzy prowadzących agroturystykę, poczujemy się jak w domu.

Jednym z ważniejszych punktów na mapie Podlasia jest niewielka miejscowość Supraśl, położona na rozległej polanie w Puszczy Knyszyńskiej. Wspaniały mikroklimat panujący w tej okolicy powoduje, że Supraśl jest uzdrowiskiem, a ponadto pełnym uroku miasteczkiem położonym wokół klasztoru bazylianów. Wybudowany w XVI wieku klasztor jest dzisiaj najcenniejszych zabytkiem miasteczka, a w środku jego wewnętrznego dziedzińca znajduje się odbudowana po zniszczeniach wojennych cerkiew Jana Teologa z 1860 roku. W okresie letnim można wypoczywać tu na plaży zorganizowanej nad rzeką Supraśl, gdzie znajduje się również kąpielisko, a wielbiciele aktywnego wypoczynku uwielbiają prowadzące po okolicy trasy rowerowe. Można nimi dotrzeć m.in. do wsi Kruszyniany położonej na Szlaku Tatarskim. Została ona nadana Tatarom przez króla Jana III Sobieskiego za ich poświęcenie w trakcie wojen z Turkami. Do dziś pięknie kultywowane są tutaj tradycje tatarskie. Wart odwiedzenia jest meczet w Kruszynianach, a także kompleks terenowy „U Dżennety”, gdzie serwowana jest kuchnia tatarska, można zwiedzić tatarskie jurty, a co roku odbywa się Festiwal Tradycji i Kultury Tatarów Polskich.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Gdzie wybrać się na wakacje w Polsce?

  1. Hendrych Zielinski pisze:

    W góry, na mazury – to powietrze, ten klimat – nocleg u miejscowych. Żadnej komerych – zdrowie i przyjemność. Atrakcji multum! Jeziora, rzeki, lasy, trasy wycieczkowe – uzdrowiska, po prostu polecam. Morze tez ok, ale trzeba w życiu sprawdzić innej miejsca.

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna