Wakacje z psem w Polsce – gdzie się wybrać i o czym pamiętać?

Towarzyszący nam czworonożni pupile są członkami rodziny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera się na wakacje z psem, szukając miejsc, w których zostanie on mile przyjęty. W Polsce znajdziemy obecnie mnóstwo pensjonatów, kwater prywatnych do wynajęcia czy gospodarstw agroturystycznych, których właściciele nie mają nic przeciwko przyjazdowi ich gości z psami. Nieco trudniej znaleźć hotele, gdzie możemy wybrać się na wczasy z psem. Najlepszym dla niego wyborem będzie jednak wynajem apartamentów lub domów wakacyjnych mających dostęp do ogrodzonych ogrodów. Dzięki temu pies nie przeszkadza innym, a sam ma możliwość cieszenia się świeżym powietrzem. Gdzie warto wybrać się na wakacje z psem i gdzie szukać miejsc oferujących taką możliwość?

Wczasy z psem – wyszukiwarki internetowe

Przyjmując do swojego domu psa, bierzemy za niego odpowiedzialność do końca jego życia. Trudno się dziwić, że wiele osób będących opiekunami psów całkowicie rewiduje swoje dotychczasowe plany wakacyjne, wybierając raczej miejsca urlopowe we własnym kraju lub za granicą, gdzie w niezbyt długim czasie można dojechać samochodem. Zajmująca ponad sześć godzin podróż jest dość wyczerpująca i dla ludzi, i dla psów, więc warto szukać miejsc nieodległych, które mogą zaoferować nam jednak spokój, ciszę i wspaniały wypoczynek dla naszego ulubieńca.

Z pomocą w organizowaniu wyjazdu z psem przychodzą wyszukiwarki internetowe, pozwalające wpisać taki warunek w kryteria wyszukiwania lub wręcz specjalizujące się w ofercie przygotowanej z myślą o opiekunach psów. Strony takie, jak piesnaurlopie.pl czy doginclusive.com gromadzą wyłącznie propozycje kwater, pensjonatów i agroturystyki, gdzie zwierzęta są mile widziane. Warto więc zacząć poszukiwania wymarzonego miejsca na urlop z psem od nich.

Wakacje z psem nad morzem

Morze Bałtyckie, choć nie należy do najcieplejszych akwenów, nadal przyciąga co roku turystów ceniących sobie długie spacery po miękkim, jasnym piasku. Wakacje nad morzem z psem są doskonałą okazją do wybiegania naszego ulubieńca, zwłaszcza jeśli uwielbia on kąpiele w wodzie. Pamiętajmy jednak, że wybierając się na wczasy nad morzem z psem, musimy sprawdzić wcześniej, które plaże są dostępne dla naszego czworonoga. W dobrej sytuacji są osoby, które mogą wybrać się na urlop poza sezonem. Plaże nad Bałtykiem są ogólnie dostępne dla psów od września do kwietnia, więc możemy spokojnie wybierać te miesiące na wyjazd, rozkoszując się opustoszałymi brzegami Bałtyku. Jedyne, na co musimy się przygotować, to zmiany pogody i dość silne wiatry, które jednak dla opiekunów psów są chlebem powszednim.

W sezonie wakacyjnym plaże nadmorskie dostępne są dla psów w specjalnie wyznaczonych miejscach lub porach. Musimy też sprawdzić wcześniej, czy lokalne nadmorskie samorządy nie mają własnych przepisów dotyczących wyprowadzania zwierząt. Jeśli je naruszymy, możemy narazić się na obowiązek zapłacenia kary finansowej w wysokości nawet 500 zł.

Zazwyczaj z psem nie można wchodzić na publiczne kąpieliska strzeżone. Są one oznaczone specjalnymi znakami od strony miasta i przy samej plaży, gdzie wyraźnie zaznaczony jest początek i koniec strefy strzeżonej. Zakaz wstępu z psem może się również pojawić jednak przy plażach niestrzeżonych lub prywatnych. Jeżeli jednak przy wejściu na plażę niestrzeżoną lub prywatną nie znajdziemy zakazu wejścia, możemy swobodnie skorzystać z niej razem z naszym czworonogiem. Coraz częściej trafimy również na specjalnie oznakowane plaże przyjazne dla zwierząt, opisane np. jako strefa spacerów ze zwierzętami, plaża przyjazna dla psów czy plaża dla właścicieli z psami. Niezależnie od tego, w jakie miejsce trafimy, pamiętajmy, że na każdej plaży należy zachować czystość i tzw. psią etykietę w miejscu publicznym.

Wakacje z psem w górach

Wielbiciele długich wakacyjnych wędrówek po górach mają nieco ułatwione zadanie organizując wyjazd ze swoim ulubieńcem. Długie, górskie wędrówki będą z radością witane przez większość psów, jeśli nie mają one problemów ruchowych lub nie są w zbyt podeszłym wieku. Decydując się na wczasy z psem w górach, gdzie wyznaczone są parki narodowe, również sprawdźmy wcześniej, gdzie nasz czworonóg będzie mile widziany. Bez problemu wejdziemy do z nim na szlaki w parku Świętokrzyskim, Ojcowskim, Karkonoskim czy Gór Stołowych. W pozostałych obowiązuje całkowity lub częściowy zakaz wstępu z czworonogami. Inne zasady wyznaczono w równie malowniczych parkach krajobrazowych, gdzie w większości nie ma problemu, aby wejść z psem.

Wczasy z psem nad wodą

Jeśli niekoniecznie przepadamy za morzem, czekają na nas również śródlądowe zbiorniki wodne, nad którymi doskonale spędza się czas z psem. Popularnością od kilku sezonów cieszy się m.in. nowa dyscyplina sportowa – SUP-Stand Up Paddle z psem – czyli przemieszczanie się po wodzie na desce i wiosłowanie. Podobno narodziła się ona na Hawajach, a obecnie chętnie uprawiają ją wszyscy opiekunowie psów, które przepadają za zabawami w wodzie. Nad wieloma jeziorami i rzekami w Polsce znajdziemy wypożyczalnie profesjonalnych desek do SUP. Koniecznie zaopatrzmy przy tej okazji zwierzę w odpowiedni kapok, nawet jeśli świetnie on pływa. Musi on być dobrany do wagi i wielkości zwierzęcia, mieć szeroki pas na brzuchu oraz uchwyt, za który wygodnie chwycimy zwierzę w razie niebezpieczeństwa. Kapok wykorzystujemy również wybierając się z czworonogiem na spływy kajakowe organizowane m.in. na Krutyni, Pilicy, Biebrzy, Wkrze czy Bugu, które zapewniają mnóstwo atrakcji, możliwość oglądania oszałamiających widoków i dużo aktywności dla naszego psa.

Co należy zabrać ze sobą na wakacje z psem?

Jeśli ruszamy w podróż z naszym psem, pamiętajmy o zabraniu ze sobą zestawu obowiązkowego, który zapewni bezpieczeństwo nam i zwierzęciu:
– książeczka zdrowia, gdzie wpisane są ważne szczepienia przeciw wściekliźnie,
– zapas karmy, smakołyki dla psa, zestaw misek, posłanie lub kocyk, ulubioną zabawkę, dwie smycze, w tym jedną z amortyzacją, dwie pary szelek na spacery, kaganiec i woreczki na psie odchody,
– adresówka przymocowana do obroży z aktualnym numerem telefonu,
– biodrowy pas trekkingowy, pozwalający na przypięcie smyczy w trakcie spacerów po trudniejszym szlaku i uwolnienie rąk,
– dane kontaktowe do najbliższych lecznic weterynaryjnych.

Warto przed wyjazdem sprawdzić również, czy mamy ze sobą preparat odstraszający kleszcze i pchły. Aplikuje się go na kark zwierzęcia, co pozwala uniknąć problemów zdrowotnych związanych z chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Innym sposobem ich odstraszania będzie specjalna obroża zawierająca podobne środki lecznicze, które stopniowo wydzielają się na skórę i sierść zwierzęcia.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Wakacje z psem w Polsce – gdzie się wybrać i o czym pamiętać?

  1. Kazimiera Kozłowska pisze:

    Weterynarz to podstawa, jakie szczepionki obroży ochronne – by nas pupil był bezpieczny. Środek transportu też musi posiadać dostosowany do własny potrzeb (odpowiednie jedzenie i wodę (napój z wartościami odżywczymi to ofc), za granica i na lotnisku trzeba dokładnie zadbać by nic mu się nie stało.
    Ja mojego Misia traktuje jak ze szkła, bo ludzi są bez uczuć ;(
    Całuski, lubię wasz serwis

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna